Republikanci drsijo v zanko Obamacare

Zdravstvena reforma: desnica ima težave z nadomestitvijo programa, ki so ga leta blatili.

Objavljeno
06. januar 2017 22.21
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriška desnica­ se je šest let vztrajno borila­ proti reformi zdravstvenega zavarovanja predsednika Baracka Obame. Po zmagi Donalda Trumpa pa je le dobila priložnost za njeno razgradnjo, toda soočili so se s hudo težavo: ne vedo, s čim jo bodo nadomestili. Jasno je le, da jo bodo uničili z zapiranjem finančnih pipic.

Boj proti reformi se je začel takoj po oblikovanju novega kongresa. V sredo sta se odpravila na posvet s svojima strankama predsednik Barack Obama, ki je pozval demokratske poslance in senatorje, naj »skrbijo za Američane«, in prihodnji podpredsednik Mike Pence. Ta je republikanskim strankarskim kolegom zagotovil, da je razgradnja reforme Obamacare na vrhu seznama prihodnjega predsednika Donalda Trumpa. Po Penceovih besedah so »Američani odločno glasovali za boljšo prihodnost zdravstvene oskrbe v tej državi«.

Proračunska obvoznica

Težava je v tem, da si po včeraj objavljeni anketi ustanove Kaiser Family Foundation, ki proučuje zdravstveni sistem v ZDA, kar tri četrtine Američanov želi obdržati­ Obamacare ali pričakuje, da jo bodo razgradili šele takrat, ko bodo sprejeli nov sistem zdravstvenega zavarovanja. Le vsak peti vprašani je menil, da je treba reformo nemudoma ukiniti. Po besedah Drewa Altmana, direktorja te ustanove, si volivci želijo videti, kaj bi nadomestilo sedanji sistem, preden so ga pripravljeni zamenjati. Poleg tega večino (67 odstotkov) bolj od reforme Obamacare skrbijo astronomski stroški ameriškega zdravstva.

Podobno je včeraj dejal odhajajoči predsednik. »Osebno sem pripravljen podpreti razgradnjo reforme, toda prej bi rad videl, s čim jo boste nadomestili,« je sporočil republikancem. Ti so v sredo naredili prvi korak na tej poti. Ker nimajo dovolj glasov v senatu, da bi preprečili obstrukcijo demokratov, so se lotili zapletenega procesa, imenovanega proračunska resolucija. Gre za vrsto aktov, ki določajo proračunsko porabo, a ne štejejo kot zakon, zato ne potrebujejo predsednikovega podpisa, opozicija jih ne more preprečiti z obstrukcijo.

Republikanci bodo tako ustavili financiranje vseh delov reforme Obamacare, ki potrebujejo proračunska sredstva, kar v praksi pomeni, da bodo zadušili njeno izvajanje. Ukinili bodo subvencije, ki večini omogočajo nakup zavarovanj na spletnih tržnicah, prav tako vrsto obdavčitev – medicinskih naprav, zavarovalnic in premožnih posameznikov –, ki so omogočale izplačevanje subvencij. Ukinili bodo tudi davčno kazen, s katero so udarili po tistih, ki niso sklenili zavarovanja.

Olajšanje za milijone

Vse bolj se zdi, da so si nastavili past, saj za zdaj nikomur ni jasno, kako oblikovati nov sistem. Zakon o dostopni oskrbi (ACA) je obsežen in zapleten, nastal je kot kompromis med vplivnim sistemom zasebnih zavarovalnic in zdravniškim lobijem na eni strani ter reformisti okoli predsednika Baracka Obame na drugi. Kot tak je bil posejan s pomanjkljivostmi, desnica pa je trmasto preprečevala vsakršne zakonodajne popravke, tako da ga je Bela hiša morala krpati z improviziranimi ukrepi.

Ti niso preprečili naraščanja premij in umikanja zavarovalnic, ki se soočajo s čedalje višjimi stroški. Kljub pomanjkljivostim je reforma omogočila zavarovanje več kot 20 milijonom Američanov. Približno polovica kupuje zavarovalne police prek sistema spletnih tržnic, na katerih jih ponujajo zasebne zavarovalnice, velika večina je upravičena do subvencij, ki močno znižajo mesečne stroške. Milijoni so vključeni v sistem prek razširitve programa Medicaid, ki zagotavlja zdravstveno zavarovanje manj ­premožnim.

Obamacare je poleg tega naložila zavarovalnicam, da morajo zavarovati že obolele ljudi (česar jim prej ni bilo treba), odpravila je zgornje meje, koliko denarja so zavarovalnice pripravljene izplačati za zdravljenje. Prav tako je omogočila staršem vključitev otrok na svojo zavarovalno polico do njihovega 26. leta. Če bi desnica v hipu odpravila vse te ugodnosti, bi bržčas sprožila silovit odpor. Na to računajo demokrati, ki so nemudoma začeli agitirati proti namenom ­republikanske večine.

Zabava in strah

Njeno zadrego je povzel Paul Krug­man, nobelovec za ekonomijo in vztrajni kritik desnice, ko je zapisal, da »je opazovanje, kako se republikanci spoprijemajo z resničnostjo ukinjanja reforme, hkrati zabavno in strašljivo«. Zabava ga, ker jih bo volilna baza po letih napadov na Obamacare kaznovala, če je ne odpravijo, hkrati pa vedo, da belopolti delavski volivci, ki so jim pomagali v Belo hišo, nočejo ostati brez zavarovanja. Trump in nekateri drugi predstavniki stranke so zagotovili, da bodo obdržali najbolj priljubljene dele reforme.

Po Krugmanovih besedah to ni mogoče, ne da bi uzakonili obvezno zdravstveno zavarovanje za vse (da bi plačila mladih in zdravih pokrila stroške za zdravljenje bolnih). To hkrati pomeni, da je treba obdržati ali na novo uvesti sistem subvencij, drugače revnejši ne bodo zmogli stroškov zavarovanja, »vse to pa je praktično Obamacare«. Strašljiv del zgodbe je, da si desnica po letih sipanja blata na reformo politično ne more privoščiti, da jo obdrži in le ustrezno popravi, meni Krugman.