Danilo Türk: »To je faza taktiziranja«

Nekdanji predsednik o odstopu iz tekme v ZN ne razmišlja. »Slika se šele začenja strukturirati,« pravi.

Objavljeno
30. avgust 2016 19.39
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer

Ljubljana – Nekdanji predsednik Danilo Türk je v tretjem krogu poskusnih glasovanj v varnostnemu svetu za prihodnjega generalnega sekretarja ZN znova zdrsnil, uvrstil se je na osmo mesto med desetimi kandidati. Kljub temu še naprej računa na uspeh in verjame v svojo kandidaturo.

Vaša uvrstitev na neformalni lestvici poskusnih glasovanj je slaba. Kako jo komentirate? Presenečenje? Razočaranje?

Nekaj je obojega. Hkrati pa je treba razumeti, da smo tačas v fazi taktiziranja in da se bo slika šele začela strukturirati.

Rekli ste, da se še naprej nadejate uspeha in da verjamete v svojo kandidaturo. Torej ne razmišljate o odstopu? Toda tovrstni pritiski obstajajo, kajne?

Ne, teh pritiskov ni. Prepričan sem, da je moja kanidatura kredibilna in ima dobre možnosti, da bo tudi uspešna. O odstopu ne razmišljam in za to ni razlogov. Če pogledam svoje glasove podpore, jih je manj, kot jih je bilo v prejšnjih krogih; toda kar se tiče negativnih glasov, sem nekje v sredini. Dobil sem tudi veliko neopredeljenih glasov, ti se lahko spremenijo. Medtem ko je bilo prvo, julijsko glasovanje spontano, potekalo je na podlagi dialogov v generalni skupščini in varnostnem svetu, so zdaj v ospredju druge zadeve: telefonski klici, pisma, potovanja.

Zelo pomembno, torej, postaja lobiranje. Kako slovenska država lobira za najvišji položaj v ZN v primerjavi s tem, na kar se lahko opirajo vaši tekmeci?

Slovenska država lobira v okviru svojih diplomatskih kapacitet. Verjamem, da se bo na zasedanju generalne skupščine v New Yorku angažiral tudi predsednik republike. Treba je spominjati na to, da ima Slovenija kandidata, ki je svojo usposobljenost pokazal pred generalno skupščino. To je realna vrednost.

Opažamo dramatične preobrate, Slovak Lajčak je zdaj drugouvrščeni. Posledica intenzivnosti obiskov v pomembnih prestolnicah?

Najbrž. Je tudi na čelu EU in ima zato višjo stopnjo pozornosti. Na podlagi dela ZN pa je bila slika precej drugačna ... Nekateri kandidati sami veliko potujejo, ker imajo take funkcije: kot zunanji ministri, direktorji pomembnih institucij.

Kako razložiti usidranost bivšega premiera in visokega komisarja ZN Guterresa že tretjič zapored na prvem mestu?

Veljal je za uspešnega komisarja za begunce, končal pa je mandat pred izbruhom begunske problematike. Kot mednarodni funkcionar in z dobrim ugledom zna to pomembno tematiko dobro predstaviti. To je dejavnik.

Dobili ste največ neopredeljenih glasov, kar šest. Kaj to pomeni?

Moja razlaga je seveda, da so to glasovi, ki se bodo pretvorili v pozitivne. No, najbrž ne pričakujete od mene kake druge razlage.