Za Rusijo agresija z izmišljenim povodom, na Zahodu več razumevanja

Rusija je v odzivu na ameriški napad v Siriji sprejela vrsto ukrepov, Zahodna Evropa je podprla odločitev Washingtona.

Objavljeno
07. april 2017 19.25
FILES-RUSSIA-US-SYRIA-CONFLICT
Boris Čibej, Barbara Kramžar, Berlin
Boris Čibej, Barbara Kramžar, Berlin

Stališče ruskega predsednika Vladimirja Putina je, da so ZDA na podlagi »izmišljenega povoda« izvedle »agresijo proti suvereni državi« in »kršile mednarodno pravo«, je danes izjavil njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Na ministrstvu za obrambo so povedali, da bodo v Siriji okrepili obrambo pred izstrelki, iz zunanjega ministra pa sporočili, da je Rusija prekinila dogovor z ZDA o preprečevanju incidentov v zračnem prostoru nad Sirijo.

Po besedah Peskova prekinitev tega dogovora ne bo povečala tveganja, da bi prišlo do spopada med ameriškimi in ruskimi letali, ki preletavajo nebo nad Sirijo, saj je to »že tako ali tako veliko«. »Sporazum je izgubil smisel sinoči po ameriškem napadu,« je pojasnil. Dejal je še, da so Američani po »obstoječih kanalih« sicer prej sporočili, da bodo udarili, a da »Putina ni nihče poklical«. Za ruskega predsednika je ameriški napad »agresija proti suverni državi« in »kršenje mednarodnega prava«, in to »z izmišljenim povodom«, je dodal Putinov tiskovni predstavnik.

 

 

 

 

Pojasnil je, da sirska vojska nima več nobenega kemičnega orožja, kar je bila potrdila tudi Organizacija za prepoved kemijskega orožja (OPCW). »Ta korak Washingtona bo resno škodil rusko-ameriškim odnosom, ki so bili že brez tega za zjokat,« je dodal Peskov. Po njegovih besedah je Putin mnenja, da »nas ta korak ne bo približal h končnemu cilju v boju proti mednarodnemu terorizmu«, ampak je prej ameriški poskus, da bi odvlekli pozornost svetovne javnosti od številnih žrtev med civilnim prebivalstvom v Iraku. »Ameriški predsednik Donal Trump je med predvolilno kampanjo obljubljal, da bo eden od njegovih glavnih ciljev borba proti mednarodnemu terorizmu, zaradi česar je poudaril nujnost vzpostavitve res vseobsegajoče mednarodne koalicije. Zgodilo se je ravno nasprotno,« je Peskov povedal za Radio Kommersant FM.

Dmitrij Peskov. Foto: AP

Tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov je poudaril, da je šlo za »akt agresije s povsem izmišljenim razlogom«, ki ga je spomnil na to, kar se je dogajalo leta 2003, »ko sta ZDA in Velika Britanija z nekaterimi svojimi zavezniki vdrle v Irak brez odobritve varnostnega sveta ZN« in s tem »grobo kršile mednarodno pravo«. A zdaj je po mnenju prvega moža ruske diplomacije celo huje kot takrat, ko so ameriški obveščevalci potegnili za nos »mojega dobrega prijatelja« [tedanjega ameriškega zunanjega ministra] Collina Powella in mu »dali tubo z zobno pasto, on pa je s to tubo mahal po varnostnem svetu, dokazujoč, da gre za antraks«. Zdaj pa se jim po besedah Lavrova niti kakršnih koli »dokazov« ni dalo prinesti. Kakor je povedala tiskovna predstavnica njegovega ministrstva Marija Zaharova, je »očitno, da so Američani napad z izstrelki vnaprej načrtovali«. Po njenih besedah je vsakemu strokovnjaku jasno, da je bila take vrste vojaška operacija pripravljena že pred izmišljenim sirskim napadom s sarinom, ki so ga ZDA zgolj »izkoristile kot povod za demonstracijo sile«.

