Türk v tekmi za generalnega sekretarja ZN zdrsnil na 8. mesto

Turk: »Moja kandidatura je kredibilna in ima dobre možnosti, da bo tudi uspešna«. Največ podpore Portugalcu.

Objavljeno
30. avgust 2016 09.08
Š. P., STA
Š. P., STA

New York − Portugalec Antonio Guterres je tudi po tretjem krogu poskusnih glasovanj za naslednjega generalnega sekretarja ZN v varnostnem svetu dobil največ glasov podpore, slovenski kandidat Danilo Türk pa je po drugem mestu v prvem in četrtem mestu v drugem krogu sedaj padel na osmo mesto med desetimi kandidati, ki so še v igri, piše Slovenska tiskovna agencija.

Glasovanja so tajna, vendar pa diplomatski viri v New Yorku pravijo, da je Guterres dobil 11 glasov podpore, tri glasove proti in en glas brez mnenja.

Türk je tokrat dobil le pet glasov podpore, šest glasov proti in štiri glasove brez mnenja, piše STA. V prvem krogu je pristal na drugem mestu z 11 glasovi podpore, dvema negativnim glasovoma in dvema brez mnenja, v drugem krogu pa je zdrsnil na četrto mesto s sedmimi glasovi podpore, petimi negativnimi in tremi brez mnenja.

Nekdanji predsednik republike še naprej računa na uspeh. »Verjamem, da je moja kandidatura kredibilna in ima dobre možnosti, da bo tudi uspešna«" je zapisal v sporočilu za javnost.

»Tudi tretji krog indikativnih glasovanj je ponovno pokazal njihov taktični značaj: o tem pričajo nekateri taktični premiki na neformalni lestvici vseh treh glasovanj. Ti premiki so v določeni meri povezani z intenzivnostjo potovanj nekaterih kandidatov v tem času,« je še zapisal Türk.

Ob tem je ocenil, da je še prezgodaj za konkretnejše ocene. »Pomembno pa je razumeti, da v tem času še niso vidni glasovi stalnih članic VS, ki imajo veto. Kasnejša glasovanja, ki bodo potekala v oktobru, bodo pokazala, kakšno podporo uživajo kandidati pri njih. Do takrat pa so indikativna glasovanja tudi preizkus trdnosti kandidatur,« je dodal.

Tretji krog, ki še vedno ni odločilen, sta zaznamovala velik skok Lajčaka, ki je v zadnjih tednih prepotoval skoraj vse pomembne prestolnice držav, in nazadovanje Türka, ki je obiskal New York. Ostalim kandidatom se podpira ni bistveno povečala ali znižala, piše STA.

Naslednji krog glasovanj bo najverjetneje že potekal z barvnimi glasovnicami, ko bo ostalim članicam Varnostnega sveta in kandidatom jasna volja peterice stalnih članic (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija).

Erjavec še naprej podpira Türkovo kandidaturo

»Ključno glasovanje bo tisto, ki bo formalno in uradno. Takrat bo zelo odvisno, kakšna bo mednarodna situacija in zlasti razmerja med stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN,« je dejal zunanji minister Karl Erjavec.

»Tako da temu glasovanju ne bi dajal posebne teže. Vemo, da je bilo prvo glasovanje zelo dobro, celo odlično in nobenega razloga ni, da morda zadnje glasovanje, tisto uradno, ne bi bilo zelo ugodno za Danila Türka,« je dodal.

Erjavec meni, da Türk s tem rezultatom še vedno ostaja v krogu resnih kandidatov, še posebej glede na dejstvo, da sta med njim in tretjim kandidatom le dva glasova razlike.

Nekdanji predsednik zanikal navedbe POP TV

Erjavec se je odzval tudi na včerajšnje poročanje POP TV, da naj bi Türka novačila nekdanja jugoslovanska Služba državne varnosti oz. »Udba«. POP TV je ob objavi arhivskih dokumentov poročal, da je Udba Türka novačila, hkrati pa so na televiziji namignili, da bi bil nekdanji predsednik lahko sodelavec bivše jugoslovanske tajne službe.

Türk je danes na svojem profilu na Facebooku to zanikal. »O načrtih oz. namerah nekdanje SDV, da bi me poleti 1984 angažirala pri njenem spremljanju Ameriškega informativnega centra v Ljubljani, ne vem ničesar«, je zapisal.

Erjavec je k temu dodal, da gre verjetno »za zadevo, s katero se želi škoditi njegovi kandidaturi, še zlasti če je res, da ni bil nikdar sodelavec Udbe«.

POP TV je sicer Erjavca tudi spraševala, ali bo Türka povezavi s temi navedbami povabil na zunanje ministrstvo na pogovor, da bi se zadeva razčistila. »Ampak kot minister za zunanje zadeve nimam nobenih pristojnosti, ker ni uslužbenec MZZ. Takšen pogovor je tudi povsem nepotreben, zlasti sedaj, ko je te navedbe zanikal«, je še dejal zunanji minister.