Putinove priprave na veliko jesensko vojaško vajo »Zahod«

 V ZDA in Natu zaskrbljeni predvsem zaradi obnovljene močne ruske tankovske armade in možnega vojaškega podrejanja Belorusije.

Objavljeno
01. avgust 2017 15.33
D. S.
D. S.

Rusija se po zatrjevanju ameriških virov pripravlja ne velike jesenske manevre, na katerih naj bi ob vzhodnoevropskih mejah članic Nata sodelovalo tudi do 100.000 vojakov in civilistov. Vojaške vaje, po rusko pomenljivo poimenovane »Zahod«, bodo po oceni strokovnjakov največji tovrstni ruski manevri po koncu hladne vojne.

Manevri, ki so bili načrtovani že pred mnogo meseci in nimajo neposredne zveze z najnovejšimi ameriško-ruskimi zaostrovanji, ameriško poostritvijo gospodarskih sankcij, ruskim izgonom ameriških diplomatov in spodletelim hamburškim srečanjem med predsednikoma Vladimirjem Putinom in Donaldom Trumpom, bodo po pisanju New York Timesa potekali v Belorusiji, Baltskem morju, ob ruskih zahodnih mejah s Poljsko in baltiškimi državicami ter v ruski enklavi Kaliningrad. Putinova Rusija, ki je v letih po zaostritvi ukrajinske krize vložila ogromno denarja v posodobitev armade, naj bi na vajah demonstrirala predvsem moč svojih obnovljenih in povsem posodobljenih tankovskih enot, ki so bile v času Sovjetske zveze in hladne vojne strah in trepet Zahoda, ne glede na nekatera razhajanja med Vladimirjem Putinom in avtokratskim beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom pa naj bi utrdila tudi svojo vojaško prisotnost v Belorusiji. 


Za povečavo kliknite na infografiko.

Ruska Belorusija

Prav ta element, da bi ruski predsednik Putin z manevri uspel še bolj utrditi rusko vojaško prisotnost v svoji zahodni sosedi Belorusiji, ki na jugu meji na Ukrajino, na zahodu pa na vse tri za Natovo vzhodno mejo pomembne članice Poljsko, Litvo in Latvijo, je za veliko večino ameriških in Natovih strategov celo bolj zaskrbljujoč od same demonstracije ruske vojaške moči ob skrajnih vzhodnih mejah pakta Nato. Kajti zelo verjetno je, da se ruske sile, ko bodo enkrat tam, ne bodo kar tako umaknile. »To ni paranoja,« je po pisanju NYT med varnostno konferenco v Aspnu izjavil ameriški general Tony Thomas. Rusi, ki imajo že zdaj v Belorusiji stalno nameščenih približno tisoč pripadnikov protiletalskih enot in enot za zveze, so namreč samo za izvedbo vojaške vaje »Zahod«, ki bo uradno trajala od 14. do 20. septembra, zaprosili za prevoz več kot 4.000 tankov in težkega orožja, od sredine avgusta naprej pa naj bi v Belorusijo začele prihajati tudi prve ruske enote, ki bodo sodelovale na manevrih. 

Tanki se vračajo

Ob vseh sodobnih elementih vodenja vojn, od kibernetskih napadov, do uporabe paravojaških enot in tako imenovanih »zelenih možičkov« ter vsakovrstnih zlorab množičnih medijev, kar vse smo videli že v ukrajinski krizi, naj bi bila druga značilnost tokratnih ruskih manevrov predvsem demonstracija v marsičem že pozabljenih klasičnih oboroženih sil. V prvi vrsti močno posodobljenih tankov in izjemno mobilnih oklepnih enot, podprtih s sodobno raketno tehniko in pehoto, ki si jo prostrana Rusija še vedno lahko privošči. Manevrom naj bi namreč po oceni zahodnih vojaških strokovnjakov dajala poglavitni ton predvsem močna ni povsem »revitalizirana« ruska tankovska armada, ki se je med drugo svetovno vojno izkazala v bitki za Berlin, v časih hladne vojne pa je s svojimi posegi (Madžarska, praška pomlad...) vzbujala strahospoštovanje med članicam varšavskega pakta, ki so danes v Natu.

Ta element Putinove demonstracije nove ruske vojaške moči svojim zahodnim sosedam, ki so bile nekoč članice varšavskega pakta, pa tudi samo ime manevrov (»Zahod«), po mnenju upokojenega ameriškega letalskega generala Philipa Breedlova, ki je bil med drugim tudi poveljnik Nata, »nikakor nista bila izbrana naključno«. Po njegovem gre za »zelo jasno sporočilo baltskim državicam in Poljski«. 

Medsebojno zastraševanje

Rusija lahko po novem svojo motorizirano divizijo, ki je stacionirana v bližini Smolenska, ob beloruski meji, zelo učinkovito poveže s posodobljenimi tankovskimi enotami, topništvom in taktičnimi raketnimi izstrelki vrste iskander, in tako po oceni Nata zbere bistveno več tankov in težkega orožja, kot ga ima zahodno zavezništvo ta trenutek stacioniranega v baltiških državicah, na Poljskem in v Nemčiji skupaj. Gre torej za očitno Putinovo demonstracijo vojaške moči, pravijo ameriški generali. To sicer še ne pomeni, da bo to orožje tudi uporabljeno, vsekakor pa je močan politični pritisk tako na Poljsko kot na majhne baltske narode, nenazadnje pa tudi na Belorusijo.

  V Natu bodo na ruske jesenske manevre, na katerih naj bi po nekaterih ocenah Zahoda skupaj menda sodelovalo do 60.000, morda pa celo do 100.000 vojakov, civilistov in vsega spremljajočega osebja (uradno prijavljene številke so seveda veliko manjše), odgovorili z okrepljeno prisotnostjo ameriških vojakov v treh baltskih državicah in z zamikom menjave Natovih enot na Poljskem. Del priprav na ruske manevre pa je bil tudi obisk ameriškega podpredsednika Mikea Pencea v Estoniji, kjer je vsem trem baltskim državicam znova obljubil, da jim ZDA tudi pod predsednikom Trumpom zagotavljajo vso podporo in zaščito, vključno s 5. členom Natove pogodbe.