Republikanski stroj potrjuje vlado

Skorajšnjega predsednika Donalda Trumpa bolj kot navzkrižje interesov skrbi »precenjena igralka«.

Objavljeno
09. januar 2017 23.43
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Danes ponoči bo predsednik ZDA Barack Obama­ zadnjič nagovoril Američane. Prvi temnopolti predsednik prepušča Belo hišo prvemu predsedniku brez državniških izkušenj, ki bo te dni dobil svojo vlado, čeprav še ni končano običajno preverjanje prihodnjih ministrov. Toda Donald Trump ima večje skrbi, denimo kritike na račun uglednih igralk.

Podelitev zlatih globusov je vsako leto ena od priložnosti, da Američani pozabijo na vsakodnevne tegobe. Toda Meryl Streep, ki so jo počastili z nagrado za življenjsko delo, jim ni dovolila udobja večera lepih oblek in bleščečih nasmehov. »Nespoštovanje izzove nespoštovanje. Nasilje izzove nasilje. Ko močni ljudje izrabljajo svoj položaj za ustrahovanje drugih, izgubljamo vsi,« jih je v odmevnem govoru spomnila, da so v Belo hišo izvolili nekoga, ki se posmehuje telesno prizadetim, podcenjuje ženske, spodbuja sovraštvo do tujcev in je nagnjen k laganju.

Čeprav ni izrekla njegovega imena, jo je Trump včeraj zjutraj prek svojega megafona nemudoma označil za »precenjeno igralko« (z osmimi zlatimi globusi in tremi oskarji) in »Hillaryjino lizunko« (Meryl Streep je odločno podprla kandidaturo Hillary Clinton). Nato pa znova zanikal, da se je lani v predvolilni tekmi norčeval iz novinarja New York Timesa Sergea Kovaleskija s telesno okvaro. Pred tem je dejal, da ga ne presenečajo napadi »liberalnih filmarjev«.

Hitenje mimo etike

Trumpovih podpornikov kritika Meryl Streep ne bo zmotila, saj so odmahnili tudi ob trditvah obveščevalnih služb, da je ruski vrh pomagal izvoliti njihovega predsednika. Ne moti jih ogorčenje demokratov, ker je republikanska večina v kongresu pohitela z zaslišanji članov prihodnje vlade, čeprav nekateri med njimi še niso oddali potrebne dokumentacije in opravili preverjanja pri službi za etiko. »Naznanilo o zaslišanju kandidatov, ki še niso opravili etičnega preverjanja, me skrbi,« je vodja službe Walter Shaub (imenoval ga je predsednik Barack Obama) opozoril vodilne demokrate v senatu. Po njegovih besedah v štirih desetletjih delovanja službe še ni bilo primera, ko bi poskusili tako na hitro spraviti kandidate skozi ­postopek.

Nekaj ministrskih kandidatov je milijonarjev in milijarderjev z razvejeno mrežo poslovnih interesov. Po mnenju profesorja prava Richarda Painterja, glavnega svetovalca za etiko pri predsedniku Georgeu Bushu mlajšemu, senat ne bi smel glasovati o kandidatih, dokler preverjanje ne bo končano. Nekdanji Obamov svetovalec za etična vprašanja Norman Eisen je označil zastoje za »nezaslišane«. Vodja republikanske senatne večine Mitch McConnell je pripisal »vse te male proceduralne pritožbe« razočaranju poražene stranke, a nato obljubil, da bodo počakali z glasovanjem, dokler ne bo predana vsa dokumentacija.

V vladi tudi zet

Zaslišanja se bodo danes začela s senatorjem Jeffom Sessionsom iz Alabame, ki ga je Trump predlagal za pravosodnega ministra. Pred 30 leti so senatorji zavrnili njegovo imenovanje za sodnika, ker naj bi kot tožilec preganjal borce za volilne pravice temnopoltih ter uporabljal rasističen besednjak. Senator vztrajno zanika obtožbe, da je rasist, a ga bodo zagotovo pričakala ostra vprašanja opozicije, ki zahteva, naj se zasedanja senatnega odbora za pravosodje udeležijo tudi predstavniki poslanske skupine temnopoltih kongresnikov.

Ostre besede bodo padale tudi jutri, ko bo med peterico ministrskih kandidatov Rex Tillerson, ki naj bi vodil zunanjo politiko ZDA. Direktor naftnega velikana Exxon­Mobil je z rusko državno naftno družbo Gazprom sklenil obsežno pogodbo o črpanju nafte v Arktičnem oceanu, ki so jo ameriške sankcije zamrznile, Vladimir Putin pa mu je osebno izročil rusko odlikovanje red prijateljstva. Hkrati je tarča naravovarstvenih krogov, saj naj bi bil del naftnega lobija, ki je zavestno prikrival podatke o vplivu fosilnih goriv na segrevanja ozračja.

Trump, ki še vedno ni razkril, kako se bo kot predsednik ločil od svojega poslovnega imperija, se ne zmeni za tovrstne skrbi. Včeraj je skoraj kot v posmeh iz njegovega tabora prišla potrditev, da bo njegov zet Jared Kushner uradno prevzel vlogo njegovega svetovalca, čeprav liberalnejši mediji že tedne opozarjajo, da bo to še poglobilo žgoče vprašanje o navzkrižju interesov. Poleg tega ni jasno, ali bo to imenovanje kršitev pravil o preprečevanju nepotizma v Beli hiši.