Shell: nigerijskim ribičem več milijonov evrov odškodnine

Ribiška skupnost ob delti reke Niger se je po letih pravne bitke pogodila za škodo, ki sta jo povzročila dva večja razlitja nafte.

Objavljeno
07. januar 2015 17.53
Nigeria Shell Oil Spill
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Abuja, London - Po treh letih pravnih bitk bo nigerijska ribiška skupnost Bodo z območja delte reke Niger od angleško-nizozemskega naftnega koncerna Royal Dutch Shell naposled dobila odškodnino za dve večji razlitji nafte leta 2008 in 2009, ki sta uničili več tisoč hektarjev mangrovih gozdov, z njimi pa so izginile ribe in školjke, ključne za preživetje tamkajšnjih prebivalcev. Odškodnina, o kateri so se dogovorili izvensodno, znaša približno 70 milijonov evrov, do nje je upravičenih 15.600 ribičev in kmetov.

Britanski Reuters poroča, da gre za najvišjo odškodnino za razlitje nafte v zgodovini Nigerije, a še vedno veliko nižjo od  prvotno zahtevanih 380 milijonov evrov in neprimerljivo manjšo v primerjavi z debelimi milijardami, ki jih je morala za razlitje nafte v Mehiškem zalivu leta 2010 plačati družba BP.

V skladu z dogovorjenim bodo odškodnino razdelili na dva dela − večji del bodo enakomerno porazdelili med 15.600 oškodovanih (posameznik naj bi dobil okoli 2800 evrov, približno tri letne plače), manjši del pa bodo nakazali na skupni sklad, iz katerega se bodo financirali različni projekti (od gradnje zdravstvenega doma do šol).

Shell še vedno vztraja, da je za večino razlite nafte odgovorna kraja iz naftovodov in nezakonito rafiniranje nafte, ne pa dotrajani cevovodi, kot so trdili tožniki. Prav tako so še do nedavnega trdili, da je iz naftovoda skupno izteklo nekaj več kot 4000 sodčkov črnega zlata, novembra pa so vendarle priznali, da so bile količine verjetno večje, a natančne številke niso razkrili. Po navedbah Amnesty International, ki je naročil neodvisno preiskavo, je samo med prvim razlitjem v okolje izteklo več kot 100.000 sodčkov nafte. Shellova podružnica v Nigeriji naj bi v kratkem začela tudi čistiti onesnaženo okolje.

Predstavnik ljudstva Bodo Sylvester Kogbara je z izvensodno poravnavo zadovoljen in upa, da je primer naposled zaključen. »Upam, da se bodo s tem izboljšali bodoči odnosi med Shellom in ne le ljudstvom Bodo, ampak tudi drugimi skupnostmi ob delti Nigra, ki so bile prav tako prizadete kot mi,« je povedal in izrazil upanje, da bo Shell v kratkem začel s čiščenjem.