Republikanci se oklepajo znižanja davkov

Desnica poskuša prekriti odmeven volilni­ poraz v Alabami s sprejetjem davčne reforme.

Objavljeno
14. december 2017 10.00
Posodobljeno
14. december 2017 22.00
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Republikanci­ poskušajo prekriti odmeven volilni­ poraz v Alabami s sprejetjem davčne reforme. Predstavniki obeh zbornic so dan po torkovem debaklu sporočili, da so uskladili največje razlike med predlogoma, zdaj pa bi ga radi sprejeli, preden se jim bo pridružil nov demokratski senator.

Šokantna vest iz Alabame, da se bo republikanska prevlada v senatu skrčila še za en sedež, je na hitro premostila zevajoče razlike med predlogoma davčne reforme, ki so ju doslej sprejeli republikanski poslanci in senatorji. Na desnici načrtujejo, da bodo usklajeno besedilo sprejeli prihodnji teden in ga poslali v podpis predsedniku države še pred prazniki ob koncu leta. Demokrati sicer zahtevajo, naj počakajo z glasovanjem, dokler ne bo prisegel Doug Jones, novi senator Alabame, tako kot so demokrati leta 2010 počakali z glasovanjem o zdravstveni reformi, dokler ni prisegel takrat novoizvoljeni senator Massachusettsa, republikanec Scott Brown.

»Bilo bi narobe, če bi potisnili davčni zakon [skozi senatni postopek], ne da bi novoizvoljeni senator Alabame imel priložnost za glasovanje,« je Chuck Schumer, vodja demokratov v zgornji zbornici kongresa, nemudoma spomnil kolege na leto 2010. Takrat je prvi republikanski senator Mitch McConnell glasno opozarjal kolege, naj se »ne igrajo s prihodnjimi glasovi senata«, in pozival, naj čim prej zaprisežejo novega kolega. Po njegovih besedah je bila izvolitev Scotta v eni najbolj liberalnih zveznih držav ZDA neke vrste referendum o napovedani zdravstveni reformi. Schumer zdaj vrača žogico in trdi, da je glasovanje v eni najbolj konservativnih zveznih držav razkrilo nezadovoljstvo srednjega razreda z davčno reformo. »McConell bi moral narediti, kar je leta 2010 zahteval od nas in kar smo takrat naredili – počakati, da bo o reformi lahko glasoval tudi Doug Jones,« je Schumer opomnil kolega.

Strnjevanje vrst

Republikancem kaj takega seveda ne pride na misel, saj bi to ogrozilo že tako majavo sprejemanje zdaj zanje zelo pomembne reforme, verjetno edinega dosežka v letošnjem letu. Vseh 48 demokratskih senatorjev odločno nasprotuje reformi, ki jo vidijo kot zniževanje davkov podjetjem in najpremožnejšim na račun srednjega sloja. Zato lahko desnica izgubi največ dva glasova svojih 552 senatorjev, da ji bo zakon s pomočjo podpredsednika Mika Pencea, ki glasuje v primeru neodločenega izida, še uspelo preriniti skozi senat. V začetku meseca, ko so sprejeli predlog, je proti njemu glasoval republikanec Bob Corker, ki tudi zdaj trdi, da ga skrbi naraščanje dolga.

V njihovih vrstah naj bi bila neodločena tudi Jeff Flake in Susan Collins, ta je poleti z Johnom McCainom pomagala zrušiti prizadevanja za razveljavitev zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame. McCain, ki podpira davčno reformo, je te dni v bolnišnici, kjer nabira moči po posledicah agresivne kemoterapije, s katero se bori proti možganskemu raku. Težave z zdravjem ima tudi 79-letni republikanec iz Misisipija Thad Cochran, ki se že leta otepa ugibanj o upokojitvi, oktobra pa so mediji poročali, da se čedalje teže zbere. Ta teden je znova v bolnišnici, a njegovo osebje je zatrdilo, da je nared za glasovanje. Desnica si ob natrpanem urniku ob koncu leta ne more privoščiti zamud, saj bi to potisnilo sprejemanje zakona v januar. Tako bodo morali požreti še eno obljubo, vsaj tri dni časa za poslance in kongresnike, da preberejo predlagano zakonodajo, preden glasujejo o njej.

Mlačni sprejem

Davčna predloga poslancev in senata sta zgrajena na podobnih temeljih – ostrih davčnih rezih za podjetja ter nekoliko manj radikalnih davčnih razbremenitvah za Američane –, a ju je ločilo nekaj opaznih razlik. Čeprav usklajevanje še vedno poteka, je v združenem zakonu prevladala različica zgornjega doma, v katerem je potrjevanje veliko bolj na nitki. Davčno stopnjo za podjetja naj bi znižali s 35 na 21 odstotkov, najvišjo stopnjo za prebivalce pa s sedanjih 39,6 odstotka na 37 odstotkov. Hkrati bodo ukinili nekatere priljubljene davčne olajšave, med njimi odštevanje davkov posameznih zveznih držav od celotnega davka na prihodke, kar bo precej bolj prizadelo države z demokratsko večino in praviloma višjo lokalno obdavčitvijo.

Čeprav so analize reforme ob njenem nenehnem spreminjanju težavne, sta tako kongresni urad za proračun (CBO) kot skupni odbor za davke potrdila trditve demokratov, da je reforma napisana v korist najpremožnejših in velikih podjetij, ostali pa je ne bodo občutili ali pa bodo morali plačevati celo višje davke, če kongresniki v prihodnosti ne bodo podaljšali predlaganih začasnih ukrepov. Po mnenju ekonomistov znižanje davkov v času gospodarske rasti ni modro, saj bo dolg države zaradi tega v prihodnjih desetih letih narasel za dodatnih 1400 milijard, že zdaj pa presega 20.000 milijard dolarjev.

Navdušena ni niti javnost. Po zadnji javnomnenjski raziskavi je komaj 16 odstotkov vprašanih menilo, da bo sprejetje reforme pomenilo nižje davke zanje. Toda v letu nenehnih političnih škandalov in neuresničenih obljub se je desnica krčevito oprijela davčne reforme, s katero si želi pokazati volivcem, da kljub motnjam lahko vodijo državo.