Storilcu iz Kolorada dosmrtna ječa

Svojci žrtev in tožilci so pričakovali, da bo porota Jamesa Holmesa, ki je ubil 12 ljudi in jih 70 ranil, obsodila na smrt.

Objavljeno
08. avgust 2015 11.41
US-CRIME-SHOOTING-TRIAL-FILES
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Denver – Ameriška porota v predmestju Denverja je v petek Jamesa Holmesa, ki je leta 2012 v kinodvorani Aurore pobil 12 ljudi, 70 pa ranil, presenetljivo obsodila le na dosmrtni zapor in ne na smrtno kazen. Za smrtno kazen bi bilo potrebno soglasje vseh dvanajstih porotnikov, a očitno je bil vsaj en med njimi proti, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Pred dnevi je ista porota potrebovala le 12 ur, da je Holmesa spoznala za krivega v vseh 165 točk obtožnice in gladko zavrnila obrambo zaradi neprištevnosti. Porota je ugotovila, da se je Holmes v času ubijanja zavedal, da je to, kar dela, narobe.

Primer bi se tako lahko končal že pred dvema letoma, ko so Holmesovi odvetniki tožilcem ponujali priznanje v zameno za dosmrtni zapor. Tožilci so bili prepričani, da bodo uspeli dobiti smrtno kazen in so ponudbo zavrnili.

Razočaranje svojcev žrtev in veselje matere strelca

Po izreku sodbe so v sodni dvorani kraja Centennial izbruhnile solze in jok. Sorodniki žrtev pokola in preživele žrtve so  se skupaj s policisti in drugimi zjokali od žalosti, da jo bo morilec odnesel s svojim življenjem, njegova mati Arlene Holmes pa je jokala od veselja, da sina ne bodo usmrtili, kar je poroto tudi prosila.

Holmes je bil kot vedno pod vplivom zdravil in ni pokazal nobenih čustev. Poleg sorodnikov žrtev so najbolj razočarani tožilci, ki so zahtevali smrt, ker je Holmes podrobno načrtoval napad na polnočno premiero filma o Batmanu in si je na ušesa nadel slušalke, da ga kričanje žrtev ne bo motilo med pobijanjem, piše STA.

Po pokolu se je pustil aretirati na parkirišču pred kinodvorano. Poleg vsega je v svojem stanovanju nastavil še bombe, ki bi morale eksplodirati v času napada na kinodvorano, da bi tako policiste preusmeril na napačen kraj.

Obramba je trdila, da ni odgovoren za svoja dejanja, ker je bil kot shizofrenik takrat v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Država Kolorado ni nikogar usmrtila vse od leta 1977.

Večina množičnih morilcev konča pod streli policije ali pa takoj izvrši samomor. Pred sodnim procesom je obsojeni psihiatrom povedal, da je o umorih sanjal že vse od desetega leta starosti.