Tajska: dežela vojaškega miru

Kralj je imenoval 29. premiera; prvi so njegovo imenovanje z odobravanjem pospremili turistični delavci.

Objavljeno
25. avgust 2014 16.58
THAILAND-POLITICS
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika

»Njegovo veličanstvo kralj potrjuje generala Prajuta Čanočaja za premiera, ki bo od danes dalje vodil državo,« je v ponedeljek sporočil Kraljevi časopis, in to takoj, ko se je v Bangkoku končala slovesnost uradnega imenovanja novega predsednika tajske vlade.

Tri mesece po vojaškem udaru, s katerim se je končalo politično mrtvilo in v katerega je država zapadla zaradi nesoglasij med globoko sprtimi družbenimi sloji in razvojnimi zasnovami, je general Prajut postal 29. premier Tajske. Težko bi rekli, da je bil izvoljen. V parlamentu, v katerem zdaj prevladuje vojska, je dobil 191 od 197 glasov (pravzaprav ni bilo niti enega glasu proti), vendar od hunte tudi ni bilo pričakovati, da bo izvajala demokracijo.

Svobodne volitve bodo v najboljšem primeru šele jeseni 2015, če se bodo razmere v državi do takrat stabilizirale. Šestdesetletni Prajut, ki naj bi se prihodnji mesec upokojil od vzporedne dolžnosti glavnega poveljnika Kraljeve vojske, ne bo hitel s predajo premierske palice. Politične stranke si bodo morale to izbojevati, in to tako, da bodo dokazale zrelost in sposobnost za vodenje izjemno zapletene družbe, ki šteje 67 milijonov prebivalcev. General Prajut je v ponedeljek dobil pisni kraljevi ukaz o svojem imenovanju, slovesnost pa je potekala v generalštabu pred velikim portretom Bumibola Aduljadeja. Kralj se slovesnosti ni udeležil. Ko je državna televizija prikazala, kako se general v beli uniformi na kolenih klanja pred kraljevo sliko, je bilo vsem jasno, da se trenutek najpomembnejše odločitve približuje v naravnem ritmu.

Na začetku meseca so objavili, da se bo 86-letni Bumibol vrnil v bangkoško bolnišnico, ki jo je zapustil pred letom. Menda naj bi šel tja zgolj zaradi preverjanja zdravstvenega stanja. Njegov odhod bo za Tajsko največji politični izziv od razglasitve ustavne monarhije pred 82 leti. Mnogi vrnitev vojaške hunte doživljajo prav kot del priprav na ta trenutek.

»Izberite si plažo«

Prajut bo sestavil vlado šele septembra, nato pa se bo lotil obnove gospodarstva, ki se je po vojaškem udaru izognilo tehnični recesiji, saj je v drugem četrtletju v primerjavi s prejšnjimi tremi meseci ustvarilo celo 0,9-odstotno gospodarsko rast. Kljub temu rast na letni ravni znaša komaj 0,4 odstotka, kar je žalosten ostanek nekdaj uspešnega gospodarstva, ki zdaj trpi posledice dolgotrajnih političnih sporov. Upadel je izvoz, zmanjšal se je priliv naložb, precej okrnjen je tudi prihodek od turizma.

Zato je prav gostinski sektor v ponedeljek prvi z odobravanjem pospremil imenovanje Prajuta za premiera. Na novo imenovani premier je že ukazal urejanje razmer v storitvenih dejavnostih, ki so v zadnjih letih dobesedno odirale turiste in zato med tujimi obiskovalci zbujale hudo nezadovoljstvo. Turistična združenja pričakujejo, da se bodo do konca leta pokazali boljši rezultati, še zlasti, ker vodilni gospodarski časopisi Tajsko priporočajo kot turistično deželo, pri čemer trdijo, da vojaška hunta tukaj sploh ni tako strašna in da je prav zdaj najboljši trenutek za počitnice v katerem od luksuznih hotelov, ki so morali občutno znižati cene.

»Izberite si plažo,« piše, denimo, Forbes in opisuje idilo brez običajne gneče. Čeprav se je v primerjavi z junijem število obiskovalcev povečalo za okoli 23 odstotkov, je slaba dva milijona turistov kljub vsemu skoraj 11-odstotno zmanjšanje v primerjavi z julijem 2013. Pot do pravega okrevanja bo dolga in številni analitiki se bojijo, da Prajut in njegova vlada ne bosta imela dovolj svežih idej, s katerimi bi lahko Tajski povrnila sijaj enega vodilnih gospodarstev jugovzhodne Azije.

Čeprav se je pokazalo, da prihod hunte ni bistveno vplival na odnose Bangkoka z azijskimi državami, ki jih ni zanimalo kršenje človekovih pravic ali odmiranje demokracije, so glavni problemi Tajske bili in ostajajo znotraj njenih meja.

Nerazčiščeno je vprašanje, kaj se bo zgodilo z bivšo premierko Jinglak Šinavatro, ki je z dovoljenjem hunte dva tedna preživela zunaj države. Vnaprej je napovedala, da bo obiskala Evropo, kjer se je v Parizu udeležila praznovanja 65. rojstnega dne brata Taksina Šinavatre. Vprašanje, ali bi bilo treba proti njej uvesti preiskavo, je hunta sprožila, ko je Jinglak odpotovala v Singapur, ki ga ni prijavila kot cilj potovanja, vendar se je večji del javnosti znova postavil na njeno stran, pri tem pa trdil, da je dovolj že to, da se je sploh vrnila na Tajsko, kjer ji grozita preiskava in morebitno sojenje zaradi zlorabe oblasti in javnih sredstev. Z generalom kot premierom Tajska nadaljuje dosedanjo dialektiko, v kateri sta se izmenjevali diktatura in demokracija. Ključno bo tisto, kar bo sledilo po Prajutu. Vendar za to še ni trdnih temeljev.