Trumpu še dve zmagi, Clintonovi in Sandersu po eno

Največje presenečenje večera je bila Sandersova zmaga v Michiganu.

Objavljeno
09. marec 2016 08.36
Mo. B., STA
Mo. B., STA

New York − Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton je zmagala z veliko prednostjo na strankarskih volitvah v Mississippiju, senator Bernard Sanders pa jo je tesno premagal v Michiganu. Donald Trump je pri republikancih osvojil obe državi, rezultati iz Idaha in Havajev pa še niso znani, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Največje presenečenje večera je bila Sandersova zmaga v Michiganu, saj so ankete pred volitvami napovedovale zanesljivo zmago nekdanje državne sekretarke z razliko več kot deset odstotkov. Na koncu je slavil senator iz Vermonta s 50 proti 48 odstotkom.

Zaradi tesnega izida si bosta kandidata delegate te države razdelila približno na pol, skupaj z večino delegatov iz Mississippija pa bo Clintonova ohranila svojo veliko prednost v skupnem seštevku.

Sandersova zmaga je predvsem psihološka in njegova kampanja je dobila veliko dodatne energije za naprej. Doslej je izgubljal z veliko razliko pri temnopoltih volivcih, v Michiganu pa le z razliko dva proti ena.

Michigan je največja država doslej, v kateri je zmagal, in tudi najbolj raznvrstna. Ključ do njegove zmage so bili volivci, ki si jih prisvaja tudi Trump, to so beli pripadniki delavskega razreda, ki so nezadovoljni zaradi uhajanj delovnih mest na tuje in vse večjih razlik v dohodkih.

Podpornica Hillary Clinton. Foto: Tony Dejak/AP

Analitiki ocenjujejo, da je Sanders demokrate obrnil na svojo stran zaradi svojega sporočila proti neenakostim in zaradi Clintonove, ki ga je obtožila, da je glasoval proti reševanju avtomobilske industrije na vrhuncu zadnje finančne krize.

Sanders je glasoval proti predlogu zakona o reševanju bank in avtomobilske industrije skupaj, kasneje pa je v senatu glasoval za podporo avtomobilski industriji posebej. Volivci naj bi bili dovolj pametni, da so ugotovili, da gre za nepošten napad na Sandersa.

Za osvojitev demokratske nominacije je treba zbrati 2383 delegatov. Clintonova jih ima po torku najmanj 1214, Sanders pa najmanj 566.

Trumpu prepričljiva zmaga

Na republikanski strani presenečenj v Mississippiju in Michiganu ni bilo, saj je Trump slavil zanesljivo. Zvezni senator iz Teksasa Ted Cruz je bil v Mississippiju drugi, v Michiganu se je za drugo mesto do konca boril z guvernerjem Ohia Johnom Kasichem, v Idahu pa je po uvodnih rezultatih celo vodil.

Največji poraženec je bil donedavni izbranec strankarske elite zvezni senator iz Floride Marco Rubio, ki je v torek zatrdil, da bo republikansko nominacijo osvojil tisti, ki bo zmagal 15. marca na Floridi. Prepričan je, da bo to on, čeprav gre bolj za vero kot za kaj bolj konkretnega.

Trump namreč pred njim zanesljivo vodi v anketah Floride, in tudi če bi mu uspelo zmagati v njegovi državi, ni jasno, na čem temelji njegov optimizem, da mu bo po 15. marcu uspelo osvojiti vse države, kar bo moral nujno doseči, če hoče zbrati dovolj delegatov za konvencijo julija v Clevelandu.

Trump se je v svojem govoru, ki se je spreminjal v novinarsko konferenco in nazaj v govor, ponovno norčeval iz Rubia in Cruza ter izrazil prepričanje, da bo zmagal in nato novembra premagal še Hillary Clinton, ne glede na to, da se za negativno kampanjo proti njemu porablja veliko milijonov dolarjev. Republikance je pozval, naj denar raje prihranijo za skupni boj proti Clintonovi.

