Republikanci preložili glasovanje o svoji zdravstveni reformi

Razlog za odlog glasovanja o zdravstveni reformi je nezadostna podpora republikanskih senatorjev.

Objavljeno
28. junij 2017 11.24
McConnell Secret Recording
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Washington – Vodja senatne večine Mitch McConnell je opustil načrt potrditve republikanske zdravstvene reforme še pred prazniki 4. julija zaradi nezadostne podpore v stranki. Republikance je nagovoril tudi ameriški predsednik Donald Trump.

McConnell je do Trumpove vloge pri zagotavljanju potrebne večine zadržan, saj utegnejo njegova nepredvidljiva ravnanja občutljivemu procesu usklajevanja v senatu prej škoditi kot koristiti. »Če računaš na Trumpa, da ti bo kril hrbet glede zdravstvene reforme, je bolje, da zelo paziš na lasten hrbet,« je situacijo komentiral republikanec Lindsay Graham. Trump je, denimo, proslavljal predlog republikanske reforme v predstavniškem domu, a ga kasneje označil za zlobnega.

Do senatnega predloga se doslej Trump ni opredelil, je pa, po besedah Marca Rubia, za zaprtimi vrati opozarjal na visoko politično ceno neuspeha. S senatnim predlogom bi po ocenah Kongresnega proračunskega urada do leta 2026 ostalo brez zavarovanja 22 milijonov ljudi več, kot če bi ostal veljaven trenutni, leta 2010 sprejet sistem, imenovan obamacare.

V desetletju bi predlog sistemu medicaid, ki skrbi za zavarovanje revnih, invalidov in umirajočih, odvzel 772 milijard dolarjev, obenem pa prinesel 700 milijard davčnih olajšav, od česar bi polovica šla tistim, ki zaslužijo najmanj pol milijona dolarjev na leto.

Nasprotujoča si stališča republikanskih senatorjev

McConnellovega predloga, ki je nastal v tajnosti in so ga objavili šele v četrtek, ne podpirajo nekateri liberalnejši republikanski senatorji skupaj s številnimi republikanskimi guvernerji, ki se zavedajo, da bodo v primeru uveljavitve reforme morali dodatno poskrbeti za najrevnejše v svojih okrožjih.

Reformi najbolj nasprotujejo senatorji, med njimi tudi Ron Paul in Mike Lee, ki menijo, da bo proračunska poraba ostala še vedno previsoka. Paul govori o sistemu svobodne izbire, ki bi znižala stroške zavarovanja. Ta neoliberalna logika pa pozablja na dejstvo, da svoboda izbire ne koristi revnim, ki si ne morejo privoščiti niti cenejših premij.

Kako bo McConnell uskladil tiste, ki želijo več denarja za revne, in tiste, ki želijo manj, ter sprejel predlog, ki bo tudi znova vzdržal glasovanje v predstavniškem domu, ni jasno. »Eno krastačo spraviš v samokolnico in že druga skoči iz nje,« se je o problemu slikovito izrazil teksaški republikanec John Cornyn.

Republikanci so šest let poskušali ukiniti zdravstveno reformo Baracka Obame, Trump je med kampanjo celo napovedoval, da jo bo ukinil prvi dan svojega predsednikovanja. Čez nekaj mesecev pa je priznal, da si nihče ni mogel predstavljati vseh zapletov pri uveljavljanju nove reforme.

McConnell potrebuje 50 od 52 republikancev v senatu, da lahko podpredsednik ZDA Mike Pence neodločen izid obrne v prid reformi. Trenutno reformi poleg 46 demokratov in dveh neodvisnih senatorjev nasprotuje še devet republikancev. Proti obema republikanskima predlogoma pa so se izrekle tako rekoč vse zdravstvene organizacije v ZDA in največja organizacija upokojencev AARP.