Super torek na kvadrat

Zvezne države, v katerih zmagovalec pobere vse, odločajo o prihodnosti republikanske stranke.

Objavljeno
15. marec 2016 10.01
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Danes Američani­ glasujejo v petih zveznih državah, pri čemer bodo pri republikancih zmagovalci dveh pobrali vse delegate. Volivci­ desnice na Floridi in Ohiu ne odločajo le o strankarskem kandidatu, ampak tudi o prihodnji podobi stranke. Pri demokratih zastavek ni tako usoden, vprašanje je, ali lahko izzivalec Bernie Sanders ponovi presenečenje iz Michigana.

Predsedniški kandidati so zadnje dni obsedeno križarili med Florido na jugu in Illinoisom ter Ohiem na severu, vmes so se ustavili še v Misuriju in Severni Karolini. Čeprav je na super torek v začetku meseca glasovalo precej več zveznih držav, imajo tokratne volitve pri republikancih zaradi določila, da zmagovalec pobere vse delegate v dveh velikih zveznih državah, večjo težo. Zmaga Donalda Trumpa v obeh bi praktično zapečatila predsedniško nominacijo desnice in kontroverznega politika postavila na čelo republikanske stranke.

V soboto so republikanski volivci­ v Wyomingu skoraj neopazno namenili prepričljivo zmago teksaškemu senatorju Tedu Cruzu, zbral je kar 66 odstotkov glasov, drugi je bil floridski senator Marco Rubio z 20 odstotki, Trump pa šele tretji s komaj 7 odstotki glasov. Podobno slabo je šlo newyorškemu poslovnežu tudi v prestolnici Washington, kjer je Rubio (37 odstotkov) tesno zmagal pred guvernerjem Ohia Johnom Kasichem (36 odstotkov), Trump pa je na tretjem mestu (14 odstotkov) prehitel le Cruza (12 odstotkov), kar je znova potrdilo, da ga v ameriškem političnem središču resnično ne marajo.

Nasilje in laži

Toda to sta bila le obstranska dogodka, veliko več pozornosti so pritegnili stopnjevanje protestov in izbruhi nasilja na Trumpovih zborovanjih ter vse bolj čustveni odzivi njegovih tekmecev, ki poskušajo ustaviti njegov pohod. Pojavil se je celo posnetek Trumpovega podpornika, ki z iztegnjeno desnico vpije na protestnike: »Pojdite v Auschwitz!« S podporo, ki so mu jo izrazili pripadniki bele rasistične skupine Klu Klux Klan, se oblikuje neprijetna podoba o delu volilnega telesa, Američani pa so vse bolj razdeljeni in čustveni.

Trump je sicer neprepričljivo zavrnil podporo skrajnih skupin, toda po besedah Marka Potoka iz organizacije Southern Poverty Law Center, ki zagovarja državljanske pravice, »se beli nacionalisti zbirajo v podporo Trumpu, pa naj mu je to všeč ali ne«. Proti njemu čedalje odločneje nastopa gibanje za pravice temnopoltih »Črnska življenja so pomembna«, muslimanska organizacija Council on American-Islamic Relations pa zahteva, naj se opraviči za izjavo, da »islam sovraži ZDA«.

Časnik Politico je prejšnji teden natančno preučil njegove govore in izjave. Rezultat je osupljiv: več kot pet ducatov zavajanj, hudih pretiravanj ali preprosto napačnih trditev, kar je lepša oznaka za laži. »Njegove besede so nenavadna mešanica netočnih trditev o domači in zunanji politiki ter zasebnega in službenega bahanja, ki redko drži, ko jih primerjamo z izvirnimi viri,« so zapisali avtorji.­ V povprečju priletijo napačne navedbe iz njegovih ust skoraj vsakih pet minut. To je veliko celo za politika na volilnem pohodu.

Napovedi anket

Ankete kažejo, da ima na Floridi­ prepričljivo prednost pred ­Rubiem, ki se na domačem pragu bori za politično preživetje. A se Trumpovo vodstvo zadnje dni še povečuje. Precej bolj izenačeno je v Ohiu, kjer ima domačin Kasich minimalno prednost. Žarek upanja je videl tudi vrh republikanske stranke, ki vse bolj obupan poskuša ustaviti političnega povzpetnika, in poslal na pomoč Kasichu svoje težko orožje. Tako je njihov zadnji predsedniški kandidat Mitt Romney včeraj s Kasichem prepričeval Ohajce, naj se odločijo za svojega guvernerja.

Topi se tudi milijarderjeva prednost v Illinoisu (zdrsnila je na manj kot 10 odstotkov), kjer zmagovalec prav tako pobere večino, le da je sistem deljenja delegatov nekoliko bolj zapleten. Tam ga poskuša premagati konservativni Cruz, ki je z devetimi zmagami doslej edini resno načel Trumpovo prevlado. Po napovedih naj bi Trump dobil vse delegate na ravni države, bolj nejasno bo pri njihovem deljenju v posameznih okrožjih. Razmere v Misuriju so precej nejasne, saj je na voljo le ena anketa, po kateri vodi Trump (36 odstotkov) pred Cruzom (29 odstotkov). Podobno je v Severni Karolini, kjer obema narašča podpora, Trump (41 odstotkov podpore) pa ima dobrih 10 odstotkov prednosti.

To kaže, da bi se dan lahko končal v korist Newyorčana, ki bi imel resno možnost, da do zbora stranke v Clevelandu osvoji dovolj delegatov (1237) za nominacijo. V nasprotnem primeru republikance čaka dolgo, naporno in umazano mešetarjenje, kdo bo njihov kandidat, ki bo le še poglobilo razcep v stranki. Pri tem že poteka boj posameznih kampanj za vpliv na 112-članski odbor za pravila, ki bo usmerjal potek zborovanja. Ta se vse bolj zdi zadnji branik stranke pred Trumpom.

Sandersovo populistično vztrajanje

Pri demokratih so enačbe preprostejše, Hillary Clinton je na jasni poti do nominacije, po anketah ima danes prednost v vseh petih zveznih državah. Sanders bo moral v »pasu rje« na industrijskem severu ponoviti presenetljivo zmago iz Michigana, ko je ukanil anketarje in na volilni dan izničil zaostanek za 20 odstotnih točk. Zadnje dni je zmanjšal zaostanek v Ohiu in še posebej v Illinoisu, tesno bo tudi v Misuriju, kjer po enem od merjenj javnega mnenja celo vodi. Toda tudi tri zmage bodo težko preobrnile potek tekme, saj demokrati delijo delegate proporcionalno, kar pomeni, da bi moral nekdanjo zunanjo ministrico premagati z veliko razliko, kar ni verjetno. Sanders tako najbrž ne bo strankarski kandidat, toda po napovedi Ryana Lizze iz New Yorkerja bo njegov populizem, usmerjen proti Wall Streetu, ne samo preživel, ampak dolgoročno celo prevladal med ­demokrati.