Putin: Trump ni moja nevesta

Moskva bo Washington tožila zaradi »zaplembe« ruskih diplomatskih predstavništev.

Objavljeno
05. september 2017 17.22
CHINA-BRICS/
Boris Čibej
Boris Čibej

Ruski predsednik Vladimir ­Putin je posvaril ZDA, da se utegne število njihovih diplomatov v Rusiji skrčiti še za 155, in povedal, zakaj sodelovanje z ameriškimi kolegi ni enostavno:­ »Težko se je pogovarjati z ljudmi, ki mešajo ­Avstrijo in Avstralijo.«

Če gre verjeti temu, kar je danes ob koncu obiska na Kitajskem in vrha držav Brics Putin povedal ruskim novinarjem, to, kar se je konec lanskega leta začelo kot ameriški odziv na domnevno rusko vmešavanje v ameriške predsedniške volitve z izgonom ruskih diplomatov in zaprtjem njihovih »dač« v ZDA, v zadnjih mesecih pa razvilo v obračun z medsebojnim krčenjem števila diplomatov in objektov, ni bila »diplomatska vojna«, kakor so te dogodke poimenovali tako ruski kot tuji mediji. »Stvar je v tem, da smo se z našimi partnerji dogovorili, da mora biti število diplomatskih delavcev v Rusiji in Združenih državah paritetno. V Rusiji je po mojem delalo 1300 diplomatov iz ZDA, medtem ko je bilo naših pri njih 455. Mi smo to število uskladili,« je pojasnil ruski predsednik.

Pogojno uravnoteženje števila diplomatov

Po njegovih besedah Moskva v to »uravnoteženje« števila medsebojnih diplomatskih predstavnikov »pogojno« ni vštela 155 ruskih diplomatov, ki so nameščeni v ZDA, a ne potrebujejo akreditacije ameriškega zunanjega ministrstva, saj njegovo državo predstavljajo zgolj v Združenih narodih. »Ko so se ZDA borile, da bi bil sedež Združenih narodov v New Yorku, so se obvezale, da bodo zagotovile delo te organizacije. Zato strogo rečeno, če že govorimo o strogi pariteti, to ne pomeni 455 ameriških diplomatov v Rusiji, temveč minus 155,« je izjavil Putin. A Rusija si po njegovih besedah pravice, da bi tudi tako uravnotežila število ameriških diplomatov na njenem ozemlju, še ne bo vzela. »Tega zdaj še ne bomo naredili. Najprej bomo pogledali, kako se bodo razvijale stvari,« je dejal ruski voditelj.

S tožbo proti »razbojniškemu« početju

Američani so po njegovih besedah imeli pravico do zmanjšanja števila ruskih diplomatskih predstavništev na njihovem ozemlju. »Druga stvar je, če to počnejo na tak razbojniški način,« je dodal Putin. Napovedal je, da bo Rusija zaradi prepovedi uporabe lastnega imetja vložila v ZDA tožbo, potem pa »bomo videli, kako deluje njihov tako hvaljeni sodni sistem«.

Ruski predsednik je tudi povedal, zakaj ni enostavno sodelovati s kolegi na drugi strani Atlantika: »Težko se je pogovarjati z ljudmi, ki mešajo Avstrijo in Avstralijo. A tega že ne moreš odpraviti, takšna je, kakor vidimo, raven politične kulture določenega dela ameriškega 'establišmenta'.« Zato je po njegovem ameriški narod tako velik, Amerika pa dejansko tako velika država, če »prenaša toliko ljudi s tako nizko ravnjo politične ­kulture«.

Ko so Putina vprašali, ali ga ameriški predsednik Donald Trump še ni razočaral, saj so odnosi med državama tudi po njunem osebnem srečanju še vedno ujeti v »spiralo zaostrovanja«, je ta odgovoril, da je vprašanje naivno. »On vendar ni moja nevesta, tako kot jaz nisem njegova nevesta ne ženin. Midva se ukvarjava z državniškimi posli, vsaka država pa ima svoje interese,« je dodal Putin. Sam se še vedno »zelo nadeja«, da »nam bo uspelo, tako kot je govoril sedanji predsednik ZDA, najti kakršne koli kompromise pri reševanju dvostranskih in mednarodnih problemov«.