Rusi in »ameriški Putin«

Donald Trump obljublja, da bo kot novi predsednik ZDA izboljšal odnose z Rusijo.

Objavljeno
21. avgust 2015 17.55
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika
Donalda Trumpa so v zadnjem času ameriški komentatorji večkrat označili za »ameriškega Putina«. Med Rusi takšnih primerjav ni zaslediti, pač pa milijarderja, ki je še vedno najbolj priljubljen med tekmeci za republikanskega predsedniškega kandidata, enačijo bodisi z nekaterimi propadlimi oligarhi bodisi s svojim političnim »klovnom« Vladimirjem Žirinovskim.

»Donald Trump je bil med desetimi udeleženci edini, ki je govoril v prid Rusiji. Povedal je, da je politika [ameriškega predsednika Baracka] Obame napačna in da bi on dosegel dogovor z [ruskim predsednikom Vladimirjem] Putinom,« je po prvem televizijskem soočenju republikanskih tekmecev za predsedniškega kandidata povedal profesor politologije na moskovski državni univerzi Juri Judenkov. Če bi Trump zmagal na končnih volitvah, se lahko po njegovih besedah »ZDA in Rusija politično zbližajo bolj, kakor zdaj številni mislijo«. Trump se je v zadnjem času že večkrat pohvalil, da bo s Putinom vzpostavil dobre odnose, če bo prihodnje leto izvoljen za novega predsednika ZDA. Rusom se je priljubil, ko je na vprašanje priljubljenega gostitelja konservativne televizije Fox News Billa O’Reillyja, zakaj hoče otoplitev odnosov z ruskim predsednikom, odgovoril: »Putin je izjemno priljubljen v Rusiji, ljudje imajo radi, kar počne, radi imajo, kar predstavlja.« Ko je bil pred dvema letoma v Rusiji, je ugotovil, da »je s temi ljudmi mogoče shajati, in to dobro. Z njimi je mogoče poslovati. Le Obama tega ne zna.« Med njegovim takratnim obiskom so se v nekaterih tabloidih celo pojavile informacije, da bo tudi sredi Moskve postavil enega od svojih nebotičnikov, »Trumpovih stolpov«.

Pred dnevi so ruski mediji precej povzemali Trumpov intervju za ameriško televizijo NBC, v katerem je izjavil, da mu sicer ni všeč to, kar se dogaja v Ukrajini, a da je to predvsem problem Evrope. Milijarder je proti temu, da se njegova država spet gre svetovnega policista in se postavlja po robu Rusiji zaradi Ukrajine, kjer bi morala ključno vlogo pri reševanju problema odigrati ekonomsko najmočnejša evropska država Nemčija, ki pa zgolj »mirno sedi in dobiva energijo od Rusije«. V nekaterih medijih so se po tem pojavili celo naslovi, da se je »Trump odrekel Ukrajini«, opreznejši ruski komentatorji pa so spomnili, da je ameriški milijarder še lani svojega predsednika Obamo zmerjal s slabičem, ki se v Ukrajini ne upa upreti Rusom.

»Putin bi Trumpa pojedel za malico«

O Trumpovih ruskih »povezavah« ne govorijo le v Rusiji. V zadnjih dnevih sta komentatorja dveh vplivnih ameriških političnih medijev zapisala, da je nepremičninski tajkun nekakšen »ameriški Putin«. David Ignatius v časniku Washington Post za oba uporabi tretjo osebo ednine: »Obljublja, da bo obnovil veličino države, ne da bi predstavil kak načrt. Uporablja grobe, vulgarne izraze, s katerimi se hoče pokazati kot običajen moški, čeprav je milijarder. Je narcis, ki hrepeni po pozornosti medijev. Kljub vsem tem očitnim pomanjkljivostim je še vedno zelo priljubljen.« Podobno razmišlja njegov komentatorski kolega Jack Shafer, ki je na spletišču Politico zapisal, da so obema skupni »domorodski pogledi«, da sta oba »narcisa od nog do glave«, »oba verjameta v močno izvršno oblast« in oba »menita, da sta zapravila dan, če v njem nista nikogar ustrahovala«. »Mogoče pa ne bi bilo slabo, če bi norcu iz Kremlja postavili nasproti norca iz Bele hiše?« se sarkastično sprašuje komentator.

V Rusiji, kjer svojega predsednika v vodilnih medijih ne razglašajo za »norca«, so nekateri komentatorji za populista Trumpa našli ustreznico v voditelju ruskih liberalnih demokratov Vladimirju Žirinovskem, ki bo s svojimi skrajno šokantnimi, pa čeprav praznimi izjavami vedno pritegnil razočarane volivce. Tudi ruskemu pisatelju Leonidu Beršidskemu, ki živi v Berlinu, se zdijo primerjave med ruskim predsednikom in ameriškim nepremičninskim bogatašem neustrezne. »Putin bi predsednika Trumpa pojedel za malico,« je zapisal v komentarju za agencijo Bloomberg. Beršidskemu se zdi Trump bolj podoben nekoč nadvse uspešnim, zdaj pa propadlim ruskim oligarhom, zlasti v London »samoizgnanemu« in zdaj že pokojnemu Borisu Berezovskemu, ki je prav tako živel v utvari, da je z denarjem mogoče vse kupiti.