Donald Trump. Foto: Bebeto Matthews/AP

V Idahu glasove še preštevajo, vendar pa po približno polovici potrjenih rezultatov kaže na zmago Cruza pred Trumpom, Rubiom in Kasichem. Rezultati na Havajih bodo znani šele po 7. uri zjutraj po srednjeevropskem času.

Po nepopolnih rezultatih je Trump povečal svojo prednost v delegatih in jih ima najmanj 428, Cruz jih ima najmanj 315, Rubio najmanj 151 in Kasich najmanj 52. Za zmago jih je potrebnih 1237.

Vzporedne ankete so pokazale, da demokratski in republikanski volivci delijo skrb glede ekonomije in večina obojih meni, da zunanja trgovina krade delovna mesta v ZDA in jih seli na tuje.

Velika večina demokratskih volivcev si želi nekoga, ki bo nadaljeval politiko predsednika ZDA Baracka Obame ali uvedel še bolj liberalno. Polovica republikancev v Mississippiju je zelo jeznih na zvezno vlado, v Michiganu pa ima podobne občutke tretjina republikancev.

Okrog 60 odstotkov republikancev v Mississippiju si želi za predsednika nekoga, ki ni povezan z elito, v Michiganu pa jih ima takšno željo polovica. Tri četrtine v Mississippiju in 60 odstotkov v Michiganu pa se strinja s Trumpovo prepovedjo vstopa muslimanov v ZDA.

Glede odnosa do nezakonitih priseljencev so republikanci Michigana nekoliko bolj usmiljeni. Večina jih zagovarja pot do legalizacije statusa. V Mississippiju pa večina zagovarja njihovo deportacijo.

V Michiganu je bilo 70 odstotkov demokratskih udeležencev volitev belih in le 20 odstotkov temnopoltih. V Mississippiju je bilo temnopoltih 60 odstotkov. Na republikanski strani volijo le belci, od katerih jih je v Mississippiju izrazito krščanskih prepričanj tri četrtine, v Michiganu pa približno polovica.

Opazovalci volitev so poročali, da je bilo v Michiganu kar precej nagajanja. Demokrati so šli volit za Trumpa, da na koncu zmaga Clintonova, obratno pa so republikanci oddajali glasove za Sandersa, ki naj bi ga bilo novembra lažje premagati kot Clintonovo.

Demokrati so v torek volili le v Michiganu in Mississippiju, republikanski volivci pa izbirajo še v Idahu in na Havajih. Izidi torkovih tekem ne bodo spremenili dinamike, drugače pa bo po 15. marcu, ko sta na vrsti Ohio in Florida.

Marco Rubio. Foto: Paul Sancya/AP

Kasich in Rubio morata zmagati, sicer bosta izgubila kredibilnost za nadaljevanje tekme, ker močno zaostajata po osvojenih delegatih za strankarsko konvencijo julija v Clevelandu, kjer bodo potrdili zmagovalca, ki se bo novembra pomeril z demokratskim kandidatom.

Za zdaj kaže, da bo to Clintonova, vendar se Sanders ne predaja. V Ohiu je vložil tožbo proti državnemu sekretarju, s katero zahteva, da se 17-letnikom, ki bodo novembra dopolnili 18 let, dovoli udeležba na strankarskih volitvah 15. marca. Razlog za tožbo je več kot očiten v dosedanjih izidih volitev po ZDA, ki kažejo, da Sanders osvaja veliko večino glasov mladih, Clintonova pa starejših volivcev.

Predsedniška tekma bo večinoma mirovala do 15. novembra, ko bodo imeli oboji volitve v Ohiu, Floridi, Severni Karolini, Illinoisu in Missouriju. Vmes bodo 10. marca izbirali republikanci na Deviških otokih ter 12. marca v prestolnici Washington in Guamu. Demokrati pa imajo isti dan izbor na Severnih Marianih. Republikanci bodo tam oddajali glasove 15. marca.