Trideset let za obrekovanje

Tajec Pongsak Sribunpeng je bil obsojen na trideset let zapora, ker je na svojem facebook profilu žalil kralja Bumibola Aduljadeja.

Objavljeno
09. avgust 2015 20.39
reu/GERMANY-TELECOM/
R. Z., Delo.si
R. Z., Delo.si
Tajec Pongsak Sribunpeng je bil obsojen na trideset let zapora, ker je na svojem facebook profilu žalil njegovo veličanstvo, kralja Bumibola Aduljadeja. To je ena najvišjih kazni zaradi obrekovanja, izrečenih v tej kraljevini, ki jo sicer pretežno vodi vojaška hunta.

Vladarja namreč ščiti poseben zakon, ki prepoveduje kakršnokoli žaljenje kraljevine, kralja, kraljice ali njunih dedičev in omogoča obsodbe do 15 let zapora za vsako obrekovanje. V petek je vojaško sodišče 48-letnega Pongsaka spoznalo za krivega objave šestih sporočil in fotografij, s katerimi je domnevno žalil kraljevino. Za vsako so mu naložili deset let, a ker je priznal krivdo, so mu kazen zmanjšali za polovico. Njegova odvetnica Sasinan Tamnitinan je za francosko tiskovno agencijo dejala, da je kazen presegla vse rekorde, in dodala, da je bil Pongsak aretiran še v času, ko je veljalo vojaško pravo, ki ni vsebovalo pravice do pritožbe. Od aprila letos je ta, čeprav sojenja še vedno potekajo pred vojaškimi oblastmi, omogočena vsaj civilistom.

Število obsodb po zakonu o obrekovanju je naraslo, odkar je vojska z državnim udarom maja 2014 omejila moč izvoljene vlade. Lokalna skupina za človekove pravice je prispevala podatek, da sta bila pred državnim udarom le dva primera takšnih obsodb, po njem pa že 56. Kritiki zakona so prepričani, da je to orožje proti političnim nasprotnikom rojalistične elite in njihovih vojaških zaveznikov.

Dodatna težava je, da morajo ne le tajski, ampak tudi drugi mediji pri poročanju, ko gre za obsodbe zaradi obrekovanja, zelo paziti, saj je lahko tudi ponavljanje podrobnosti iz obtožb kršenje zakona. Cinična ironija zgodovine morda je, da beseda thaj v tajščini poleg tajski narod pomeni svoboden.