S poraženim gambijskim voditeljem izginilo tudi več milijonov evrov

Novi predsednik se še ni vrnil v državo. Želi si, da bi sile Ecowasa podaljšale svoj mandat.

Objavljeno
23. januar 2017 16.52
GAMBIA-POLITICS
Mo. B.
Mo. B.

Gambijo je po tednih negotovosti in zaostrovanja razmer v nedeljo naposled zapustil dolgoletni voditelj Yahya Jammeh in s tem predal oblast izvoljenemu nasledniku Adamu Barrowu, ki se doslej še ni vrnil iz Senegala. Se je pa v glavno mesto vrnil njegov svetovalec Mai Ahmad Fatty, ki je sporočil, da v državni blagajni manjka nekaj milijonov evrov.

»V zadnjih dveh tednih je bilo dvignjenih več kot 500 milijonov dalasijev [približno 10,2 milijona evrov]. Oblast prevzemamo v času, ko je gambijska vlada v finančni stiski,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal Fatty. BBC še poroča,  da je ta konec tedna kanadsko tovorno letalo iz države odpeljalo dva avtomobila rolls-royce in bentleyja, še deset prestižnih avtomobilov pa čaka la letališču. Nova administracija je tamkajšnjih pristojnim že naročila, naj zadržijo kar je Jammehovega.

Jammeh je volitve izgubil 1. decembra lani. Sprva je priznal premoč tekmeca Adama Barrowa, pozneje pa si je premislil. Sledila je politična kriza, ki je prejšnji teden pripeljala tudi do posredovanja senegalskih vojakov, ki so v okviru mandata Gospodarske skupnosti zahodnoafriških držav (Ecowas) vstopili v državo.

Pozivi Ecowasa, Afriške unije in ZN, nato pa tudi grožnja s posredovanjem vojske so ga naposled prepričali – v petek je napovedal, da zapušča državo. Vojaške sile zahodnoafriških držav so v nedeljo prispele do glavnega mesta, kjer so se začele priprave na prihoda Barrowa. Ta je kot novi predsednik prejšnji teden prisegel na gambijskem veleposlaništvu v Senegalu, a se za zdaj v Banjul še ni vrnil. Razlog so varnostni pomisleki.

Nova administracija si želi, da bi sile Ecowasa ostale v državi nekoliko dlje, dokler se ne prepričajo o lojalnosti domačih varnostnih sil. AFP dodaja, da je Jammeh osebno nadziral nekatere oddelke varnostnih sil.

Visok predstavnik Ecowasa Marcel Alain de Souza pri tem opozarja, da država ne sme biti predolgo brez vodstva in da mora Barrow čim prej prevzeti položaj.

Nekdanji vodja je skupaj z družino  medtem v gosteh v Ekvatorialni Gvineji, ki mu je odobrila politični azil. Država ni članica Mednarodnega kazenskega sodišča, kar pomeni, da mu ne grozi izročitev zaradi morebitnih obtožb o zločinih proti človeštvu. Gvinejska opozicija je nad odločitvijo vlade ogorčena, saj da človeku, ki je zanetil krizo, ker ni hotel odstopiti, politični azil ne pripada.

Jammehu so za odstop kar nekaj ugodnosti v skupni izjavi obljubili tudi ZN, Afriška unija in Ecowas. Zapisali so, da bodo spoštovali njegove pravice kot »državljana, vodje stranke in nekdanjega vodje države«, prav tako so mu obljubili, da njegovo »zakonito« premoženje ne bo zaseženo. Fatty je za ameriško tiskovno agencijo AP že sporočil, da zanje ta dokument ne obstaja.

AFP poroča, da bo prva naloga novih oblasti popraviti tisto, kar je nastalo v zadnjih tednih. V strahu pred nasiljem je svoje domove zapustilo več kot 45.000 ljudi. Kriza je pustila tudi posledice v turizmu, ki predstavlja okoli 20 odstotkov celotnega prihodka države.