Unicef: Na tisoče otrok brez spremstva na poti v ZDA

Večina otrok prihaja iz Salvadorja, Gvatemale in Hondurasa, trojice z enimi najvišjih ravni umorov in revščine na svetu.

Objavljeno
23. avgust 2016 11.46
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Washington − Združene države Amerike je letos doseglo na tisoče otrok, ki bežijo pred nasiljem tolp in revščino v Srednji Ameriki, in nič ne kaže, da se bo njihovo število zmanjšalo, v včeraj objavljenem poročilu opozarja agencija Združenih narodov za otroke Unicef. Večina otrok, ki se podajo na pot proti ZDA, po podatkih Unicefa prihaja iz Salvadorja, Gvatemale in Hondurasa, trojice držav z enimi najvišjih ravni umorov in revščine na svetu, poroča agencija AP.

V prvi polovici leta so na meji z ZDA prijeli skoraj 26.000 otrok brez spremstva, poleg njih pa še približno 29.700 ljudi, ki so potovali kot družina, pri čemer večino predstavljajo matere in otroci, poroča Unicef.

Skoraj 26.000 otrok brez spremstva, ki so prispeli na mejo z ZDA, pomeni zvišanje glede na lansko leto, ko je bilo takšnih otrok več kot 18.500, medtem ko jih je bilo v prvi polovici leta 2014 44.500. Poleg otrok, ki so jih prijeli na meji z ZDA, je bilo 16.000 otrok iz Salvadorja, Gvatemale in Hondurasa v prvem letošnjem polletju pridržanih že v Mehiki.

»Srce parajoče je, da se ti otroci − večji del med njimi so najstniki, nekateri pa so še mlajši − podajajo na izjemno naporno in nevarno pot v iskanju varnosti in boljšega življenja,« je v poročilu z naslovom Broken Dreams: Central American children's dangerous journey to the United States (Razbite sanje: Nevarno potovanje srednjeameriških otrok v Združene države) dejal namestnik izvršnega direktorja Unicefa Justin Forsyth. Agencija opozarja, da otrokom na tvegani poti med drugim grozijo ugrabitve, aretacije, nasilje in tihotapci.

Otroke brez spremstva, ki jih primejo na meji z ZDA, zaslišijo na imigracijskem sodišču, niso pa upravičeni do odvetnika, ki bi jim ga dodelilo sodišče. Podatki Unicefa sicer kažejo, da je prav navzočnost odvetnika zelo pomembna − veliko bolj verjetno je namreč, da bodo otroci brez odvetnika deportirani, v primerjavi s tistimi z odvetnikom. V nedavnih primerih je bilo deportiranih 40 odstotkov otrok brez odvetnika in trije odstotki otrok z odvetnikom, poročilo agencije ZN za otroke povzema AP. Unicef še opozarja, da se deportirani otroci soočajo s tveganji, kot so spolni napadi in drugo nasilje tolp, pred katerimi so hoteli ubežati.

Unicef zagovarja stališče, da otroci migranti in begunci ne bi smeli biti v priporu, kakršnakoli oblika pripora pa bi morala biti zadnja možnost in za najkrajši možni čas. Otroci bi prav tako morali imeti poln dostop do zdravstvenih in drugih storitev, omogočeno bi jim moralo biti bivanje z družinami, če je to mogoče, piše agencjia STA.

»Zavedati se moramo, da so otroci, ne glede na to, kakšen je njihov status, v prvi vrsti in predvsem otroci. Imamo dolžnost, da jih obvarujemo v zdravem in varnem okolju,« je v Unicefovem poročilu še dejal Forsyth.