Razgreti politični parket v Peruju

Pomilostitev nekdanjega predsednika Fujimorija je razburila perujsko javnost.

Objavljeno
08. januar 2018 10.06
Ka. M.
Ka. M.

Lima – Odločitev aktualnega perujskega predsednika Pedra Pabla Kuczynskega, da iz humanitarnih razlogov pomilosti neozdravljivo bolnega nekdanjega predsednika Alberta Fujimorija, obsojenega zaradi korupcije in zločinov proti človečnosti, je v zadnjem tednu decembra razburila in znova razdvojila perujsko javnost.

Medtem ko privrženci Fujimorija – na oblasti je bil med letoma 1990 in 2000 – še danes cenijo zaradi neoliberalnih reform, ki so, kot verjamejo, rešile Peru pred gospodarskim zlomom, mu mnogi očitajo grobo obračunavanje s političnimi nasprotniki in gverilci. Fujimori je bil med drugim spoznan za krivega zunajsodnih pobojev gverilcev Sijoče poti in prisilnih ugrabitev, ki jih je v letih 1991 in 1992 zagrešila specialna enota Colina. Formalno je enota, pristojna za identifikacijo in eliminacijo gverilcev, spadala pod obveščevalni oddelek perujske vojske, v praksi pa je prejemala navodila od državne obveščevalne službe, na čelu katere je bil v Fujimorijevo korupcijsko mrežo vključeni zaveznik Vladimiro Montesinos.

Usluga za uslugo

Alberto Fujimori je v četrtek svoboden in v spremstvu sina Kenjija zapustil bolnišnico, kjer je preživel zadnja dva tedna, ob tem pa je Kenji fotografijo nasmejanega očeta in sebe objavil še na družabnih omrežjih. Naključnemu mimoidočemu, ki v 79-letnemu na smrt bolnemu gospodu ne bi prepoznal nekdanjega predsednika, bi se prizor družinskega veselja ob odhodu iz bolnišnice najverjetneje zdel povsem vsakdanji. A bil je vse prej kot to, saj je, kot piše BBC Mundo, Fujimori simbol perujske politične razdvojenosti, jeze svojih nasprotnikov pa ni ustavil niti, ko jih je v prazničnih dneh v videoposnetku iz bolniške postelje prosil odpuščanja. Perujci so svojo nejevoljo zaradi pomilostitve »neizprosnega diktatorja« izkazovali na množičnih protestih in zahtevali odstop predsednika Kuczynskega. Mnogi od njih so prepričani, da je bila pomilostitev politična usluga.

Fujimori je bil namreč sprejet na zdravljenje v bolnišnico 23. decembra, dan pred pomilostitvijo in dva dni po tem, ko perujski kongres ni izglasoval nezaupnice aktualnemu predsedniku Kuczynskemu. Poslanci so o njegovi odstavitvi glasovali zaradi povezav med njegovim podjetjem Westfield Capital in brazilskim gradbenim podjetjem Odebrecht, ki je priznalo krivdo za podkupovanje v dvanajstih latinskoameriških državah. Čeprav dokazov, da so bila Odebrechtova nakazila podjetju Kuczynskega nezakonita, ni, je afera močno omajala predsednikov ugled.

Fujimori v spremstvu sina Kenjija zapušča bolnišnico. Foto: Luka Gonzales/AFP

Pobudo za glasovanje o odstavitvi je vložila stranka Ljudska sila (Fuerza popular) Fujimorijeve hčerke Keiko, ki je na lanskih volitvah za las izgubila bitko za predsedniški položaj, sama pa se, enako kot predsednik Kuzcynski, otepa obtožb o povezavah z Odebrechtom. Ljudski sili navkljub dobrim napovedim Kuczynskega ni uspelo odstaviti, do 87 poslanskih glasov oz. dveh tretjin 130-članskega kongresa jim jih je zmanjkalo osem. Ugibanja o političnih uslugah pa je sprožila odločitev o vzdržanosti pri glasovanju skupine devetih poslancev Ljudske sile, ki jih je – verjetno ne po naključju – vodil Fujimorijev sin Kenji, ki je sestri Keiko v preteklosti že večkrat očital, da si premalo prizadeva za osvoboditev očeta.

Je na obzorju politično slovo Kuczynskega?

Četudi je izredno nepriljubljen, Pedro Pablo Kuczynski za zdaj ostaja perujski predsednik. Medtem ko decembrske analize agencije za raziskavo javnega mnenja Ipsos ugotavljajo, da Kuczynskega podpira 18 odstotkov Perujcev, je trenutno najbolj priljubljena perujska političarka njegova glavna kritičarka Keiko Fujimori. Kot je za britanski Guardian povedal Steven Levitsky s harvardske univerze, bo Kuczynski ostal na oblasti zgolj, če bo prevladal strah pred vzponom fujimoristov na morebitnih predčasnih volitvah.