Umor novinarke in snemalca znova razgrel razprave o orožju

Obama znova poziva k zaostritvi orožarske zakonodaje, zagovorniki pravice do orožja ostro protestirajo.

Objavljeno
27. avgust 2015 14.00
US-GUNMAN-SHOOTS-AND-KILLS-TWO-DURING-LIVE-TELEVISION-INTERVIEW-
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Washington - Včerajšnji umor ameriške novinarke in snemalca televizije WDBJ7, ki se je zgodil med prenosom v živo, je v Združenih državah Amerike znova zanetil razpravo o pravici do orožja. A kot ob vsakem podobnem dogodku doslej, zagovorniki pravice državljanov do posedovanja in nošenja strelnega orožja znova napovedujejo odločen boj.

»Pripravljeni smo nameniti bilijone dolarjev za boj proti terorizmu, ob tem pa nismo bili doslej pripravljeni sprejeti niti nekaj zdravorazumskih ukrepov za nadzor nad orožjem,« je bil odločen Obama. Ob tem je po poročanju AFP še povedal, da so spodletela prizadevanja za strožjo orožarsko zakonodajo eden glavnih razlogov za nezadovoljstvo v njegovem mandatu.

A nič ne kaže, da bodo njegovi pozivi in  nov strelskih napad premaknili najbolj zagrete zagovornike pravice do posedovanja orožja, ki jih trdno, tudi finančno, podpira orožarski lobi. »Temu noremu človeku ne bomo dopustili, da Američanom vzame legitimno pravico do posedovanja in nošenja orožja. Borili se bomo za drugi amandma [ameriške ustave],« je za ameriško CNN povedal nekdanji guverner Virginie Jim Gilmore.

Nezadovoljni nekdanji zaposleni

Omenjena zvezna država je bila včeraj prizorišče zločina, kateremu so bili priča gledalci jutranjega programa televizije WDBJ7. Med intervjujem v živo v mestecu Moneta so odjeknili streli. Na muhi nezadovoljnega nekdanjega zaposlenega pri že omenjeni televiziji sta se znašla 24-letna novinarka in 27-letni snemalec.

Njun morilec je v bolnišnici umrl le nekaj ur za njima, ko si je med policijskem pregonu po avtocesti sam zadal smrtno rano. A še pred tem mu je na spletu uspelo objaviti posnetek svojega dejanja, ki so ga kmalu umaknili, po faksu pa uro in pol pred napadom televizijski hiši ABC News posredovati 23-strani dolgo pismo. V njem pojasnjuje, da je bil na delovnem mestu žrtev rasizma, homofobije in ustrahovanja, jeza v njem pa da se je »zlagoma nabirala« vse dokler ni postal »sod smodnika«, ki čaka, da odjekne.

(Jeff Marks: »Ne morem vam povedati, kako radi smo ju imeli.« Foto: Jay Paul/Getty Images/AFP)

V napadu je bila ranjena tudi sogovornica novinarke, a je njeno zdravstveno stanje že stabilno.

Na televiziji WDBJ7 medtem žalujejo za ubitima kolegoma. »Ne morem vam povedati, kako radi smo ju imeli,« je povedal predstavnik televizije Jeff Marks. Povedal je še, da je bil strelec »nesrečen človek«, ki so ga morali varnostniki leta 2013, po tem ko so ga odpustili, pospremiti iz zgradbe.