Trgovinski sporazum Ceta podpisan

»Konec dober, vse dobro,« je ob prihodu na vrh dejal Juncker.

Objavljeno
30. oktober 2016 13.02
BELGIUM-EU-CANADA-POLITICS-TRADE-WALLONIA-CETA
M. Č., STA
M. Č., STA

Bruselj - Slovesen podpis trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta), ki je bil predviden danes opoldne, se je začel z zamikom zaradi tehničnih težav z letalom kanadskega premierja Justina Trudeauja. Ker je Trudeau v Bruselj na vrh EU in Kanade prispel z zamudo, so sporazum podpisali okoli 14. ure.

Sporazum so v imenu EU danes v Bruslju podpisali predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsedujoči Svetu EU, slovaški premier Robert Fico. V imenu Kanade je Ceto podpisal premier Justin Trudeau.

»To je sicer pomemben dan za EU in Kanado. Postavljamo mednarodne standarde, ki jih bodo morali upoštevati tudi drugi, s katerimi se pogajamo o prostotrgovinskih sporazumih,« je dejal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pred začetkom vrha EU in Kanade v Bruslju.

»Konec dober, vse dobro,« je novinarjem ob prihodu na vrh dejal Juncker. Ob tem je v luči zapletov pri potrjevanju sporazuma predvsem v Belgiji priznal, da je celoten proces trajal dlje časa.

Juncker je zatrdil, da sporazuma v minulih dneh, ko so potekala pogajanja v Belgiji zaradi nasprotovanja nekaterih regij podpisu Cete, niso spreminjali. Dodali so zgolj skupno razlagalno izjavo k sporazumu, ki po Junckerjevih besedah upošteva vse pomisleke.

Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström pa je v luči zapletov pri potrjevanju Cete menila, da bo potrebno o tem opraviti poglobljeno razpravo z državami članicami EU. »To je bil zelo dolg proces,« je priznala.

Večina ljudi v Evropi podpira prosto trgovino, vendar obstajajo tudi pomisleki. V prihodnje bo treba evropske državljane vključiti v razpravo že v zgodnji fazi, prisluhniti njihovim pomislekom, jih povabiti za pogajalsko mizo in zagotoviti še več transparentnosti in vključenosti, je še dejala komisarka.

Po besedah visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini je to »zelo dober dan za EU«. EU s Kanado ne podpisuje samo Cete, ampak tudi sporazum o strateškem partnerstvu, s katerim želita strani poglobiti dialog in sodelovanje na zunanjepolitičnem področju.

Kanadski premier Justin Trudeau, ki ga je ob prihodu na vrh ob Junckerju pozdravil tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, izjav za medije ni dajal.

Na sedežu evropske komisije: desno njen predsednik Jean-Claude Juncker, levo Donald Tusk, Justin Trudeau na sredini. Foto: Olivier Matthys/AP

Pri mednarodni okoljevarstveni organizaciji Greenpeace ostajajo do Cete skeptični. »Potrebno bo veliko več kot le simboličen stisk rok in fotografija, da bi Evropejcem vsilili Ceto,« je dejala Shira Stanton iz Greenpeaca.

Ceta po njenem mnenju verjetno ne bo preživela demokratičnega in pravnega preverjanja v okviru ratifikacijskih procesov v državah članicah, ki bodo sledili v prihodnjih mesecih. »Čas je, da naše vlade prekinejo vez z lobisti korporacij in preoblikujejo trgovinsko politiko na način, da bo spoštovala demokracijo in podpirala javni interes,« so zapisali v sporočilu za javnost.


Podpis celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma Ceta je bil sprva predviden ta četrtek, vendar so ga morali zaradi zapletov pri potrjevanju v Belgiji, kjer je več regij z Valonijo na čelu nasprotovalo njegovemu podpisu, preložiti.

Po potrditvi v Belgiji so sporazum v petek potrdile še države članice EU, nakar sta se predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in Trudeau dogovorila, da bo vrh EU in Kanade, na katerem bodo Ceto tudi podpisali, danes v Bruslju.

Pred poslopjem Sveta EU v evropski četrti, kjer poteka vrh EU in Kanade, se je danes zbralo okoli 150 ljudi, ki protestirajo proti podpisu Cete, hkrati pa nasprotujejo tudi prostotrgovinskemu sporazumu med EU in ZDA (TTIP), o katerem pogajanja še potekajo.

Pri tem so vzklikali gesla proti Ceti in TTIP, metali rdečo barvo, nekaj protestnikov pa je tudi skušalo vstopiti v poslopje, vendar jim je policija to preprečila.