Število žrtev obrezovanja bo naraščalo tudi v prihodnosti

Kljub napredku zabeležem v nekaterih državah sveta, velikost izziva na globalni ravni ostaja tako rekoč nespremenjena.

Objavljeno
09. februar 2016 17.06
Jure Kosec
Jure Kosec

Najnovejši podatki o razširjenosti obrezovanja ženskih spolovil, objavljeni prejšnji teden, jasno kažejo, zakaj se je preprečevanje te nehumane prakse znašlo visoko na seznamu trajnostnih razvojnih ciljev Organizacije združenih narodov (OZN).

Kljub napredku zabeležem v nekaterih državah sveta, kjer je število obrezanih deklic v zadnjih letih upadlo, velikost izziva na globalni ravni ostaja tako rekoč nespremenjena.

Obrezovanje spolovil (FGM) je po ocenah mednarodnih raziskovalcev namreč mnogo bolj razširjeno in razpršeno, kot se je domnevalo do sedaj. Na svetu trenutno živi vsaj 200 milijonov žensk, ki so mu bile podvržene; in njihova številka bo v prihodnosti še narasla. Med ključnimi razlogi za to so demografske spremembe. Z naraščanjem prebivalstva v državah, kjer je pojavnost FGM največja, se povečuje tudi število potencialnih žrtev. 

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) obrezovanje opisuje kot proceduro, s katero se "iz nemedicinskih razlogov namenoma spremeni ali poškuduje ženske genitalije". Razlogi zanj so največkrat povezani s specifičnimi idejami o položaju žensk znotraj tradicionalnih družb. V mnogih skupnostih obrezovanje dojemajo kot ritual, nekakšen iniciacijski obred, s katerim dekleta pripravijo na odraslost.

Čeprav se oblike obrezovanja razlikujejo od države do države, vse nosijo negativne posledice za zdravje žensk in deklic. Med drugim povečujejo možnost nastanka hudih krvavitev, različnih obolenj in komplikacij pri porodu. Pogosto negativno vplivajo tudi na psihično zdravje.

Ocene in realnost

Raziskava, ki jo je opravil Unicef, kaže, da konvencionalno prepričanje o tem, da se FGM pojavlja zlasti v Afriki in na Bližnjem vzhodu, ne drži. Strokovnjaki so na podlagi podatkov za 30 različnih držav ugotovili, da je razpršenost prakse bistveno večja, kakor se je v preteklosti domnevalo. Indonezija, kjer je po uradnih statističnih podatkih obrezanih polovica vseh deklic, starih manj kot 11 let, po razširjenosti FGM ne zaostaja bistveno za afriškimi državami. Razred zase predstavljajo Somalija, Gvineja in Džibuti, v katerih je delež obrezanih žensk, starih med 15 in 49 let, višji od 90 odstotkov. V Indoneziji, Somaliji in Egiptu živi več kot 100 milijonov oziroma polovica vseh obrezanih žensk in deklet. Kar petina jih je mlajših od 15 let.

Toda vse to so le ocene. Strokovnjake skrbi, da so dejanske številke bistveno višje. Največji problem pri izračunavanju statistik predstavljajo oblasti, ki se pogosto izogibajo preverjanju in razkrivanju obstoječih podatkov, je v intervjuju za New Yorker pojasnila Claudia Cappa, ena od avtoric Unicefove raziskave.

Pomanjkanje konkretnih podatkov predstavlja težavo tudi na Zahodu. Po ocenah nevladnih organizacij na območju Evrope živi pol milijona žensk, ki so bile podvržene praksi. Vsaj toliko jih menda biva tudi v ZDA. Natančne statistike o njihovem številu ni, kar po besedah raziskovalcev in aktivistov otežuje odkrivanje in preprečevanje novih zlorab. "Če ne poznamo dejanske razširjenosti obrezovanja oziroma tega, kdo mu je podvržen in zakaj, ga zelo težko preprečimo," je v izjavi za Euronews poudarila direktorica mreže END FGM, nevladne organizacije, ki beleži razširjenost FGM po različnih evropskih državah.

Prihod beguncev iz delov Bližnjega vzhoda in Afrike bo, pričakujejo strokovnjaki, vsaj nekoliko povečal število žensk, ki so bile podvržene FMG.

Med iskalci azila, ki so v Evropo dopotovali v prvih devetih mesecih lanskega leta, je bilo po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) skoraj 27.000 žensk, ki so prišle iz držav, kjer je pojavnost obrezovanja visoka. Njihov prihod v Evropo na dolgi rok utegne povečati tudi potrebo po razumevanju problema, s katerim se države na celini do sedaj niso soočale v večjem obsegu.