Stranka na robu živčnega zloma

Televizijski komik John Oliver rešuje skvarjen sistem izbiranja predsedniških kandidatov.

Objavljeno
24. maj 2016 11.10
USA-ELECTION/SANDERS
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Republikanci­ v zvezni državi Washington ­danes uradno volijo predsedniškega kandidata. Že konec februarja so imeli volilna zborovanja, toda delegate bodo razdeljevali šele zdaj. Nihče se ne razburja, saj je Donald Trump že zmagovalec in je nehal vpiti o sleparskem sistemu. Šov je prepustil demokratom in Bernieju Sandersu.

Trump je še pred nekaj tedni rentačil o skorumpiranem volilnem procesu v stranki, ko je senator Ted Cruz s spretnim manevriranjem v zakulisju kljub porazom nabiral delegate. Zdaj v trumpovski maniri priznava, da ga to ne skrbi več. »Prej sem opozarjal, da imamo nepošten sistem. Tega zdaj ne počnem več, saj sem zmagal. Zdaj mi ni več mar,« je po zmagah v začetku meseca ustavil križarski pohod.

Jezni revolucionarji

Newyorški milijarder raje spretno kaže na podobne strankarske mahinacije pri demokratih. Ti imajo na primer Wyoming, kjer je senator Sanders za več kot 10 odstotnih točk premagal Hillary Clinton, na koncu pa je ta dobila 11 delegatov, senator pa 7. Razjarjeni Sandersovi podporniki so prejšnji konec tedna pripeljali zbor stranke v Nevadi na rob fizičnega obračunavanja, jeza pa prehaja v glasen odpor do ­Hillary Clinton.

Hkrati je v anketah izparela prednost nekdanje zunanje ­ministrice v primerjavi s Trumpom, ­zaradi česar sivijo lasje vrhu stranke in analitikom v njenem štabu. Toda Sanders se ne zmeni za pozive, naj vsaj umiri retoriko, če se že noče umakniti iz tekme (saj praktično nima možnosti za zmago). Konec tedna je še ostreje napadel Hillary Clinton in vrh stranke. Najbolj ga žuli predsednica nacionalnega odbora stranke, poslanka Debbie Wasserman ­Schultz.

V nedeljo je podprl njenega izzivalca za poslanski stolček iz demokratske stranke Tima Canovo, njegov štab pa je sporočil privržencem, da »politična revolucija ni le izvolitev predsednika, sestre in bratje, potrebujemo tudi člane kongresa, ki tako kot Bernie verjamejo, da skorumpiranega sistema ni mogoče spremeniti z jemanjem denarja«. Senator je nato dejal, da kot predsednik ne bi ponovno imenoval na čelo stranke Debbie Wasserman Schultz.

Senatorjeva kampanja ji že mesece očita, da daje prednost Hillary Clinton. Tako naj bi organizirala le malo soočenj, pa še ta so bila skrita v najmanj gledanih televizijskih terminih. To naj bi koristilo nekdanji zunanji ministrici, ki jo Američani že dobro poznajo, skoraj neznan senator iz Vermonta pa se ni imel priložnosti predstaviti javnosti. Kritike letijo tudi na zaprt volilni sistem, ki marsikje ne dopušča glasovanja neodvisnim volivcem, ti pa v večji meri podpirajo Sandersa.

Toda slednje je del volilnega sistema znotraj strank, ki je bil jasen oziroma nejasen že pred začetkom postopkov. Vsaka zvezna država ima svoja pravila, v nekaterih glasujejo, drugod imajo volilna zborovanja, nekatere (kot danes Washington) celo oboje. Nato sledi izbiranje delegatov, ki naj bi na volilnem zboru stranke glasovali skladno z rezultati, a je njihovo izbiranje tako zapleteno in podvrženo vplivu lokalnih strankarskih veljakov, da je to sprožilo nedaven upor v Nevadi.

»Ni jasnejšega znaka, da sistem ne deluje, ni glasnejšega kanarčka v rudniku kot takrat, ko so obtožbe Donalda Trumpa smiselne,« je v nedeljo v vse bolj kultni oddaji Last Week Tonight dejal komik John Oliver. Spletno mesto PolitiFact, ki preverja resnicoljubnost politikov, ni našlo znakov goljufije pri nedavnem izbiranju v Nevadi, a so kljub temu zapisali, da »prikrite strankarske strukture ne odsevajo razumevanja ljudi, kako deluje izbiranje predsednika«.

Komikov poziv

Obe stranki sta vgradili v sistem dodatne varovalke, demokrati v obliki superdelegatov, vplivnih članov stranke, ki volijo kandidata po lastni presoji (zdaj jih tri četrtine podpira Hillary Clinton). Republikanci imajo pravilo, da delegati samo v prvem krogu glasovanja na konvenciji podprejo kandidata, ki so ga v njihovi zvezni državi izbrali volivci, nato se lahko začne mešetarjenje, komu bodo kasneje dali glas. Vrh desnice je letos dolgo upal, da se bodo tako odkrižali Trumpa.

Sistem deluje, ker zmagovalci nemudoma pozabijo na njegove pomanjkljivosti, mediji pa se nemudoma lotijo »velike tekme« med izbrancema obeh strank. Ta z elektorskimi glasovi zveznih držav ni nič manj zapletena, čudaška in nedemokratična. Oliver je v nedeljo pozval Američane, naj se spomnijo na nočno moro izbiranja v stranki 2. februarja prihodnje leto in vrhova obeh strank zasujejo s klici in e-pošto ter zahtevajo spremembe.