Severna Koreja na sankcije odgovorila z novimi izstrelki

Rakete kratkega dosega so izstrelili le nekaj ur zatem, ko je varnostni svet ZN uvedel najstrožje sankcije doslej.

Objavljeno
03. marec 2016 10.49
Mo. B.
Mo. B.

Pjongjang − Varnostni svet Združenih narodov (VS ZN) je včeraj soglasno podprl resolucijo, ki predvideva doslej najbolj ostre sankcije proti Severni Koreji. Ta se je na pritiske iz tujine odzvala kot običajno – iz ministrstva za obrambo so sporočili, da so izstrelili šest izstrelkov kratkega dosega, ki so v morje padli od sto do 150 kilometrov od vzhodne severnokorejske obale.

Pjongjang je na sankcije odgovoril le nekaj ur za tem, ko so članice VS ZN soglasno podprle resolucijo, plod sedemtedenskih pogajanj med ZDA in Kitajsko, zadnjo večjo zaveznico Severne Koreje.

Sveženj sankcij med drugim vsem državam nalaga, da podrobno pregledajo ves tovor, namenjen v Severno Korejo in iz nje, pa naj bo to na letališčih ali v pristaniščih. Prav tako so prepovedali ali omejili izvoz premoga, železa in železove rude ter drugih rud, nakopanih v severnokorejskih rudnikih. Resolucija prepoveduje tudi dobavo letalskega goriva državi.

A navidezno stroga resolucija po besedah analitikov vsebuje tudi kar nekaj izjem, ki omiljujejo napovedane sankcije. Med drugim opozarjajo, da se interpretacije, kaj pomeni podroben pregled tovora, močno razlikujejo, prav tako resolucija pri izvozu rud predvideva izjeme, če zaslužek od prodaje ne gre za vojaške namene.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP tako ni pričakovati, da se bo z novo resolucijo gospodarsko sodelovanje med Severno Korejo in Kitajsko, največjo gospodarsko partnerico Pjongjanga, kakorkoli spremenilo. »Najbolj verjeten izid teh opozorilnih sankcij, ki se nanašajo na trgovanje s premogom in železom, je, da se bo verjetno sistematično za malo omejilo uvoz severnokorejskega premoga [na Kitajsko],« je pojasnila Andrea Berger iz think-tanka the Royal United Services Institute. Po njenih besedah bo Peking sankcije izkoristil le občasno, ko bo hotel izraziti nezadovoljstvo z dejanji Pjongjanga.

Po navedbah ameriške veleposlanice pri ZN Samanthe Power Severna Koreja z izvozom premoga na leto zasluži približno milijardo dolarjev oziroma tretjino vsega prihodka od izvoza. Okoli 200 milijonov dolarjev pa ji na leto prinese izvoz železove rude.

Po navedbah AFP zavezništvo Severne Koreje in Kitajske temelji predvsem na strahu Pekinga, da bi morebiten padec severnokorejskega režima povzročil begunski val, morebitna združitev obeh Korej pa bi pomenila ameriška vojaška oporišča na kitajski meji.