Trump se je znova spotaknil ob svoj ego

Na desnici se širi priznanje, da je predsedniška tekma najverjetneje izgubljena.

Objavljeno
20. oktober 2016 22.52
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Zagovornikom Donalda Trumpa na televizijskih zaslonih po sredinem večeru ni ostalo kaj več od še odločnejšega vpitja, s katerim poskušajo preglasiti čedalje glasnejše trombe poraza.­ Njegov namig, da morda ne bo spoštoval rezultata volitev,­ je sprožil ostre kritike v republikanski stranki in paniko­ med njihovimi kongresnimi kandidati.

Konservativni komentatorji so včeraj besede, da se bo o tem, ali bo priznal izid glasovanja, odločil šele po 8. novembru, do takrat pa »vas bom pustil v negotovosti«, razglasili za nezaslišano in »najbolj sramotno izjavo predsedniškega kandidata v 160 letih«. Trumpov včerajšnji odgovor je bil, da bo »brez najmanjšega dvoma priznal rezultate volitev - če bom zmagal«. Kasneje je zamenjal kislo šalo z besedami, da bo »priznal jasen rezultat«, toda hkrati je na zborovanju v Ohiu še poglobil obtožbe o goljufanju demokratov in dvome o poštenosti glasovanja. V konservativnem Wall Street Journalu so ugotovili, da se spotika ob lasten ego, aktivist desnice Karl Rove pa je opozoril, da v prihodnjih dveh tednih ne smejo vreči puške v koruzo, saj je zdaj ogrožena republikanska večina v senatu.

Konservativcem se para srce

Medtem ko Trump ponavlja, da »bomo zmagali, zmagali zelo prepričljivo«, je Rich Lowry, urednik konservativnega časnika National Review, ugotovil, da »se mi para srce, ko vidim, kako je Hillary Clinton v vseh treh soočenjih prekosila republikanskega kandidata«. »Rad imam Trumpa, toda 'izgnali bomo slabe hombres' [španska beseda za moške] je bila res neumna opazka. Kako bi vam bil všeč pijani Irec ali pohlepni Žid?« se je konservativni televizijski voditelj Geraldo Rivera obregnil ob milijarderjevo nepazljivo izbiranje besed, ki je znova užalilo latino volivce. »Kako namerava zmagati v Arizoni, kjer je 24 odstotkov volivcev latino porekla,« je Riviera opozoril na prednost Hillary Clinton v nekoč trdno republikanski državi.

Zvita taktika

Demokratka je prišla na tretje so­očenje v Las Vegasu z eno največjih prednosti modernih volitev. Analitiki so opozarjali, da še nihče ni tri tedne pred volitvami nadoknadil zaostanka, ki po zbiru anket časnika RealClearPolitics znaša dobrih šest odstotkov. Toda ni se predala zmagoslavju, pač pa je celo prevzela taktiko republikanskega tekmeca in ga nenehno izzivala, medtem ko se je sam zadrževal in poskušal brzdati jezik. Njena taktika se je obrestovala, volivke so si zapomnile, ko je nehote ozmerjal Hillary Clinton za »tako zlobno žensko«. Trump je znova zapravil priložnost, da preobrne tok volilne tekme, ko je dopustil, da mu demokratka pride do živega in izzove njegove izbruhe.

S tem je spretno odvrnila skoraj vse njegove napade, volitve pa spremenila v referendum o značaju milijarderja, kar ni bilo težko, saj Trump najraje govori o Trumpu. Hillary Clinton se je pripravljala na soočenja s pomočjo psihologov, ki so ji pomagali sestaviti zanke za tekmeca, tekmec pa je v hotelski sobi gledal televizijo in verjel, da bo zmagal.

»Njegova naloga je bila, da se predstavi kot manj strupen, kot sprejemljiv in ne radikalen kandidat,« je dejal konservativni komentator Charles Krauthammer. Namesto tega je po njegovih besedah naredil politični samomor. Philip Klein iz desnega časnika Washington Examiner ugotavlja, da tekma tehnično ni končana do zadnjega žvižga, toda »Trump je izgubil«.

Majanje vrha trese volilno listo desnice, »zberi se, človek ... vse je na kocki ... ne samo ti, vsi mi«, je Trumpa na twitterju opozoril republikanski aktivist Jeff Roe, ki bedi nad volilno tekmo senatorja Roya Blunta iz Misurija. Strategi stranke upajo, da milijarderjev poraz ne bo ožgal kongresnih kandidatov ter da bodo volivci namerno podprli republikanske senatorje in poslance, s čimer naj bi ne ravno priljubljena demokratka imela trden kongresni nadzor.