Romuni so na predsedniških volitvah izvolili Iohannisa

Včeraj je zmagal dolgoletni župan mesta Sibiu.

Objavljeno
17. november 2014 09.10
ROMANIA-VOTE-PRESIDENT
K. V., Ma. Ja., Delo.si, STA
K. V., Ma. Ja., Delo.si, STA
Bukarešta − V drugem krogu predsedniških volitev v Romuniji je v nedeljo presenetljivo zmagal dolgoletni župan mesta Sibiu Klaus Iohannis, kažejo izidi državne volilne komisije po skoraj vseh preštetih glasovih. Po zadnjih podatkih je Iohannis prejel 54,66 odstotka glasov in premagal dosedanjega premierja Victorja Ponto, piše Slovenska tiskovna agencija.

Vzporedne volitve po zaprtju volišč niso pokazale zmagovalca, a je Ponta, ki so mu ankete kazale okoli 10-odstotno prednost, kljub temu že v nedeljo zvečer priznal poraz in čestital zmagovalcu. »Ljudje imajo vedno prav,« je dejal ob tem.

V njegovih socialdemokratih (PSD) je pričakovano danes že slišati pozive, da mora po nedeljskem porazu odstopiti tudi z vrha vlade, piše STA in dodaja, da so naslednje parlamentarne volitve predvidene za leto 2016. Za Ponto je rezultat posebej boleč, saj je izgubil, čeprav je imel vse adute na svoji strani − politične in finančne vire svoje vlade ter pomoč močne in skorumpirane lokalno-politične mreže, saj je PSD največja stranka v državi, aktivno ga je podprla celo pravoslavna cerkev.

»Zmagali smo! Državo smo dobili nazaj,« pa je na Facebooku zapisal Iohannis. Kot je zatrdil, bo predsednik vseh Romunov in bo »neodvisen predsednik«. V predvolilnem boju je Iohannis ljudem obljubljal predvsem odločen boj proti korupciji in vrnitev Romunije v družino »normalnih« držav. Tudi danes je ponovil, da bo svetu dokazal, da je Romunija »resen, zanesljiv in dolgoročen partner«.

Zmaga Iohannisa bi bila lahko posledica visoke volilne udeležbe, še posebej med Romuni v tujini, piše STA. Volilna udeležba je bila namreč visoka, okoli 62-odstotna. O nasledniku Traiana Basescuja, ki sicer podpira Iohannisa, je imelo pravico odločati okoli 18 milijonov volivcev.

V prvem krogu se je za položaj predsednika potegovalo kar 14 kandidatov, a nihče od njih ni prejel absolutne večine. V drugi krog sta se prebila Ponta s 40,4 odstotka glasov in Iohannis s 30,4 odstotka glasov. Volilna udeležba je bila takrat 53,2-odstotna.

V prvem krogu volitev sicer več tisoč Romunov, ki živijo v tujini, ni moglo oddati svojega glasu, saj konzulati niso mogli obvladati navala volivcev, dodaja STA. To je v državi sprožilo množične protivladne proteste. To nedeljo je po navedbah romunske volilne komisije glasove oddalo 476.000 Romunov v tujini, kar je trikrat več kot v prvem krogu.

Predsedniška volilna kampanja je bila precej umazana. Iohannis je bil med drugim tarča očitkov, da »ni pravi Romun«, da ima raje od otrok nepremičnine, za katere pa izvora denarja ne zna pojasniti, ter celo da je bil vpleten v trgovino s človeškimi organi.

Vendarle pa se je Iohannis vsaj načeloma v letih županovanja v Sibiuja izkazal kot uspešen menedžer, piše STA. Celo njegovi politični nasprotniki priznavajo, da je Sibiu v minulih letih postal eno najbolj privlačnih mest za tuje investitorje in magnet za turiste. Leta 2007 je bilo mesto skupaj z Luxembourgom Evropska prestolnica kulture.

Lani se je, potem ko je bil dolgo časa nestrankarski, Iohannis pridružil liberalni PNL in letos že prevzel vodenje stranke. Zagovarja liberalno gospodarsko politiko, nizke davke, »vitko« upravo, boj proti davčnim utajam in korupciji ter zvestobo Evropski uniji in Natu.