V Auschwitzu pohod živih v spomin na žrtve holokavsta

Pohoda v spomin na žrtve največjega nacističnega taborišča smrti se bo predvidoma udeležilo približno 10.000 ljudi.

Objavljeno
05. maj 2016 14.40
Germany Auschwitz Trial
Ma. Ja.
Ma. Ja.

V Izraelu se s številnimi spominskimi slovesnostmi, ki so se začele že včeraj ob sončnem zahodu in bodo trajale do današnjega sončnega zahoda, spominjajo na milijone judov, ki so bili ubiti v času holokavsta.

Čeprav so Združeni narodi za mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta razglasili 27. januar − na ta dan leta 1945 je bilo osvobojeno največje nacistično taborišče smrti Auschwitz-Birkenau −, ga v Izraelu tradicionalno počastijo na 27. dan judovskega meseca nisan, teden dni pred dnevom neodvisnosti, s čimer simbolično izpostavijo vzpon izraelske države iz pepela holokavsta. Po vsej državi so danes tako dve minuti neprekinjeno tulile sirene, avtomobili na cestah so se ustavili, pešci pa so molče obstali, piše Slovenska tiskovna agencija. Zatem se je v spominskem centru Jad Vašem začela osrednja spominska slovesnost.

V kraju Oświęcim na Poljskem, kjer leži največje nacistično taborišče smrti Auschwitz-Birkenau, ki je za vedno zaznamovalo zgodovino stare celine, pa bo danes v spomin na žrtve holokavsta potekal že 25. pohod živih, na katerem bo predvidoma sodelovalo približno 10.000 mladih judov iz več deset držav.

Zloglasno nacistično taborišče, ki velja za največje pokopališče v zgodovini človeštva, so v kraju Auschwitz (poljsko Oświęcim), približno 70 kilometrov od Krakova, ustanovili 20. maja 1940, junija tistega leta pa so vanj pripeljali prve zapornike. Največje nemško koncentracijsko taborišče druge svetovne vojne je bilo razdeljeno na tri glavne podružnice − koncentracijsko taborišče Auschwitz, uničevalno taborišče Auschwitz-Birkenau in delovno taborišče Auschwitz-Monowitz.

V tamkajšnjih plinskih celicah so pobili več kot milijon ljudi, mnogi pa so umrli zaradi izčrpanosti, mučenja, bolezni, lakote in posledic psevdomedicinskih poskusov. Večina pobitih so bili judje − v Auschwitzu je umrla približno šestina vseh žrtev holokavsta.

27. januarja 1945 je v koncentracijsko taborišče Auschwitz vkorakala sovjetska Rdeča armada in osvobodila kakih 3000 živih bitij, ki so komajda spominjala na ljudi.