Sodbe za hudodelstva v času vojaške diktature

Svoj sodni epilog dočakalo 54 nekdanjih (vojaških) funkcionarjev, obtoženih zločinov v nekdanji mornariški šoli ESMA.

Objavljeno
01. december 2017 16.59
Ka. M.
Ka. M.

V Argentini se je zaključil najdaljši in najobsežnejši sodni proces proti odgovornim za hudodelstva med t. i. 'umazano vojno', ki jo je vojaška hunta v sedemdesetih in začetku osemdesetih let minulega stoletja vodila zoper vse, ki so bili tako ali drugače povezani s socialistično oz. komunistično ideologijo. Ocene so različne, najbolj črne pa kažejo, da 'umazane vojne' ni preživelo do 30.000 levičarskih gverilcev, sindikalistov, peronistov in drugih političnih nasprotnikov – mnogi od njih so še danes pogrešani.

Sredi tedna je svoj sodni epilog dočakalo 54 nekdanjih (vojaških) funkcionarjev, obtoženih zločinov v nekdanji mornariški šoli ESMA, ki velja za enega izmed najbolj razvpitih centrov za mučenje političnih zapornikov. Tam je bilo po navedbah tujih medijev zaprtih približno 5000 ljudi. Večina od njih ni preživela, zadnje, pet let trajajoče sojenje, pa je iskalo pravico za 789 identificiranih žrtev.

»Krvavi angel smrti« in »tiger« bosta v zaporu do konca življenja

Skupno je bilo na dosmrtni zapor obsojenih 29 nekdanjih vojaških funkcionarjev, še 19 jih je prejelo zaporne kazni med osmimi in 25 leti, šest obtoženih je bilo oproščenih. Med devetindvajsetimi najstrožje kaznovanimi sta tudi nekdanja mornariška častnika Alfredo Astiz – »krvavi angel smrti«, med drugim poznan kot preganjalec aktivistov človekoljubnih organizacij, in Jorge Acosta – »tiger«, vodja prej omenjenega pripornega centra v šoli ESMA. Prepričana, da sta s svojimi dejanji Argentino branila pred komunisti, častnika svoje odgovornosti za hudodelstva po navedbah BBC Munda ne priznavata.

Temu navkljub sta bila spoznana za kriva zločinov proti človečnosti, sodišče je prepoznalo njuno vpletenost v mučenje in umore več sto političnih nasprotnikov. Na dosmrtni zapor sta obsojena drugič. Njima in še 14 drugim članom vojaške hunte je sodišče enako kazen prisodilo leta 2011 zaradi drugih primerov mučenja, umorov in prisilnih izginotij.

Pregon hudodelstev v operaciji Kondor

Poleg Astiza in Acoste so bili na dosmrtno zaporno kazen obsojeni tudi nekateri izmed pilotov letal, iz katerih so politične nasprotnike brez usmiljenja omamljene metali v reke ali morja. Med žrtvami sta bili tudi Alice Domon in Leonie Duquet, francoski nuni, ki sta bili ugrabljeni leta 1977 in odpeljani v center ESMA zaradi svoje povezanosti z gibanjem Matere majskega trga (Asociación Madres de Plaza de Mayo), ki so jo leta 1977 ustanovile matere in babice žrtev diktature. Nuni naj bi ujel prav »krvavi angel smrti«.

Na dan izreka sodbe so se pred stavbo sodišča v Buenos Airesu zbrale tudi članice gibanje Matere majskega trga. Foto: Victor R. Caivano/AP

Vzporedno argentinsko sodstvo preganja tudi odgovorne za hudodelstva v okviru operacije Kondor v sedemdesetih in osemdesetih letih 20. stoletja, ki je bila ustanovljena z namenom preganjanja levičarjev in komunistov. V latinskoameriško navezo, rezultat delovanja katere je več deset tisoč smrtnih žrtev, je bil vključena tudi argentinska vojaška hunta, ki je pod vodstvom generala Jorgeja Rafaela Videla prevzela oblast leta 1976 in je vladala sedem let.

Svojci žrtev opravičila ne bodo dočakali opravičila

V sredo so se pred stavbo sodišča zbrali svojci žrtev režima, a ti od krvnikov opravičila niso dočakali. Alfredo Astiz je med sojenjem komentiral, da so »organizacije za človekove pravice skupine maščevanja in pregona,« in dodal, da ne bo nikoli prosil odpuščanja. Kot piše BBC Mundo, so prav človekoljubne in civilnodružbene organizacije zaslužne, da je do tako obsežnega sojenja sploh prišlo.