Trump se razglaša za varuha zakona in reda

Donald Trump je sprejel predsedniško nominacijo republikanske stranke in napovedal osvojitev Bele hiše.

Objavljeno
22. julij 2016 09.12
USA-ELECTION/REPUBLICANS
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

Cleveland – »Sprejemam nominacijo republikanske stranke,« je v noči na petek dejal Donald Trump, nato pa se nemudoma lotil slikanja izjemno temačne podobe ZDA, ki drsijo v kaos in razkroj, on pa je edini kandidat, ki lahko to prepreči. In reši državo pred »njo« in njeno dediščino »smrti, uničenja, terorizma in slabosti«.

»Ona« je seveda Hillary Clinton, ki bo prihodnji teden sprejela nominacijo demokratske stranke, v Clevelandu pa so jo spremenili v simbol zla. Nekateri kar dobesedno. Ko se je Trump pred dobrim letom dni spustil po stopnicah svojega nebotičnika na Peti aveniji in razglasil, da se bo pridružil gneči v boju za predsedniško kandidaturo desnice, je sprožil val posmeha in zgražanj. Toda v četrtek je končal osupljiv in nedvomno zgodovinski vzpon na njen prestol. V tem času se ni veliko spremenilo, kampanjo znotraj stranke je končal tako, kot jo je začel, z napadi na politični vrh, z izrabljanjem strahu volivcev pred tujci in kriminalom ter z drznimi obljubami, kako bo odpravil ameriške težave.

Politični analitiki so po treh dneh enega najnenavadnejših volilnih zborovanj v moderni zgodovini poudarjali, da bo nastop uradnega kandidata republikancev izjemno pomemben. Po kopičenju vedno novih nerodnosti, od poskusa upora dela delegatov prek prepisanega govora Melanie Trump do izzivalnega nastopa senatorja Teda Cruza, je bilo jasno, da shod ne bo poenotil razdeljene republikanske stranke. Ostalo je upanje, da bo vsaj del od 60 odstotkov Američanov, ki ne verjamejo v kvalificiranost njenega kandidata za vodenje države, prepričal o nasprotnem in se poskušal predstaviti kot mehkejši, bolj sprejemljiv politik. A takšnega Trumpa ni bilo na oder.

Zamolčane podrobnosti

Govor je bil poudarjena zbirka največjih uspešnic iz zadnjih mesecev – nedokumentirani priseljenci kot vir kriminala, begunci iz Sirije kot nevarnost za državo, slabi trgovinski dogovori kot vzrok za zastoj plač večine Američanov in razraščena korupcija v Washingtonu kot vzrok za večino drugih ameriških težav. Vse to je odel v nov plašč kandidata, ki nima samo rešitve za vse, ampak bo v državo nemudoma vrnil spoštovanje zakonov in red. Kot vedno doslej je bil skromen pri podrobnostih, ostajal je pri široko zastavljenih rešitvah, od kombinacije velikega znižanja davkov in novih trgovskih pogodb, kar naj bi sprožilo »stekanje tisočev milijard dolarjev v državo«, do imenovanja »najboljših tožilcev in policistov«. Bega tudi nov predlog za prepoved vstopa v ZDA tujcem iz držav, ki imajo težave s terorizmom, kar bi po logiki vključevalo tudi Francijo.

Nastopi ob sprejemu nominacije so po tradiciji optimistični, osebni in polni upanja ter poskušajo predstaviti kandidata v najboljši luči. Toda Trump se je odločil slikati temačno podobo države, ki doma drsi v nasilje, v tujini pa je nespoštovana in ponižana. Sebe je razglasil za edinega dovolj močnega voditelja, sposobnega tako varovati nacijo kot poživiti gospodarsko rast. Hkrati je neposredno nagovoril tisti del delavskega razreda, ki ga je gospodarstvo 21. stoletja pustilo za sabo. »Pozabljeni možje in žene naše države, ljudje, ki trdo delate, a nimate več glasu - jaz sem vaš glas,« je dejal ob navdušenju polne dvorane. Milijarder, ki ščiti najbolj ogrožen del Amerike, je ena najmočnejših in hkrati najbolj bizarnih obljub njegove kampanje.

Odmik od dogme

Z napadom na gospodarsko povezovanje vse bolj globalnega sveta se je odmaknil od običajne doktrine republikanske stranke, z obsodbo petnajst let vojskovanja na Bližnjem vzhodu od zunanje politike svojih strankarskih predhodnikov. Podobno kot je z obljubo o zaščiti skupnosti LGBT pred nasiljem in pritiski presenetil marsikaterega konservativnega volivca. »Kot republikanca me veseli, da podpirate moje zadnje besede,« se je nemudoma odzval na aplavz občinstva. Tudi nastop poslovneža Petra Thiela, ki ne skriva svoje istospolne usmerjenosti in je zbranim dejal, da je na to ponosen, je pomenil novo poglavje v zgodovini republikanskih volilnih zborovanj.

V ponedeljek bodo svoj odgovor uprizorili demokrati, z veliko bolj usklajenim ustoličenjem Hillary Clinton. Ta je včeraj začela dvodnevni pohod po Floridi, med katerim naj bi objavila ime svojega podpredsedniškega kandidata, po pričakovanju naj bi bil to senator iz Virginije Tim Kaine.