Severni Koreji ne dišijo pogajanja

Vse namreč kaže, da se Pjongjang pripravlja na nov korak v smeri razvoja še zmogljivejšega raketnega arzenala.

Objavljeno
19. november 2017 14.03
Zorana Baković
Zorana Baković

Vse oči jugovzhodne Azije so usmerjene v Pjongjang, kjer se izteka obisk posebnega odposlanca kitajskega predsednika Xi Jinpinga, za njegovo morebitno srečanje z voditeljem Kim Džong Unom pa je ostalo na voljo še vsega nekaj ur. Pravzaprav je vprašanje, ali bo Severna Koreja pristala na pogajanja o usodi svojega jedrskega in raketnega programa ali jih bo zavrnila. O tem namreč odloča le Kim.

Prvi mož oddelka kitajskega komunistične partije za mednarodno sodelovanje Song Tao ima pooblastila svojega partijskega in državnega šefa, da s severnokorejskim vodstvom zažene takšne pogovore, toda Pjongjang za zdaj, sodeč po poročanju tamkajšnjih medijev, ni pokazal nikakršnega interesa za katero koli od ponujenih formul denuklearizacije.

Nasprotno, vse kaže, da Severna Koreja celo pospešuje svoj jedrski in raketni program, satelitski posnetki južne ladjedelnice Sinpo, narejeni 5. novembra, pa pričajo o tem, da tam gradijo prvo operativno podmornico, ki bo sposobna izstreljevati balistične rakete izpod morske površine.


Podmorniške balistične rakete je severnokorejska vojska prikazala tudi med letošnjo vojaško parado. Foto: Damir Šagolj/Reuters

Posnetki komercialnega satelita kažejo premikanje komponent v tiste dele ladjedelnice, kjer se nahajajo proizvodne hale, vojaški strokovnjaki pa so na njih prepoznali dele trupa podmornice, zaradi česar sklepajo, da tam gradijo novo podmornico. Domnevajo, da gre za SINPO-C, torej za podmornico, oboroženo z balističnimi raketami, ki je logistično povezana s poskusno podmornico iz istega razreda SINPO.

Posnetki so dovolj natančni, da je na njih mogoče prepoznati detajle, ki kažejo, da že potekajo preizkusi nekaterih funkcij podvodnega izstreljevanja projektilov, na temelju tega pa je mogoče sklepati, da Severna Koreja razvija novo podmorniško raketo ali novo podmornico, sposobno izstreljevati rakete iz morskih globin, oziroma da razvija oba projekta hkrati. Najbolj verjetno je prav slednje.


Severnokorejska vojska je že avgusta lani izvedla poskusno podvodno izstrelitev balistične rakete. Foto: Reuters

V ladjedelnici Sinpo so tudi v preteklosti proizvajali podmornice za severnokorejsko vojno mornarico. Na podlagi satelitskih posnetkov je težko razbrati, kako blizu realizacije je projekt razvoja nove podmorniške rakete, torej kdaj bi jo lahko preizkusili, toda popolnoma jasno je, zakaj Pjongjang vztraja pri tem projektu.

Kot je za BBC pojasnil strokovnjak za nadzor nad oboroževanjem iz Mednarodnega inštituta za strateške študije Mark Fitzpatrick, bi podmornica, oborožena z balističnimi raketami, Severni Koreji omogočila izvedbo »drugega udarca«, kar pomeni, da bi lahko iz morskih globin poslala rakete proti oddaljenim tačam tudi po morebitnem napadu na državo, protiraketni sistemi pa bi bili v tem primeru večinoma neučinkoviti. Doslej so bili scenariji morebitnega vojaškega posredovanja proti tej državi osredotočeni na en udarec, denimo s strani ZDA, s katerim bi onemogočili raketne zmogljivosti Severne Koreje. Tovrstne severnokorejske podmornice pa bi bistveno spremenile vse doslej zamišljene scenarije spopada s Kim Džong Unovo vojsko.


Flota podmornic, oboroženih z balističnimi raketami, bi močno okrepila severnokorejsko projekcijo vojaške moči. Na fotografiji ena izmed starejših podmornic v severnokorejskem arzenalu. Foto: Reuters

Avgusta letos je ameriška vojska opazila »neobičajne aktivnosti« severnokorejske podmornice, za katere domnevajo, da so bili pravzaprav podvodno testiranje sistema za hladno lansiranje raket. Gre za sistem, ki s pomočjo pare pod visokim pritiskom potisne raketo iz morja v zrak, kjer se nato prižgejo njeni motorji. Tovrstne poskuse so izvajali tudi v ladjedelnici Sinpo.

Intenzivne priprave na testiranje podmornice z balističnimi raketami je pravzaprav treba razumeti kot Kim Džong Unov odgovor na pozive za pogajalsko mizo. Kitajski posebni odposlanec je, kakor so oznanili v Pekingu, pripotoval v Pjongjang s predlogom »dvojne zamrznitve«, torej ustavitve severnokorejskega jedrskega in raketnega programa in hkratne ustavitve vojaških vaj ZDA in Južne Koreje. Severna Koreja je večkrat opozorila, da je pripravljena pristati na denuklearizacijo samo pod pogojem, da se tudi ZDA odrečejo svojemu jedrskemu arzenalu, kar je seveda povsem nepredstavljivo.


Severnokorejski voditelj Kim Džong Un med ogledom podmornice. Foto: Reuters

Dela v ladjedelnici Sinpo bi lahko služila tudi kot odgovor na vprašanje, zakaj so se naenkrat končali severnokorejski raketni poskusi. Medtem ko je ta država od marca do konca maja v povprečju na vsaka dva tedna izstrelila balistično raketo, se zdaj na tem področju že dva meseca ne dogaja nič. Po nekaterih ugibanjih je to povezano z jesensko žetvijo, češ da so oblasti zaradi mednarodnih sankcij močno zdesetkane zaloge goriva začasno preusmerile z vojaških potreb na potrebe kmetijske mehanizacije.

Pojavile so se celo govorice o slabem zdravstvenem stanju Kim Džong Una, ki bi jih bilo najlažje preveriti, če bi severnokorejski vodja sprejel odposlanca kitajskega predsednika. Song Tao naj bi Pjongjang zapustil v ponedeljek, po nekaterih napovedih pa naj bi se z mladim voditeljem vendarle srečal še preden se bo podal na pot proti Pekingu.

Za zdaj lahko zgolj ugibamo, kaj bi mu lahko sporočil Kim, toda posnetki iz ladjedelnice nakazujejo, da bi to lahko bil veliki »Ne!« Severna Koreja je namreč vse manj zainteresirana za pogajanja o lastnem razoroževanju kot ukrepu za preprečitev vojne. Z drugimi besedami: za svoj jedrski in raketni program postavlja vse višjo ceno.