Streljanje v Oregonu, ameriška rutina krvavih učilnic

Predsednik Obama še enkrat pozval sodržavljane, naj premislijo o odnosu do orožja.

Objavljeno
02. oktober 2015 23.40
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Američani so včeraj spet podoživljali boleče prizore – streljanje v šoli, tokrat v zvezni državi Oregon, preštevanje mrtvih, bolečino bližnjih. Iskanje vzroka, zakaj je jezni mladenič ubil devet ljudi in jih sedem ranil, ter razprava o dostopu do orožja. »To je postala rutina. Poročanje, moj odziv, poznejša javna razprava. Postali smo otopeli,« je bil ogorčen predsednik Barack Obama.

V podeželskem mestu Roseburg v Oregonu, kjer se po besedah enega od prebivalcev »nikoli ne zgodi nič slabega«, začetki šolskih let ne bodo več enaki. V četrtek je 26-letni Chris Harper Mercer, ki je živel v bližini javne univerze Umpqua, dopoldne vkorakal v šolske prostore s štirimi kosi strelnega orožja. Policija je prihitela osem minut pozneje, a niso mogli preprečiti smrti devetih študentov, v spopadu so ustrelili napadalca.

Šole niso več zatočišča

Sedemnajstletna študentka Sarah Cobb je bila sredi predavanja, ko je zaslišala glasne zvoke in skozi okno zagledala ljudi, ki so bežali. Takrat se je zavedala, da v sosednji učilnici odmevajo streli in tudi sama stekla iz razreda. »Starši so me vedno opozarjali, naj bom previdna in ves čas pazim, kaj se dogaja okoli mene,« je pripovedovala medijem. To je nova resničnost Združenih držav, šole in univerze niso več zatočišča, učenci in študenti morajo vaditi odziv v primeru napada, med poukom z enim ušesom prisluškovati, ali okoli njih odmevajo streli.

Američani so dobili novega heroja: 30-letni vojni veteran Chris Mintz, zdaj študent, je ob strelih v sosednji učilnici odšel proti napadalcu in ga poskušal prepričati, naj preneha. Toda ta je trikrat ustrelil vanj, po besedah Mintzeve tete naj bi mu ranjeni Chris s tal dejal, da »je danes rojstni dan mojega sina«, napadalec pa je še naprej streljal vanj. Kot po čudežu je Mintz preživel, iz bolnišnice so sporočili, da ima sedem strelnih ran, krogle so mu polomile noge.

Zmeden in oborožen

Za napadalcem je ostal nekakšen manifest, o katerem je bilo danes znano samo to, da naj bi bil poln jeze in zagrenjenosti zaradi svoje osamljenosti. Njegovo družabno življenje je domnevno večinoma potekalo na spletu, kjer je menda sodeloval v skupini, ki je slavila množične umore na šolah. Živel je s svojo materjo, ki je bila zelo zaščitniška do sina.

Po izjavah nekaterih prič je med krvavim pohodom dejal, da se je nanj dolgo pripravljal, drugi so trdili, da je spraševal o veri posameznikov in se usmerjal proti kristjanom. John Hanlin, šerif okrožja Douglas, ki javno tudi danes ni hotel izgovoriti imena storilca, je opozoril, da je še veliko prezgodaj govoriti o motivu.

Povsem jasno je, da je bil mladenič oborožen do zob. Poleg puške in treh pištol je policija pozneje na šoli odkrila še dve pištoli, na njegovem domu so našli še sedem drugih kosov orožja. S sabo je imel neprebojni jopič z jeklenimi ploščami, v njem je bilo še pet polnih nabojnikov. Vse orožje je bilo menda kupljeno v zadnjih treh letih, in to povsem legalno, saj nikoli ni bil obsojen za kriminalna dejanja, njegovega duševnega stanja niso preverjali.

Seveda je takoj oživela razprava o dostopu do orožja v ZDA, nanjo je že v četrtek opozoril ogorčeni predsednik. »Ko Američani umrejo v rudarskih nesrečah, poskrbimo za večjo varnost v rudnikih, ko umrejo v poplavah in orkanih, poskrbimo za večjo varnost skupnosti. Če so ceste nevarne, jih popravimo. Uzakonili smo pripenjanje z varnostnim pasom, ker rešuje življenja. Od kod zamisel, da je nasilje z orožjem drugačno, da naše svoboščine in ustava prepovedujejo kakršenkoli zmeren nadzor nad orožjem in kako ga uporabljajo? To nima nikakršnega smisla,« je opozoril sodržavljane.

Diktatura lobistov NRA

Mediji so uslišali njegov poziv, naj primerjajo število smrti zaradi terorizma in število mrtvih zaradi strelnega orožja. V zadnjih desetih letih je zaradi strelnega orožja umrlo 316.545 ljudi, od tega jih je bilo 118.047 žrtev umorov. Številka se je medtem gotovo spremenila, saj strelno orožje povprečno vsak dan ubije 83 ljudi. V desetletju so zabeležili tudi 38 žrtev terorizma.

ZDA so v vojni proti terorizmu porabile več tisoč milijard dolarjev, ustanavljale nove agencije in sprejele neštete zakone, da bi preprečili napade. Kongres po tragediji v Sandy Hooku, kjer je pred slabimi tremi leti umrlo dvajset prvošolčkov, ni mogel sprejeti niti zakona o obveznem preverjanju kupcev orožja. Ob lobiranju orožarske zveze NRA se je prodaja orožja celo povečala.

»Upam in molim, da mi do konca predsedovanja ne bo več treba prihajati za to govornico in tolažiti staršev. Toda izkušnje mi pravijo, da vam tega ne morem zagotoviti. In to je strašna ugotovitev,« je dejal Obama. Samo letos je bilo v ZDA že 41 streljanj na šolah.