Sedmerica na čelu 1,3 milijarde

Kdo vodi Kitajsko, drugo gospodarsko silo sveta?

Objavljeno
25. oktober 2017 20.49
China Party Congress
Zorana Baković
Zorana Baković

Devetnajsti kongres KP Kitajske se je končal z imenovanjem novega politbiroja in njegovega stalnega komiteja, ki vodi državo in določa smer njenega razvoja. Med sedmerico njegovih članov je pet novih, vendar med njimi ni videti nikogar, ki bi utegnil postati naslednik partijskega in državnega vodje Xi Jinpinga.

Sedmerica moških, ki so se po končanem plenarnem zasedanju pojavili pred novinarji, je edini rezultat tega političnega dogodka, ki je pomemben za zunanji svet. Če je azijska sila lokomotiva novega razvojnega obdobja globalizacije, so ti ljudje strojevodje.


Za povečavo klinite na grafiko.

Li Keqiang – poslušni izvajalec Xijeve politike

Seveda je Xi Jinping tisti, ki drži krmilo in nadzira preostalo šesterico. Li Keqiang je še vedno na drugem mestu v piramidi partijske oblasti, zato lahko sklepamo, da bo ostal premier, vendar je že dolgo časa očitno, da od njegove »likonomike«, kakor so poimenovali njegovo gospodarsko strategijo, ni ostalo skoraj nič. Li je preživel nevihtne udare na svoje neodvisno delovanje, vendar je moral zato sprejeti položaj poslušnega izvajalca Xi Jinpingove politike.

Li Zhanshu – vdani spremljevalec Xija

Xi in Li sta edina člana stalnega komiteja političnega biroja, ki nadaljujeta drugi mandat. Na najvišjem položaju med novimi člani je Li Zhanshu. Vse odkar je Xi postal partijski vodja leta 2012, ga je Li Zhanshu spremljal na skoraj vseh turnejah po državi ali tujini, in glede na to, da je od leta 2013 opravljal naloge direktorja splošnega urada nove komisije za državno varnost, ki jo vodi Xi osebno, je Li Zhanshu očitno oseba, ki najbolje pozna vse vidike vladanja in nevarnosti, s katerimi se mora partijsko vodstvo spopadati.


Xi Jinping je postal najmočnejši kitajski voditelj po Mao Zedongu. Foto: Ng Han Guan/AP

Viri trdijo, da ga je partijski vodja večkrat preizkušal, in čeprav ga že dolgo pozna, je bil vendarle presenečen, ko je ugotovil, kako podobno razmišljata o ideoloških izhodiščih in političnih usmeritvah. In ko je bil Li prvi, ki je med visokimi uradniki že leta 2014 javno izjavil, da je »popolnoma vdan« generalnemu sekretarju, je to pomenilo, da bo leto in pol pozneje politični biro sprejel »popolno vdanost partiji« kot najpomembnejše merilo pri kadrovanju.

Wang Yang – novi jezdec neoliberalizma po kitajsko

Wang Yang bo v kitajski lokomotivi na položaju sprevodnika, ki bo preverjal, ali so vsi potniki plačali vozovnico. Njegova naloga, pravijo viri, bo nadzirati finance pa tudi skrbeti za uresničevanje načrta o odpravi revščine v prihodnjih petih letih. Wang bo hkrati tudi dežurni liberalec s posebnim namenom. Kajti ko je bil partijski sekretar pokrajine Guangdong od leta 2007 do 2012, je skorajda patentiral »guangdonški model« razvoja, ki je vzbujal pozornost predvsem zato, ker je bil v nasprotju s »chongqinškim modelom«, ki temelji na državnih podjetjih in tradicionalnih socialističnih vrednotah.

Wang je jezdec neoliberalizma po kitajsko in številni intelektualci so mu zamerili, da je med finančno krizo, ki je dosegla Guangdong, kratko malo pustil, da so bankrotirala vsa podjetja, ki so se znašla v težavah. Na pripombe, da so zato odpustili več milijonov delavcev, je Wang odgovarjal tako, da je pozival k temu, naj se gospodarstvo največje izvozne pokrajine popolnoma preoblikuje in se od proizvodnje poceni blaga preusmeri k visoki tehnologiji. »Izprazni kletko in vanjo spusti prave ptice,« je govoril. Xi Jinping si je zapomnil njegove besede.


