Svet so ljudje: Zapor za nasprotnico smrtne kazni

Narges Mohamadi je že večkrat prišla v navskrižje z iranskim sodnim sistemom, a s svojim delom kljub temu ni odnehala.

Objavljeno
29. september 2016 16.08
*reu* IRAN-ELECTION/ISFAHAN
Ju. K.
Ju. K.
Odvetniki ene najbolj znanih iranskih aktivistk in bork za človekove pravice niso uspeli prepričati pritožbenega sodišča, da razveljavi oziroma zmanjša šestnajstletno zaporno kazen, na katero je bila Narges Mohamadi obsojena zaradi  »ogrožanja nacionalne varnosti in delovanja proti islamskemu režimu«.

44-letna odvetnica je v preteklosti že večkrat prišla v navskrižje z iranskim sodnim sistemom, a s svojim delom kljub temu ni odnehala. Znana je postala predvsem po zastopanju žensk, ki so bile leta 2014 žrtve napadov s kislino na ulicah mesta Esfahan, zato ker niso bile primerno zakrite. Njena podpora kampanji za ukinitev smrtne kazni v islamski republiki se je lani končala z njeno aretacijo, tej pa je maja letos sledila obsodba.

Mohamadijeva se lahko na sodbo pritoži še na vrhovnem sodišču. Ali bo to storila, njeni odvetniki še niso sporočili. Nevladne organizacije opozarjajo, da je Narges zapornica vesti in da se ji tako kot mnogim drugim iranskim aktivistom, ki so v zadnjih letih postali žrtve nazadnjaškega sodnega sistema, dogaja krivica.

»Nobenega zločina ni zagrešila, opravljala je le svoje delo,« je odločitev sodišča komentirala Nasrin Sotoudeh, odvetnica in borka za človekove pravice, ki je tudi sama preživela več let v zaporu. »Vsak dan, ki ga Narges preživi za zapahi, je en dan preveč,« je opozorila.

Predstavniki organizacije Amnesty International so dejali, da je »sodba samo še en krut in uničujoč udarec človekovim pravicam v Iranu«. Kot je pojasnil Philip Luther, področni direktor za Bližnji vzhod in Severno Afriko, je oblast z njo pokazala, kako daleč je pripravljena iti, da utiša tiste, ki si upajo misliti drugače.