Unesco ostal brez japonskega denarja in izraelskega sodelovanja

Japonska je nezadovoljna, ker je Unesco v register svetovnih spominov uvrstil dokumente, povezane s pokolom v Nanjingu.

Objavljeno
14. oktober 2016 17.50
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Pariz − Kar dve članici Organizacije Združeni narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) sta sporočili, da omejujeta oziroma prekinjata sodelovanje z organizacijo, katere namen je k miru in varnosti v svetu prispevati s promocijo mednarodnega sodelovanja na prej omenjenih področjih. Japonska je še vedno nezadovoljna, ker je Unesco v register svetovnih spominov uvrstil dokumente, povezane s pokolom v Nanjingu, Izrael pa je ujezilo Unescovo sprejetje dveh resolucij o vzhodnem Jeruzalemu.

Japonska sicer ni sporočila, da prekinja sodelovanje z Unescom, je pa, kot je napovedala že pred letom dni, sklenila, da bo zadržala letošnji prispevek, namenjen za Unescov sklad, v vrednosti 42 milijonov dolarjev oziroma približno 38 milijonov evrov. Kot so sporočili iz Tokia, se hočejo prepričati, da organizacija deluje pravilno oziroma izpolnjuje svoje naloge. Po mnenju mnogih je poteza sicer protest zaradi odločitve Unesca, da se v register svetovnih spominov uvrstil dokumente, povezane s pokolom v Nanjingu.

Ta je še danes boleča in občutljiva tema v odnosih med državama. Kitajski zgodovinarji trdijo, da je v Nanjingu cesarska vojska leta 1937 v borih nekaj tednih pobijanja, posiljevanja in uničevanja ubila več kot 300.000 ljudi, večinoma civilistov. Kot smo pisali, imajo japonski zgodovinarji glede tega vprašanja nasprotujoča si mnenja. Medtem ko eni sprejemajo kitajske trditve kot bolj ali manj objektivne, drugi − in teh je vsekakor več − menijo, da gre za spolitizirane obtožbe brez zadostnega števila konkretnih dokazov, da je bilo med zasedbo takratnega glavnega mesta kvomintanške Kitajske ubitih toliko ljudi. Uradno stališče Japonske se glasi, da je »bilo pobitih precej ljudi, ki niso sodelovali v bojih ..., a je težko ugotoviti točno število žrtev«.

Japonska je sicer ena največjih donatoric Unesca − prispeva namreč kar 9,7 odstotka njegovega proračuna in je tako takoj za ZDA, ki prispevajo 22 odstotkov proračuna.

Izrael: Unesco ignorira tisoče let judovskih vezi z Jeruzalemom

Sodelovanje z Unescom pa je danes prekinil Izrael, ki je kot razlog navedel Unescovo sprejetje dveh resolucij o vzhodnem Jeruzalemu. Njun namen je, kot so utemeljili v organizaciji ZN, »zaščititi palestinsko kulturno dediščino in značilnosti vzhodnega Jeruzalema«; v eni od njiju pa je Unesco za poimenovanje griča, ki je velikega pomena tako za Jude kot muslimane, uporabila zgolj arabsko ime.

Sodelovanje z Unescom je prekinil tudi Izrael, ki je kot razlog navedel Unescovo sprejetje dveh resolucij o vzhodnem Jeruzalemu. Foto: Eliana Aponte/Reuters Pictures

Kot je v pismu generalni direktorici organizacije Irini Bokovi zapisal izraelski minister za izobraževanje Naftali Benet, je Unesco s tem ignoriral »tisoče let judovskih vezi z Jeruzalemom« in podpiral »islamistični teror«. »Izraelsko nacionalno komisijo za Unesco sem obvestil, naj prekine vse strokovne dejavnosti z mednarodno organizacijo,« je sporočil Benet.

Bokova pa je v odzivu poudarila, da je Jeruzalem velikega pomena za vse tri monoteistične zahodne religije. »Dediščina Jeruzalema je nedeljiva in vsaka od njegovih skupnosti ima pravico, da se jasno prizna njeno zgodovino in odnos z mestom,« je dejala.