Člani stalnega komiteja političnega biroja (od leve): Han Zheng, Wang Huning, Li Zhanshu, Xi Jinping, Li Keqiang, Wang Yang in Zhao Leji. Foto: Jason Lee/Reuters

Wang Huning – najvišji partijski ideolog

V vsaki lokomotivi je vedno tudi nekdo, ki skrbi za dim. V kitajski bo to Wang Huning – človek, ki mu pripisujejo avtorstvo koncepta »kitajskih sanj«, ta pa je temeljna sestavina Xi Jinpingove strategije splošnega preroda velike države. Znanci ga opisujejo kot »introvertiranega misleca«.

Wang Huning je pri tridesetih letih postal najmlajši profesor ugledne šanghajske univerze Fudan. V politiko je vstopil, potem ko je spremljal dogajanje v nekdanji Jugoslaviji in opazil, kako pomembno je ohraniti močno osrednjo vlado, ki ji uspeva biti nenehno politično učinkovita pri odločanju in spodbujanju gospodarske rasti. Nekoč je sicer pisal o tem, da je na neki stopnji družbenega razvoja politična reforma neizogibna. Kot najvišji partijski ideolog bo imel nalogo ustvarjati dim, ki napoveduje razpoloženje na vrhu.

Zhao Leji ima v rokah dosjeje vseh partijcev

Položaj zaviralca so zaupali Zhao Lejiju. Popolnoma razumljivo je, da človek, ki je pet let vodil organizacijski oddelek, zdaj vodi boj proti korupciji. Zhao je namreč držal v rokah dosjeje vseh partijskih uradnikov. Med Xi Jinpingovo kampanjo čiščenja gnilobe v partiji so na različnih ravneh odstavili s položajev približno 1,4 milijona partijskih delavcev, od tega več kakor 250 z visokih položajev. Pri vsakem takšnem ukrepu je bilo treba izbrati novega delavca in Zhao je bil pri tem popolnoma vdan Xi Jinpingu.


Člani kitajskega vojaškega orkestra po zaključku kongresa. Foto: Tyrone Siu/Reuters

Poleg tega je Zhao hotel pokazati, da njegov politični vzpon ne bo že dobro znana zgodba o protekcionizmu in ustvarjanju klanov znotraj partije, zato je zaustavil kariero svojega brata, ki je bil prav tako eno od prepoznavnih imen na kadrovskem seznamu, ko je postal partijski sekretar pokrajine Shaanxi.

Mladega Zhaoja so takrat poslali v oddaljeno pokrajino Guangxi, da njegov nadrejeni ne bi bil njegov starejši brat. Kolikor bolj je Zhao Leji napredoval, toliko bolj je Zhao Leqin nazadoval na hierarhični lestvici. Zdaj je partijski sekretar turističnega mesta Guilin.

Han Zheng na čelu Šanghaja

Han Zhenga
so v sedemčlansko skupino uvrstili predvsem zato, ker je bil na čelu najpomembnejšega kitajskega finančnega središča Šanghaja. Viri pravijo, da si ta niti ne želi napredovati višje po hierarhični lestvici. Njegova najpomembnejša naloga bo zagotoviti, da se Šanghaj vozi v udobnem vagonu. Nihče od petih novih članov najvišjega vodstva ne izpolnjuje meril za to, da bi nasledil Xi Jinpinga na vrhu. Težko je vedeti, ali sedi prihodnji kitajski vodja morda v političnem biroju, toda od preostalih 18 članov jih vsaj 14 velja za bližnje sodelavce partijskega in državnega vodje. 

Lokomotiva, ki bo vlekla globalni razvoj, bo zato vozila pod vodstvom s trdo roko. Potniki, ki vstopajo v kitajski vlak, so lahko brez skrbi. Cilj je jasno določen in vlak ne bo skrenil s poti.

***

Na zmajevem planetu

O tem, kaj si lahko obetamo od kitajskega stoletja in kako turbulentno bi bil lahko videti čezpacifiški premik svetovne osi, smo se pogovarjali z dolgoletno Delovo dopisnico iz Pekinga in eno najboljših poznavalk sodobne Kitajske Zorano Baković. Pogovor je potekal v torek, v slovenskem in srbskem jeziku. Za bralce, ki slednjega niste vešči, objavljamo prepis pogovora v celoti na TEJ POVEZAVI.