Trump namesto volivcev nagovarja stranke

Republikanski predsedniški kandidat tik pred glasovanjem propagira svoj novi hotel v Washingtonu.

Objavljeno
27. oktober 2016 00.58
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Bela hiša je republikanskemu kandidatu dala izvrstno priložnost za napad na demokratsko tekmico, krepko­ podražitev zdravstvenih zavarovanj. Toda Donald Trump je včeraj, trinajst dni pred volitvami, odprl svoj novi hotel v Washingtonu, znova napadel lastno stranko, pred tem pa dejal, da bo Hillary Clinton sprožila vojno z Rusijo.

Strategija Trumpovega štaba je vse bolj zanimiva. Podpredsedniški kandidat Mike Pence je namreč preživel sredo v Utahu, doslej trdno konservativni državi, ki zadnjih 52 let ni volila demokratskega predsednika, medtem ko se sosednja Arizona vse bolj nagiba k demokratom. Ni več povsem jasno, ali morajo braniti tudi največje republikanske trdnjave ali pa so izgubili kompas.

Milijarder se je medtem v Washingtonu navduševal nad Newtom Gingrichem, ki naj bi bil eden izmed njegovih zastopnikov v volilni tekmi, toda ta se je včeraj zvečer na konservativni televiziji Fox News zapletel v čudaški prepir s televizijsko voditeljico Megyn Kelly­, da je »prevzeta s seksom«, ker govori o Trumpovem odnosu do žensk.

Pretep na vrhu

Uresničujejo se napovedi, da se new­yorški milijarder ne zmore osredotočiti na pomembna sporočila ter v trenutku, ko že potekajo predčasne volitve in je oddalo glasovnice več kot sedem milijonov volivcev, zahaja na stranpoti. Podlegel je (neprimernemu) izzivanju podpredsednika Joeja Bidna, ki končuje politično kariero in je večkrat dejal, da bi rad bil v srednji šoli in Trumpa »peljal za telovadnico« (ter mu jih naložil). »Gospod silak. Veste, kdaj je gospod silak? Ko je sam za mikrofonom,« mu je Trump odgovoril na Floridi, potem ko je tudi sam dejal, da bi Bidna »peljal za skedenj«.

Podobno pozornost je zbudila­ napoved, da bi predlog Hillary Clinton o prepovedi letenja nad Sirijo sprožil tretjo svetovno vojno zaradi možnosti konflikta z Rusijo. Na nevarnost takšne enostranske odločitve opozarja tudi vojaški vrh, toda v zaostrenih razmerjih med državama se razpoloženje v ZDA spet približuje hladnovojnemu odnosu do Moskve, naklonjenost do ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je redek primer, ko sicer zelo populistični kandidat trmasto pluje proti vetru in običajnim stališčem ameriške desnice.

Hkrati v najobčutljivejših trenutkih volilne kampanje ne odneha z napadi na vrh lastne stranke, »ljudje so jezni na vodstvo, saj so to volitve, na katerih bi 100-odstotno zmagali, če bi imeli podporo z vrha«, je dejal za agencijo Reuters (in hitro dodal, da bo seveda v vsakem primeru zmagal). Ne bo se več udeleževal niti zborovanj, na katerih stranka zbira denar za kongresne kandidate.

Razkol v republikanskih vrstah le še poglablja težave kampanje, ki se v ključnih zveznih državah sooča s štirikratno demokratsko premočjo po številu osebja. Poleg tega porabijo ogromno energije za nenehna pojasnila, kaj je »kandidat v resnici hotel povedati«.

Nasmeh demokratke

Hillary Clinton, ki je včeraj praznovala 69. rojstni dan, ima na zborovanjih vse bolj nasmejan obraz. V času, ko si 70 odstotkov Američanov želi sprememb, analitiki napovedujejo zmago eni najbolj prepoznavnih in hkrati zelo nepriljubljenih političark, ki uteleša ameriško politično vrhuško. Nenehno kapljanje pretekle e-pošte Johna Podeste, vodje njene kampanje – razkriva jo spletna stran Wikileaks – ni naredilo večje škode in v resnici niti ni prineslo presenetljivih razkritij o kandidatki.

Po besedah Matta Taibbija iz časnika Rolling Stone so jo sporni skrivni govori, ko je za dobro plačilo nagovarjala finančnike, pokazali »v bolj simpatični luči, kot to dopušča njena javna politična podoba ... v njih se zdi sproščena, dvomi o sebi, je premišljena, iskrena, bolj filozofska kot politična in brez strahu prizna, da nima odgovorov na vse«. Dolgi vrsti uglednih republikancev, ki so stopili na njeno stran, se je pridružil tudi nekdanji zunanji minister Colin Powell.

Trump je včeraj dejal, da so vsi, ki bodo volili Hillary Clinton, nori, iz kampanje prihajajo namigi, da še skrivajo adute v rokavu proti demokratki. Ta v resnici še ne sme predčasno odpreti šampanjca. Zadnje ankete so namreč delavski Ohio znova nagnile na stran republikanca, Bloomberg ji napoveduje poraz tudi na pomembni Floridi. Toda Trump mora zmagati v obeh zveznih državah in Hillary Clinton iztrgati še kakšno, če hoče ohraniti upanje na Belo hišo, medtem ko ima demokratka tudi brez teh ­zagotovljeno zmago.

Boj za senat

Številni republikanski kongresni kandidati so se oddaljili od Trumpa, zadnji val pa je sprožil vulgarni posnetek z avtobusa. S porazom so se sprijaznili tudi nekateri, ki še vedno podpirajo Trumpa, in v oglasih pozivajo volivce, naj glasujejo zanje in tako omogočijo kongresni nadzor nad prvo predsednico.

Republikanci naj bi v ključne tekme vložili dodatnih 25 milijonov dolarjev ter poskusili obraniti večino v stočlanski zbornici. Nestrankarska organizacija Cook Political Report je včeraj napovedala, da bodo demokrati osvojili pet do sedem novih sedežev v senatu in tako znova osvojili večino v zgornji zbornici.