V Astani so se začeli sirski pogovori, a sprti strani za zdaj le posredno

Opozicijska delegacija je za zdaj odklonila pogovore na štiri oči, ker režim nadaljuje z obstreljevanjem.

Objavljeno
23. januar 2017 12.29
KAZAKHSTAN-SYRIA-CONFLICT-DIPLOMACY
Mo. B.
Mo. B.

V Astani so se danes začeli dolgo pričakovani sirski mirovni pogovori, ki se jih pod pokroviteljstvom Rusije, Turčije in Irana, udeležujejo predstavniki različnih opozicijskih skupin in delegacija sirske vlade. A se je nekoliko zapletlo že povsem na začetku. Opozicijska delegacija je zavrnila pogajanja na štiri oči z vladnimi predstavniki.

Predstavnik 14-članske delegacije različnih opozicijskih skupin Jehja al Aridi je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da se za zdaj ne bodo neposredno pogovarjali z vlado. Ali bodo to storili danes pozneje, še ni znano. Kot razlog za protest je navedel nadaljevanje vladnih napadov na območje v bližini Damaska.

A to po poročanju AFP ni edina težava. Razlikujejo se tudi pričakovanja ene in druge strani do pogovorov. Uporniške sile - sodelujejo le skupine, ki vodijo oboroženi boj, predstavniki politične opozicije pa so prisotni le kot svetovalci - so na pogovore pristale zaradi obljube, da je njihov cilj zgolj okrepiti decembra uveljavljen dogovor o prekinitvi spopadov. »To ni zamenjava za ženevski proces,« je poudaril eden od uporniških pogajalcev Fares Bujuš.

Kljub zagotovilom tako Turčije kot Rusije, da pogovori resnično niso alternativa mirovnim pogovorom pod vodstvom Združenih narodovi, predstavniki vlade po navedbah AFP od Astane pričakujejo več. Režim Bašarja al Asada od upornikov pričakuje, da bodo v zameno za amnestijo odložili orožje, pozvali pa so tudi k sestavi okvirnega načrta za politično rešitev konflikta, v katerem je doslej ugasnilo več kot 310.000 življenj.

Da bo moralo iskanje politične rešitve počakati, je danes ponovil tudi tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Bahram Ghasemi, ki je poudaril, da bo utrditev prekinitve ognja »najbolj pomembno vprašanje«. »Počakajmo in bomo videli, kako se bo proces na podlagi zaključkov, objavljenih v torek, nadaljeval«.

AFP ob tem poroča, da predstavniki Turčije, Rusije in Irana že hitijo s sestavljanjem končne izjave, ki jo bodo uporniki in vlada podpisali že jutri. Pogovorom v Astani bodo 8. februarja sledila pogajanja v Ženevi.

Predstavnik uporniške delegacije Osama Abu Zeid je danes spomnil, da je od Astane kljub temu odvisno marsikaj. »Če bodo pogajanja uspešna, potem podpiramo pogajanja. Če ne bodo, žal ne bomo imeli druge možnosti, kot nadaljevati s spopadi.«

Današnjega srečanja v Astani se udeležuje tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura, ki je kljub zapletom izrazil upanje, da bosta strani naposled pristali v neposredna pogajanja. Ob tem je opozoril, da dolgoročne rešitve ni iskati z vojaškimi sredstvi. »Obe strani morata sprejeti in se odreči namenom uporabe vojaških sredstev.«