Skok cen zavarovanj zadnje upanje za Trumpa

Republikanci so planili po opazni podražitvi zdravstvenih zavarovanj.

Objavljeno
26. oktober 2016 00.17
USA-ELECTION/OBAMACARE
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriška vlada je poslala republikancem zgodnje božično darilo, objavo, da se bodo povprečne premije za zdravstveno zavarovanje v okviru reforme Obamacare prihodnje leto povečale za osupljivih 25 odstotkov. Očitno je, da reforma potrebuje prenovo, vprašanje pa je, ali bo republikanski predsedniški kandidat Donald Trump to lahko izrabil.

V ponedeljek se bo začelo jesensko vpisovanje zdravstvenih zavarovanj za vse Američane, ki niso zdrav­stveno zavarovani na delovnem mestu ali prek drugih sistemov, kot sta denimo Medicare za starejše in Medicaid za revne. Zvezna vlada je ta teden omogočila vpogled v prihodnje cene na svoji tržnici zdravstvenih zavarovanj (ta deluje v 38 zveznih državah) in sporočila, da se bodo te v povprečju dvignile za 25 odstotkov. Tržnice ponujajo štiri programe, od »platinastega« z največjim kritjem stroškov, prek »zlatega«, »srebrnega«, do »bronastega« z največjimi ­doplačili. V posebnih primerih omogočajo tudi program »katastrofa«, ki mladim in ljudem v stiski omogoča osnovno ­zavarovanje.

Izračuni o dvigu zavarovalnih premij temeljijo na srebrnem programu, toda kupcev na zveznih tržnicah ne čaka samo velik skok stroškov, ampak jih precej ne bo imelo niti možnosti izbire. Približno vsak peti potrošnik bo imel na voljo le enega ponudnika, predvsem v zveznih državah in območjih, kjer zavarovalnice zaradi nedobičkonosnosti umikajo ponudbe. Velika večina kupcev zavarovanj na zvezni tržnici se lahko tolaži, da bodo upravičeni do subvencij, zaradi česar jih bo večina plačevala manj kot sto dolarjev na mesec, za več kot 70 odstotkov kupcev bo cena znašala celo manj kot 75 dolarjev na mesec.

Zvezne oblasti računajo, da bo do konca januarja kupilo zavarovanje prek zveznih zdrav­stvenih tržnic okoli 11,4 milijona ljudi, slab milijon več kot zdaj. V zveznih državah, ki imajo svoje zdravstvene tržnice, je rast cen nekoliko nižja, v povprečju 22-odstotna. Kljub temu je to po besedah Larryja Levitta iz organizacije Kaiser Family Foundation, ki se ukvarja s proučevanjem zdravstvenega sistema in politike v ZDA, »velik skok v okolju, v katerem je bila rast zdravstvenih stroškov doslej zmerna, dohodki [družin] pa se niso povečevali«. Po njegovih besedah rast cen kaže na prilagajanje zavarovalnic na veliko število bolnih, ki so začeli kupovati zavarovanja.

Odziv desnice

Republikanci so v kongresu opravili več kot petdeset glasovanj za razveljavitev zakona o dostopni oskrbi, kot se uradno imenuje reforma predsednika Baracka Obame, dva tedna pred volitvami pa so dobili sveže orožje za napad na predsednika in demokrate. Obamacare je tako znova pomembna volilna tema. Vrh republikanske stranke je nemudoma oznanil, da je Obamacare katastrofa, ki je ošibila ameriški zdravstveni sistem.

Trump je včeraj na zborovanju na Floridi zatrdil, da so podatki Bele hiše napačni in da se bodo »premije zvišale za 60, 70, 80 odstotkov«, a kot ponavadi ni pojasnil, na čem temeljijo njegove številke. Poleg tega se mu je zareklo, da ima večina njegovih zaposlenih težave z Obamacare, čeprav je velika večina zavarovanih prek delodajalca in ne kupuje zavarovanj na državni zdravstveni tržnici. To predvsem kaže, da republikanski kandidat še vedno ne razume delovanja – resnici na ljubo zapletenega – sistema.

Velik skok zdravstvenih stroškov je slaba novica za Hillary Clinton, ki je tako prepričana o zmagi, da naj bi se že na skrivaj pogovarjala z republikanci v kongresu o sodelovanju po volitvah. Denimo v zvezni državi Arizona, kjer je prevzela tesno vodstvo v anketah, bo število zdravstvenih programov z letošnjih 65 za prihodnje leto strmoglavilo le na štiri. Toda po besedah Davida Axelroda, nekdanjega svetovalca predsednika Baracka Obame, so volivci večinoma že odločeni in novica prihaja prepozno, da bi lahko opazno vplivala na izid.

Trump v zbiru anket časnika Real­ClearPolitics zaostaja za krepkih 5 odstotkov, poleg tega ima milijarder težave z osredotočenjem na eno sporočilo. »Bilo bi zelo nenavadno, če bi dolgo govoril o isti temi,« je včeraj pikro pripomnil Axelrod. Bolj bi lahko visoke cene vplivale na tekmo za večino v obeh kongresnih zbornicah. Republikanska senatorka Kelly Ayotte, ki se bori za politično preživetje (in ohranitev republikanske večine v senatu) v New Hampshiru, je včeraj začela vrteti oglase, v katerih napada demokratsko izzivalko Maggie Hassan, da podpira ­Obamacare.