Sirska pogajanja končana z napovedjo skupnega nadzora nad premirjem

Končno izjavo so formalno podpisale le Rusija, Turčija in Iran. Sirska vlada je zadovoljna, predstavniki upornikov manj.

Objavljeno
24. januar 2017 11.47
KAZAKHSTAN-SYRIA-CONFLICT-DIPLOMACY
Mo. B.
Mo. B.

V Astani so se danes končali sirski pogovori, ki so se jih udeležili predstavniki sirskih oboroženih skupin na eni strani in vladna delegacija na drugi. Pokroviteljice srečanja – Rusija, Turčija in Iran – so pogovore zaključile s skupno izjavo, v kateri med drugim napovedujejo vzpostavitev nadzornega mehanizma nad dogovorom o premirju.

Omenjena trojica držav je v končni izjavi, ki jo je prebral kazahstanski zunanji minister, napovedala tristranski mehanizem, s katerim bo nadzorovala in zagotavljala spoštovanje dogovora o premirju, hkrati pa preprečevala vse nadaljnje provokacije. Kako bodo države to storile, natančneje niso pojasnile. Napovedale so, da bodo nadaljevale skupen boj proti skrajni islamistični Islamski državi in z Al Kaido povezanimi skupinami, uporniške skupine pa ob tem pozvale, naj postavijo jasno ločnico z njimi. Izjavo so zaključile s podporo nadaljnjim pogovorom v Ženevi, kjer bosta sprti strani iskali celovitejšo politično rešitev vojne. Pogovori naj bi se začeli 8. februarja.

Izjavo so formalno podpisale le Rusija, Turčija in Iran, a bi morali nanjo pristati tudi sprti strani. Sirska vlada je sporočila, da je z zapisanim zadovoljna in pogovore označila za »uspeh«. »Končno imamo sporazumen dokument, s katerim se vsi strinjamo,« je povedal glavni pogajalec Bašar Džaafari, ob tem pa dodal, da bo Damask nadaljeval z napadi na kraj Vadi Barada nedaleč od Damaska, vse dokler bo oskrba z vodo glavnega mesta motena. Prav ti napadi so bili razlog, da se opozicijska delegacija v Astani s predstavniki vlade ni bila pripravljena pogovarjati na štiri oči.

Manj zadovoljni s končno izjavo so predstavniki uporniških skupin. Glavni pogajalec Mohamed Alouš je za Reuters povedal, da imajo zadržke in so že pripravili svoj predlog končne izjave. Odgovor Rusije pričakujejo v tednu dni, ob tem pa so poudarili, da ne bodo dopustili, da bi Iran – ta podpira milice, ki so sirski vojski priskočile na pomoč – imel kakršnokoli besedo o prihodnosti Sirije.

Glavni cilj srečanja v Astani je bil utrditi že dogovorjeno prekinitev ognja, ki v Sirij velja od decembra, čeprav iz posameznih delov – že omenjenega Vadija Barada – še vedno poročajo o kršitvah. Predvideno je bilo, da se bosta sprti strani tokrat prvič pogovarjali neposredno, a je opozicijska stran včeraj sporočila, da iz protesta zaradi nadaljevanja vladnih napadov na uporniške položaje tega ne bo storila.

Pogajanj, ki naj bi jim drugi mesec sledili celovitejši pogovori o politični rešitvi v Ženevi, se je udeležil tudi posebni predstavnik ZN za Sirijo Staffan de Mistura.

V nasprotju s preteklimi mirovnimi pobudami so na tokrat pogovorih sodelovali predstavniki oboroženih skupin, ki so prisotne na terenu. Predstavniki politične opozicije, ki večinoma delujejo iz tujine, pa so bili tokrat navzoči le kot svetovalci. Prav tako je na pogovorih manjkalo kar nekaj večjih uporniških skupin, med njimi tudi sirski Kurdi, ki jih Turčija obravnava kot teroriste.