Teror zdaj pretresa še Nemčijo

V Nemčiji razmišljajo tudi o poostritvi dovoljenj za pridobitev orožja.

Objavljeno
25. julij 2016 15.44
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin - V Nemčiji ni videti konca zločinskim grozotam. Potem ko je domnevni afganistanski begunec v Würzburgu s sekiro napadel kitajske turiste in je osemnajstletni neprilagojenec v Münchnu s pištolo ubil devet ljudi, je v nedeljo zvečer v Ansbachu samomorilski atentator ubil sebe in ranil dvanajst ljudi.

V bližini glasbenega festivala z 2500 obiskovalci je samega sebe razstrelil sedemindvajsetletni sirski begunec, najmanj dvanajst ljudi je ranjenih, med njimi več težko. Festival so takoj prekinili in obiskovalce evakuirali. Kot v primeru napada domnevnega afganistanskega begunca s sekiro na bavarskem vlaku na začetku prejšnjega tedna tudi pri zadnjem samomorilskem napadu ne izključujejo islamističnega ozadja. V preiskavi poskušajo ugotoviti, s kom je tik pred razstrelitvijo po prenosnem telefonu govoril napadalec.

Grozljivo je, da so se v bavarsko-frankovskem mestu še veliko več žrtvam najverjetneje izognili le zato, ker si napadalec ni kupil vstopnice in se je eksploziv sprožil pred festivalom ter ne sredi njega. V nahrbtniku je imel tudi več žebljev in kovinskih delcev, kar lahko še podeseteri ali celo postoteri razdejanje. Sirski begunec je v Nemčijo prispel pred dvema letoma, a so mu zavrnili azil. Kljub temu ga niso izgnali, begunec, ki je bil policiji že znan zaradi deliktov z mamili in krajami, si je že dvakrat poskušal vzeti življenje, je poročal bavarski minister za notranje zadeve Joachim Herrmann.

Čas vsenavzočih komunikacij

Bavarski politik, odgovoren za varnost v najjužnejši nemški deželi, te dni skupaj z drugimi doživlja eno krizo za drugo. V ponedeljek je domnevni afganistanski begunec s sekiro divjal na vlaku pred Würzburgom in zunaj njega, München pa je v petek pretresel množični umor v režiji osemnajstletnika iranskega rodu. Vsaj v tem primeru je bil storilec najverjetneje depresiven mlajši moški, ki se je želel maščevati nad sovrstniki, čeprav že poročajo, da so v zvezi s tem dogodkom prijeli šestnajstletnika afganistanskega rodu. V Reutlingnu v sosednji deželi Baden-Württemberg pa je enaindvajsetletni sirski begunec z mačeto ubil nosečo žensko ter ranil pet drugih, preden ga je povozil voznik osebnega avtomobila. Napadalec in njegova žrtev sta po prvih poročilih delala v isti restavraciji.

Ker živimo v času vsenavzočih komunikacij, je nekdo posnel tudi divjanje bradatega morilca in na smrt prestrašene mimoidoče, ki so se med vpitjem »O, moj Bog« razbežali na vse strani. Ni še jasno, ali je imel tudi ta umor islamistični predznak ali pa je šlo za osebne prepire, vse, kar se zdaj dogaja v Nemčiji, pa med prebivalstvom še povečuje strah. Med lanskimi in letošnjimi terorističnimi atentati v Franciji se je država še počutila varno, zdaj pa tudi njo pretresajo teroristični in drugi napadi. Z vsakim se zmanjšuje politični kapital kanclerke Angele Merkel, ki jo nasprotniki obtožujejo odgovornosti za lansko odprtje meja za begunce z Bližnjega vzhoda in drugih problematičnih predelov sveta. Krščanskodemokratska prvakinja zatrjuje, da je šlo za človekoljubno potezo.

Nemčija ni sama

Čeprav je vsaj del zadnjih dogodkov videti kot le napol spontan napad na Nemčijo, ta država v težavah ni sama. Francija preživlja daljše obdobje morilskih napadov z islamističnim predznakom, manj organizirani napadi podobnega sloga pa se dogajajo tudi v Veliki Britaniji, kjer so vojakom pravkar priporočili, naj vzbujajo čim manj pozornosti. Potem ko sta prejšnji teden »moška bližnjevzhodnega videza« pri Norfolku poskusila ugrabiti nekega vojaka, v številnih vojašnicah vojake pozivajo, naj na družbenih omrežjih ne objavljajo svojih fotografij v uniformah, na tek pa se odpravljajo v parih.

»Nemčija je absolutno stabilna demokracija«

Nemčija zaradi zadnjih incidentov razmišlja o koncu povojne prepovedi domačega posredovanja vojske v mirnem času. Razen v izrednih razmerah so do zdaj zaradi grenkih spominov na nacistično diktaturo Adolfa Hitlerja vztrajali pri prepovedi, zdaj pa vsaj bavarski minister za notranje zadeve Herrmann predlaga, naj se tako kot v Franciji tudi v Nemčiji vojaki pridružijo boju proti terorizmu. »Spopadamo se z izjemnimi razmerami,« je izjavil minister ter poudaril, da niso več v nestabilni weimarski republiki, ampak je Nemčija »absolutno stabilna demokracija«. Po münchenskem množičnem uboju razmišljajo tudi o poostritvi dovoljenj za pridobitev orožja, čeprav je že znano, da ga je napadalec ilegalno naročil po spletu.