Smrt Kim Džong Unovega zapornika

S smrtjo mladega Američana se je še okrepil pritisk na ameriškega predsednika, naj ugotovi, kaj se mu je zgodilo.

Objavljeno
20. junij 2017 09.00
Obit North Korea Detainee
Zorana Baković
Zorana Baković

Otto Warmbier je umrl. Izdihnil je v ponedeljek popoldne, teden dni po tem, ko so ga v komatoznem stanju izpustili iz severnokorejske ječe in ga s posebnim letalom prepeljali v rodni Cincinnati, so sporočili starši 22-letnega študenta Univerze v Virginiji.

Njegova smrt bo še bolj zapletla razmere na Korejskem polotoku, saj tako Ottova družina kot demokratski kongresniki zahtevajo od ameriškega predsednika Donalda Trumpa, naj na vse možne načine prisili Pjongjang, da pojasni, kaj se je pravzaprav zgodilo z mladeničem.

»Ottova usoda še krepi odločnost moje administracije, da prepreči takšne tragedije, v katerih se nedolžni ljudje znajdejo v rokah režima, ki ne spoštuje pravne države in temeljnega človekovega dostojanstva,« je ob tej priložnosti izjavil Trump. Ottovim svojcem in prijateljem je pri tem izrazil sožalje v svojem imenu in v imenu svoje soproge Melanie. »ZDA znova obsoja brutalnost severnokorejskega režima, katerega zadnjo žrtev objokujemo.«

Otto Warmbier je v Severno Korejo odpotoval kot turist, na začetku lanskega leta pa so ga aretirali zaradi domnevnega poskusa kraje propagandnega posterja s stene hotela, v katerem je bival. Februarja 2016 je bil obsojen na 15 let težkega fizičnega dela, vendar je kmalu zatem, kot je sporočila severnokorejska vlada, zbolel za botulizmom. V komo je padel po tem, ko mu je osebje zapora dalo tableto za spanje, po kateri se nikoli več ni zbudil.

Zdravniki v medicinskem centru v Cincinnatiju so ugotovili, da je bil uničen znaten del Ottovega možganskega tkiva, niso pa opazili znakov fizičnih poškodb. Bil je buden, toda neodziven, njegova starša pa trdita, da se je izraz na njegovem obrazu po vrnitvi kljub vsemu spremenil iz zaskrbljenega v mirnega. »Vrnil se je domov in verjameva, da je to občutil,« sta dejala Fred in Cindy Warmbier.

Otto Warmbier je kmalu po obsodbi padel v komo, iz katere se ni več zbudil. Foto: Kim Kwang Hyon/AP

State Department ameriškim državljanom ne prepoveduje potovanja v Severno Korejo, zato nekaj tisoč njih vsako leto obišče to državo v turističnih skupinah. Toda zunanji minister Rex Tillerson je ob Ottovi smrti izjavil, da razmišljajo o »neki vrsti omejitev vizumov za potovanje v Severno Korejo«.

V severnokorejskih zaporih so še vedno trije ameriški državljani, ki so bili obsojeni zaradi »sovražnega delovanja« proti tej državi. Pritisk na Trumpa, naj stori vse za njihovo osvoboditev, se bo zdaj še okrepil. Toda Pjongjang jih zadržuje kot politične talce, zato jih bo težko izpustil brez večjih koncesij Washingtona. Ali bodo zaprti Američani doživeli boljšo usodo od Ottove, je odvisno od marsičesa.

Dan pred smrtjo mladega Američana je Severna Koreja še enkrat utemeljila njegovo aretacijo in obsodbo z domnevnimi dokazi, da si je prizadeval spremeniti tamkajšnji režim. To je najhujše kaznivo dejanje, ki ga lahko kdor koli stori v tej državi.