Skoraj kot kralj

Po zatišju med kitajskim partijskim kongresom se na Korejski polotok vrača napetost.

Objavljeno
26. oktober 2017 13.02
Zorana Baković
Zorana Baković

»Pogovarjal sem se s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in mu čestital za neverjetni vzpon,« je v sredo čivknil ameriški predsednik Donald Trump. »Malce sva razpravaljala o NoKo [Severni Koreji] in trgovini, dveh zelo pomembnih temah.« Nato pa je v naslednjem tvitu napovedal, da »z Melanio komaj čakava, da se bova čez dva tedna srečala s predsednikom Xijem & gospo Peng Liyuan, kar bo, upam, zgodovinsko potovanje«.

Kitajskemu partijskemu in državnemu šefu Xi Jinpingu so v sredo, ob začetku njegovega drugega mandata na čelu 89-milijonske Komunistične partije Kitajske (KPK), čestitali številni svetovni državniki, toda čestitka iz Bele hiše je bila še posebej pomembna.

Trump bo že naslednji petek odpotoval na azijsko turnejo, v okviru katere bo po obisku na Japonskem in v Južni Koreji odpotoval na Kitajsko. Čeprav se še vedno ne ve, ali bo obiskal tudi demilitarizirano cono, ki deli Korejski polotok vzdolž 38. vzporednika, je novinarjem sporočil: »Nočem reči tega, toda presenečeni boste.«

Severna Koreja bo seveda ena od najpomembnejših tem njegovih pogovorov v vseh treh državah, med srečanjem s Xi Jinpingom pa jo bo povezal tudi z ameriškimi pričakovanji, da Kitajska na široko odpre svoje tržišče za ameriško blago in storitve.

Kaj pripravlja Severna Koreja?

Pjongjang je enotedenski 19. kongres KPK pospremil brez ene same provokacije, še več, severnokorejski vodja Kim Džong Un je že prejšnji teden čestital Xiju in mu zaželel »velik uspeh« pri uresničevanju postavljenih ciljev.

Nekateri viri sicer pravijo, da je politični vrh v Pekingu Kimu poslal posebno opozorilo, da bi morebitni raketni ali jedrski poskus v času partijskega kongresa nepopravljivo pokvaril odnose med zaveznicama.

Toda takoj po koncu kitajskega kongresa je visoki diplomat severnokorejskega zunanjega ministrstva Ri Jong Pil v intervjuju za CNN opozoril ZDA, da morajo »jemati dobesedno« izjave zunanjega ministra o poskusni eksploziji vodikove bombe nad Pacifikom.

»Zunanji minister zelo dobro pozna namene vrhovnega voditelja in mislim, da bi morali njegove besede razumeti dobesedno,« je dejal v sredo in tako spomnil na izjavo prvega moža severnokorejske diplomacije Ri Jong Hoja, da Pjongjang razmišlja o »najsilovitejši detonaciji« nad Tihim oceanom.

Ne glede na to, da je Severna Koreja velika kost v grlu kitajsko-ameriških odnosov, je Trump v pogovoru z novinarjem Foxa Loujem Dobbsom o svojem odnosu s Xi Jinpingom govoril v presežnikih. Opisal ga je kot »močnega človeka« in »zelo dobro osebo«.

»Ljudje bi lahko rekli, da imava najboljše odnose, kar jih lahko imata dva predsednika, saj tudi njega kličejo predsednik,« je dejal Trump. »Zdaj bi ga nekateri lahko začeli klicati tudi kralj Kitajske. Toda on se predstavlja kot predsednik.«

***

Na zmajevem planetu

O tem, kaj si lahko obetamo od kitajskega stoletja in kako turbulentno bi bil lahko videti čezpacifiški premik svetovne osi, smo se pogovarjali z dolgoletno Delovo dopisnico iz Pekinga in eno najboljših poznavalk sodobne Kitajske Zorano Baković. Pogovor je potekal v torek, v slovenskem in srbskem jeziku. Za bralce, ki slednjega niste vešči, objavljamo prepis pogovora v celoti na TEJ POVEZAVI.