Severna Koreja se spominja vodje, ostali se pripravljajo na vojno

Kim Džong Il je umrl 17. decembra 2011, najverjetneje zaradi srčne kapi, domnevno med vožnjo z vlakom.

Objavljeno
17. december 2017 14.28
NORTHKOREA-POLITICS/
Zorana Baković
Zorana Baković
Pjongjang - Mraz, ki se je spustil pod nič stopinj Celzija, ni premotil prebivalcev Pjongjanga, ki so danes obeleževali šesto obletnico smrti voditelja Kim Džong Ila. Več deset tisoč se jih je v popolni tišini sprehodilo ob velikanskem spomeniku in njegovem portretu, in čeprav se je iz zvočnikov razlegala priložnosti primerna glasba, ni bilo slišati prav ničesar o novih balističnih izstrelkih ali jedrski bombi.

Center za strateške in mednarodne študije v Washingtonu je namreč opozoril na »povišano možnost provokacije« v decembru in posebej poudaril, da lahko »testiranje balističnega izstrelka pričakujemo prav 17. decembra«.

Čeprav je Kim Džong Ilov naslednik na vladarskem prestolu, Kim Džong Un, minuli torek obljubil, da bo njegova država še naprej razvijala jedrsko orožje, ter odlikoval znanstvenike in politične funkcionarje, zaslužne za razvoj medcelinske balistične rakete hwasong-15, se ob obletnici smrti njegovega očeta ni zgodilo nič pričakovanega.

»Še nikoli po vojni razmere na (Korejskem) polotoku niso bile tako napete,« je včeraj opozoril Shi Yinhong, profesor mednarodnih odnosov na pekinški univerzi Renmin, ki svetuje tudi kitajski centralni vladi.

»Severna Koreja je tempirana bomba. Eksplozijo lahko samo prestavljamo v upanju, da bomo lahko našli način, kako preprečiti sprožitev detonatorja,« je dejal na srečanju v Pekingu. Medtem pa mora biti Kitajska pripravljena na vojno, je opozoril, saj se ameriški predsednik Donald Trump in Kim Džong Un vrtita v začaranem krogu groženj, ki ga Peking ne more več presekati.

Tudi nekdanji namestnik poveljnika nanjinškega vojaškega okrožja je opozoril na nevarnost vojne pred kitajskimi vratmi. »Živimo v zelo nevarnem obdobju,« je dejal na konferenci o korejski krizi upokojeni general Wang Hongguang. »Severnovzhodna Kitajska bi se morala pripraviti na vojno.«

Državljani Severne Koreje so danes svojo pozornost vendarle namenili spominu na pokojnega voditelja in se s cvetjem v rokah vzpenjali na hrib Mansu, s katerega na prestolnico gledajo velikanski kipi Kim Džong Ila in njegovega očeta Kim Il Sunga, ustanovitelja komunistične dinastije. Prebivalcem so naročili naj ves konec tedna ne pijejo alkoholnih pijač in naj se ne udeležujejo zabav, saj lahko le tako vzdržujejo vzdušje primernega dostojanstva. Najvišji predstavniki Delavske stranke so točno opolnoči obiskali mavzolej v predmestju, kjer v kristalnih sarkofagih ležita balzamirani telesi obeh Kimov.

Tišina, ki je zaznamovala 17. december, seveda ne pomeni, da bomo na nove raketne ali jedrske poskuse še dolgo čakali. Pjongjang in Washington si še naprej grozita z vojno. Medtem ko je severnokorejsko ministrstvo za zunanje zadeve opozorilo, da se bo Pjongjang »srdito odzval« na vsak ameriški poskus blokade, je ameriški senator Lindsey Graham pojasnil, da trenutno obstaja desetodstotna možnost, da bodo ZDA vojaško posredovala proti Severni Koreji, bi pa tveganje za napad skočilo na 70 odstotkov, če bi Kim Džong Un testiral še eno atomsko bombo. Če do tega pride, se Amerika ne bo odločila zgolj za »kozmetični napad«, je navajal, kar je slišal neposredno od Trumpa. V tem primeru je treba biti pripravljen na pravo vojno.