Republikanci začenjajo zborovanje v Clevelandu

V prihodnjih dneh bo Donald Trump uradno postal kandidat desnice, nastopil bo z guvernerjem Indiane Mikom Penceom.

Objavljeno
17. julij 2016 22.58
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – V Clevelandu se začenja volilno zborovanje republikanske stranke, na katerem bodo Donalda Trumpa ustoličili za svojega predsedniškega kandidata. Ta je v petek oznanil, da bo drugo ime na glasovnicah konservativni guverner Indiane Mike Pence, in tako skušal odgnati dvome na desnici, ali lahko milijarder iz New Yorka zagovarja njihove vrednote.

Pot iz New Yorka proti Clevelandu pelje skozi osrčje območja, ki se je nekoč imenovalo jekleni pas. Vanj so se stekale migrantske množice Evrope ter s svojim znojem in žulji Ameriko spremenile v industrijsko velesilo, ki je obranila svet pred fašizmom. Toda ko je v sedemdesetih začela hirati jeklarska industrija in z globalizacijo usihati še druga proizvodna industrija, je ugasle dimnike in prazne tovarniške skelete začela prekrivati rja. Nekdanji jeklarji in njihovi potomci zdaj živijo v rjastem pasu in so ciljno občinstvo predsedniškega kandidata, ki zveni nevarno podobno kot politiki, proti katerim so se borili njihovi dedje in očeti.

Bregov nad nekdanjo betlehemsko jeklarno, v najboljših časih drugo v državi, še danes ne obdaja blišč denarja. Ozke ulice in preproste enodružinske hiše se od reke Lehigh drenjajo v strmino, pod njimi je rjavkasto okostje propadle fabrike, med njimi ugasle cerkve, kjer so si delavci čistili duše. Tudi slovenska sv. Jožefa, ki so jo s protesti obranili pred prodajo, a duhovnega življenja v njej skoraj ni več. Nekdaj bela proletarska četrt je vse bolj obarvana, prebivalci, ki so ostali, vse bolj jezni. »Ali držiš z vrhom ali si za spremembo. In ljudje hočejo spremembo. Takšni, kot je Donald Trump, pritiskajo, da se stvari spremenijo,« je v baru v starem industrijskem delu mesta dejal Dennis, možakar poznih srednjih let. »Ne more biti slabši od politikov, ki jih že imamo,« je kimal njegov prijatelj Andy.

Zabavljač proti rji

»Hillary Clinton je, kar se mene tiče, kriminalka. Trump bo osvežitev za to državo,« je v sosednjem Allentownu zatrdil Joe Opielski. Čeprav mnogi ob newyorškem milijarderju zavijejo z očmi ali globoko zavzdihnejo, »ne morem verjeti, da lahko postane predsednik«, kot je v Betlehemu Charles Daluisio, pa so sredi prejšnjega tedna nekatere ankete kazale, da ima v nekoč povsem demokratski Pennsylvaniji Trump prednost pred Clintonovo. Bela delavska mesta rjastega pasu so nenadoma postala žarišče trumpizma, vere, da se lahko geslo »Naredimo Ameriko spet veliko« uresniči.

V začetku meseca je v Monessenu, še enem nekdanjem jeklarskem mestu Pennsylvaniji, napovedal, da bo »ameriško jeklo znova postalo hrbtenica naše države« in da bo samo s tem ustvaril številna nova delovna mesta. Toda verjetno ne ve, da je 71 odstotkov jekla, ki ga porabijo v ZDA, še vedno domačega, le da ga proizvajajo manjše in avtomatizirane tovarne v drugih delih države. Ameriška jeklarska industrija je še vedno četrta na svetu in količina jekla, ki ga izdelajo, je podobna, kot je bila 1990, le da je za to potrebno precej manj zaposlenih.

Mnogo volivcev je prepričanih, da je demokratska stranka, ki so jo podpirali iz generacije v generacijo, pustila delavce na cedilu. Podobno razmišljajo tudi o republikancih; zdi se jim, da nobene stranke ne zanima vsakodnevno preživetje delavskih družin v novem gospodarstvu. »Potem se je pojavil mojstrski zabavljač in dejal, da bo že pokazal oblastnikom,« je Trumpov učinek na mnoge jezne bele proletarske volivce opisal G. Terry Madonna, profesor javne politike na pennsylvanijski univerzi Franklin & Marshall College.

Protesti z orožjem

Kako močna čustva zbuja Donald Trump, dokazuje tudi vrenje v republikanski stranki, saj v Clevelandu ne bo mnogih njenih vplivnih imen, od prejšnjega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja do predsedniške družine Bush. Tudi republikanski guverner Ohia John Kasich, ki sredi marca doma dosegel svojo edino zmago proti Trumpu, se je odpovedal nastopu. Newyorški milijarder se je moral odreči prvotnim načrtom o zabavljaškem zborovanju in mu je dal nekoliko bolj konvencionalen pečat, kar je preprečilo še večji osip političnega vrha.

Mesto bo do petka natlačeno z obiskovalci, pričakujejo jih okoli 50.000, med njimi kar okoli 15.000 novinarjev. Medtem ko hotelirji in zasebni oddajalci sob služijo z oderuškimi cenami, si policija beli glavo, kako obvladati položaj ob številnih protestnih shodih. Gotovo ne bo pomagalo, da se je v soboto proti Clevelandu valila kolona protrumpovskih motoristov, ki so menda prišli »pomagat vzdrževat red«. Čeprav ni jasno, kako bo to šlo v demokratskem mestu s temnopolto večino. Nekateri domačini pa so brezplačno odprli vrata domov za protestnike z vseh konec ZDA, ki so prišli preglasit republikanski zbor.

Mestne oblasti so plačale kar okoli deset milijonov dolarjev zavarovalne premije, ki naj bi povrnila morebitno škodo. Policija se je obrnila tudi na brezdomce in jih zaprosila, naj jih obvestijo o vseh sumljivih tujcih, ki bi se skušali pomešati med njih. V okolici dvorane Quicken Loans, kjer poteka zborovanje desnice, niso dopuščeni noži, konzerve, vodne pištole ali denimo teniške žogice. Zato pa je dovoljeno orožje, saj je v zvezni državi Ohio mogoče njegovo odkrito nošenje. Organizacija Novi črni panterji je že napovedala, da bodo oboroženi. Skupaj z motoristi bodo zanimiva druščina.