Svet so ljudje: Po sinu aretiran še oče

Prva aretacija ameriškega državljana v Iranu po odmevni izmenjavi zapornikov med državama pred dobrim mesecem dni

Objavljeno
25. februar 2016 20.41
Ju. K.
Ju. K.

Štiri mesece zatem, ko je iranska oblast aretirala Siamaka Namazija, iransko-ameriškega poslovneža iz Dubaja, je ta teden enaka usoda doletela tudi njegovega očeta. Aretacijo ameriškega državljana Bakerja Namazija, nekdanjega uslužbenca Unicefa in svetovalca pri Svetovni banki, je potrdila njuna družina, ki je v preteklih dneh večkrat poskušala navezati stik z Bakerjem, a neuspešno.

Po navedbah njegove žene je ta zdaj s sinom zaprt v zloglasnem teheranskem zaporu Evin, odvetnik družine pa do njega nima dostopa. Predstavniki ameriškega zunanjega ministrstva so potrdili, da so seznanjeni s primerom. To je namreč prva aretacija ameriškega državljana v Iranu po odmevni izmenjavi zapornikov med državama pred dobrim mesecem dni.

Osemdesetletni Namazi je bil pred iransko revolucijo guverner z nafto bogate province Kuzestan, piše spletna stran Daily Beast. Padec Reze Pahlavija je družino Namazi prisilil v začasno imigracijo. Po več letih življenja v ZDA se je naposled vrnila v domovino.

Po besedah Haleh Esfandiari, priznane strokovnjakinje za Bližnji vzhod in prijateljice družine, Baker velja za povsem »nepolitično osebo«. V preteklosti je večkrat kritiziral ameriške gospodarske sankcije proti Iranu, družina kot celota pa se je zavzemala za izboljšanje odnosov med državama. Prepričana je, da je Bakerjeva aretacija neposredno povezana z njegovim sinom, ki je bil aretiran kmalu zatem, ko je bil podpisan dogovor o iranskem jedrskem programu. »Od Siamaka zahtevajo priznanje [krivde], česar pa ni pripravljen storiti,« je Esfandiarijeva poudarila v izjavi za ameriško televizijsko mrežo CBS.

Siamak je po poročanju zahodnih medijev eden od ameriških državljanov, ki niso bili vključeni v odmevno izmenjavo zapornikov, v kateri je Iran izpustil pet Američanov, tudi znanega novinarja in dopisnika Washington Posta Jasona Rezaiana. V zameno za njihovo svobodo so ZDA opustile pregon proti 21 iranskim državljanom.