Republikanski zdravstveni zombi

Desnica znova oživlja protireformo, ki so jo v zadnjih tednih že dvakrat pokopali.

Objavljeno
25. julij 2017 09.23
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
Dva dneva televizijskega grmenja Donalda Trumpa in vrnitev hudo obolelega republikanskega senatorja Johna McCaina je oznanilo, da zdravstvena protireforma ameriške desnice morda vstaja od mrtvih. Danes naj bi v senatu opravili glasovanje, s katerim bi začeli razpravo o njenem sprejemu.

Še vedno ni povsem jasno, kaj je sedaj skuhalo senatno vodstvo republikancev, po eni od razlag naj bi šlo za sprejem manjših sprememb reforme Obamacare. Z njo je prejšnji predsednik uvedel neke vrste obvezno zdravstveno zavarovanje v državi, desnica pa jo je sedem let nenehno poskuša zrušiti. Toda kljub večini v zgornji zbornici kongresa doslej niso uspeli zbrati potrebnih petdeset glasov. Prihod McCaina, ki je tudi sam sicer izražal dvome v predlog strankarskih kolegov, prejšnji teden pa so zdravniki odkrili, da ima zelo agresivno obliko možganskega raka, morda kaže, da so na desnici uspeli nekoliko strniti vrste in bodo jim bo uspelo vsaj sprožiti postopek za njegovo obravnavo.

Trump je včeraj v Beli hiši grozeče pozival uporne senatorje, naj podprejo začetek razprave, in jim med vrsticami dal vedeti, da se bo drugače na volitvah prihodnje leto obrnil proti njim. „Rabili bi nekaj več lojalnosti," je nekaj ur kasneje ponovil v Zahodni Virginiji, kamor je prišel pozdravit zlet ameriških skavtov. Toda vsi dosedanji predlogi zdravstvene protireforme so povzročili kritike tako med skrajnimi konservativci, za katere ta premalo odločno obračunava z Obamacare in ne stavi dovolj na prosti trg, kot med zmernimi republikanci, ki zaradi jeze volivcev nočejo odpraviti že pridobljenih pravic.

Prejšnji teden se je zdelo, da so vsi napori vrha stranke zaman, današnje glasovanje bo morda prineslo nov zasuk, še posebej ker vrnitev McCaina pomeni dvig morale med njegovimi kolegi. V zakulisju hkrati poteka odločno lobiranje in zvijanje rok, naj vsaj podprejo začetek razprave. O čem, naj bi izvedeli danes, na mizi je še vedno tudi možnost, da samo razdrejo sedanjo zakonodajo in šele nato začno pisati novo. Kar bi sicer po oceni analitikov lahko povzročilo, da bi okoli 32milijonov ljudi ostalo brez zdravstvenega zavarovanja.