Njen kolega z obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je sporočil, da bo Rusija pomagala okrepiti protiletalsko in protiraketno obrambo sirske vojske, da bo ta lahko zaščitila »najbolj občutjive infrastrukturne objekte«. Tudi on je povedal, da so Američani napad morali že dolgo načrtovati, ker da takšen poseg zahteva veliko obveščevalnega in pripravljalnega dela. »Ameriške administracije se menjavajo, metode širjenja vojn pa se niso spremenile vse od časov bombardiranj Jugoslavije, Iraka in Libije,« je dodal Konašenkov. Sicer pa sam ameriški napad, ki je povzročil toliko razburjenja v Moskvi, sploh ni bil učinkovit, so ugotovili na Konašenkovem ministrstvu. Po njihovih podatkih je cilj doseglo le 23 od 59 izstreljenih ameriških raket. Te da so uničile šest letal Mig-23, ki so bila na popravilu v hangarju, skladišče, šolski objekt in postajo radijskih zvez, vzletišče in vsa delujoča letala pa da so ostala nepoškodovana.

Zahodna Evropa: Vso odgovornost nosi predsednik Asad!

»Soglašamo, da vso odgovornost za ta razvoj nosi predsednik Asad,« je po telefonskih posvetovanjih s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom in italijanskim premierom Paolom Gentilonijem poudarila nemška kanclerka Angela Merkel.

Foto: AFP

Vsi vemo, da je kemično orožje mednarodno prepovedano in da tisti, ki ga uporablja, izvaja vojni zločin, je ocenila nemška prvakinja. Zaradi njegovih razsežnosti, trpljenja nedolžnih ljudi ter blokade v varnostnem svetu OZN je ameriški napad mogoče razumeti. Ob tem dodaja, da si bo zdaj treba z vsemi močmi prizadevati za pogovore v varnostnem svetu in Ženevi, da bi z njimi dosegli »politično prehodno rešitev v Siriji in demokratični konec Asadovega režima, ki je sirskim državljankam in državljanom povzročil že toliko trpljenja.« Da njegova ponavljajoča uporaba kemičnega orožja proti lastnemu prebivalstvu zahteva sankcioniranje, sta Francija in Nemčija poudarili že po pokolu v Ghuti poleti 2013, so sporočili po pogovorih Merklove in Hollanda. Nemška kanclerka je že v četrtek govorila o barbarskem napadu, nesposobnost varnostnega sveta ZN za sprejetje resolucije pa označila za sramoto.

Ameriški napad je kot »primeren odgovor na barbarski kemični napad« podprla tudi vlada Velike Britanije, avstralski premier Malcolm Turnbull pa verjame, da gre za hiter in pravičen odgovor na šokantni vojni zločin. Z akcijo soglaša Turčija, ki zahteva odstranitev sedanjega sirskega režima, »pogumno odločitev« pa pozdravlja tudi Saudska Arabija. Po prepričanju izraelskega ministrskega predsednika Benjamina Netanjahuja ameriški napad na sirsko vojaško oporišče Šajrat jasno sporoča, da uporaba kemičnega orožja ne bo tolerirana: »Izrael popolnoma podpira odločitev predsednika Trumpa in upa, da ta odločnost v brk grozljivih dejanj Asadovega režima ne bo odmevala le v Damasku, ampak tudi v Teheranu, Pjongjangu in drugje.«

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk napoveduje sodelovanje Evropske unije in ZDA pri končanju brutalnosti v Siriji, predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je navedel zagotovila iz Washingtona, da bodo napadi omejeni in namenjeni predvsem preprečevanju nadaljnje uporabe kemičnega orožja. »Nočemo zaostritve, a moramo ustaviti dvoličnost,« je skupaj z nemškim kolegom Sigmarjem Gabrielom poudaril še francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault: »Če Rusije deluje v dobri veri, se bo ustavila in pogajala.«

Na Zahodu tudi glasovi proti

V Evropi in na Zahodu pa vsi ne soglašajo z ameriško vojaško akcijo v Siriji. Politiki nemške Levice svarijo pred eskalacijo, »Trumpov prijatelj« britanski nacionalist Nigel Farage opozarja, da so takšne akcije v preteklosti le še poslabšale varnostni položaj na Bližnjem vzhodu. S tem se približuje laburističnemu voditelju Jeremyju Corbynu, ki je napad obsodil kot tveganje za eskalacijo vojne v Siriji, a tudi kot »vojni zločin, ki nujno potrebuje neodvisno preiskavo OZN.«

Iranski zunanji minister Mohamad Džavad Zarif ocenjuje, da se manj kot dve desetletji po terorističnih napadih 11. septembra 2001 ameriška vojska bojuje na isti strani kot Al Kaida in islamska država. Stališče Kitajske do konca redakcije še ni bilo znano, napad na sirsko vojaško oporišče pa je bil izvršen ob koncu obiska kitajskega predsednika Xi Jinpinga na Trumpovem floridskem posestvu Mar-a-Lago.