Trumpovo soočenje s samim sabo

Kampanja na desnici je pred Iowo potonila še globlje v svet resničnostne televizije.

Objavljeno
29. januar 2016 22.44
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Do torka ne bo jasno, ali je Donald Trump napol genialen strateg nove predvolilne politike z izjemnim občutkom za dobrikanje množicam ali le samovšečen, razvajen in težaven otrok. Vsekakor mu je v četrtek uspel podvig, da ga ni bilo na sedmo soočenje predsedniških kandidatov desnice, a so vsi govorili samo o njem. Medtem ko so tekmeci drug drugemu zabadali nož v hrbet.

Spopad med newyorškim milijarderjem in televizijsko postajo Fox News je na neki način spopad med neukrotljivim politikom in vodstvom stranke, pri kateri kandidira, saj televizija velja ne samo za glas konservativnih ZDA, ampak glasilo stranke (pri čemer jo je sloviti satirik Jon Stewart oklical za goro oslarij). Trump se ni hotel znova soočiti z neprijetnimi vprašanji voditeljice Megyn Kelly, vodstvo Fox Newsa pa se je zavedalo, da bi njena zamenjava odprla Pandorino skrinjico in bi poslej morali ugoditi vsaki njegovi muhi.

Boj za gledanost je seveda dobil Fox News, toda če je prvo soočenje avgusta gledalo okoli 25 milijonov Američanov, je četrtkovo le od 11 do 13 milijonov. Primerjava s soočenji na drugih mrežah je pokazala, da je bilo drugo najmanj gledano soočenje doslej, manj gledana je bila le poslovna podružnica Foxa Business Network pred dvema tednoma, toda ta ima tudi manjši doseg. Po drugi strani Trumpov šov ni zbudil toliko pozornosti na drugih mrežah, kot so morda upali v njegovem taboru.

Kralj anket

V četrtek je s pozlačenim boeingom 757 pristal v Des Moinesu in doživel skoraj državniški sprejem s kopico kamer, ki so spremljale vsak njegov korak. Njegova prireditev je bila uradno dobrodelna akcija za veterane, v resnici pa se je vrtela okoli užaljene nečimrnosti in izzivanja Rogerja Ailesa, skoraj zloveščega stvarnika in direktorja Fox Newsa. Norčeval se je iz republikanskih nasprotnikov, razkazoval svojo trofejo iz Slovenije in skoraj rotil visoko nosečo hči Ivanko, naj rodi kar na govorniškem odru Iowe, saj bi mu to dokončno zagotovilo zmago.

Okoli 700 podpornikov v dvorani (in poldrugi tisoč pred njo) je pritrjevalo vsaki njegovi besedi in bodici ter se pustilo prepričati, da jih nagovarja odločen mož, ki se zna postaviti zase. Tako kot je Ronald Reagan leta 1980 izpustil soočenje v Iowi in nato postal predsednik in ikona ameriške desnice. Včerajšnje prve ankete so pokazale, da je po mnenju kar treh četrtin vprašanih odločitev za ignoriranje uradnega soočenja stranke samo koristila newyorškemu milijarderju, ki od poletja ruši ustaljene meje dovoljenega v političnem boju za Belo hišo.

Trump je vzpostavil vzporedno politično vesolje, ki deluje popolnoma na čustveni ravni, v njem so logika in dejstva zgolj nadležna ovira na poti do cilja. Njegovi privrženci čutijo, da je prava izbira, ankete jim to vedno znova potrdijo. Mojster resničnostnega šova je tudi volitve spremenil v resničnostni šov, ankete pa v politični perpetuum mobile, ko njihovi rezultati sprožijo odzive medijev, ti vplivajo na še boljše rezultate, ki sprožijo nove odzive ... Toda edina anketa, ki kaj velja, so rezultati volitev, kot je oznanil predsednik Harry Truman.

Razposajeni preostali

Nekaj ulic stran so se kandidati republikanske stranke razživeli kot sedem palčkov brez Sneguljčice, ki vedno prevzame vso pozornost. Čeprav so se poskušali delati, da jim ni mar, ali zbijati kozle na milijarderjev račun, nihče ni mogel mimo »slona, ki ga ni v sobi«, kot se je izrazila Megyn Kelly. »Jaz sem blazen, vsak na odru pa debel, neumen in grd. Tako, pa smo opravili s Trumpovim delom,« je poskusil biti duhovit senator Ted Cruz, ki se z Newyorčanom bori za zmago v prvi zvezni državi.

Toda ob odsotnosti Trumpa je Cruz postal osrednja tarča večera, napadi so rešetali njegov karakter in zamisli, celo voditelji so ga naravnost vprašali, zakaj ga ne mara nihče od kolegov v senatu. »Če mi boste namenili še eno zlobno vprašanje, bom odšel z odra,« je napol v šali dejal teksaški senator. Trd boj so bili tudi drugi, floridski senator Marco Rubio, ki je v versko konservativni Iowi razkril svojo nenadno ljubezen do Jezusa, se je otepal strupenih ugrizov Jeba Busha, ki mu je očital, da prilagaja svoje prepričanje trenutnemu razpoloženju množice na desni.

Ta se je brez Trumpovega draženja razživel v svojem najboljšem soočenju doslej. Oživel je tudi senator Rand Paul, ki nagovarja tako libertarni del stranke kot njene konservativne volivce, ter obsodil napovedi o zapiranju mošej ali podporo programom množičnega nadzora nad Američani v imenu vseobsegajoče vojne proti terorizmu. Brez milijarderjevega ostrega jezika je bila razprava na veliko višji ravni, ne pa samo spektakel in tekma v vpitju ter izmenjavanju žaljivk.

Toda Iowa je predvsem preizkus organizacijskih zmožnosti kampanj, ki morajo pretvoriti javno mnenje v obisk volišč. Udeležba je ponavadi nizka, Rick Santorum je pred štirimi leti zmagal z manj kot 30.000 glasovi desnih volivcev. Poleg tega so prebivalci Iowe znani po hitrem spreminjanju mnenja, Santorum je le nekaj dni pred glasovanjem zaostanek za 17 odstotnih točk preobrnil v zmago. Pomembnejši od soočenj bo tako nedeljski nasvet vplivnih pastorjev.