Kje in kako dopustujejo azijski voditelji

Peščene plaže in plavajoče vile, golf in bambusov gozd ... A pravzaprav skoraj brez počitka.

Objavljeno
01. avgust 2016 17.42
Zorana Baković
Zorana Baković
Japonski premier in južnokorejska predsednica sta pravkar končala svoje kratke poletne počitnice. Šinzo Abe je teden dni igral golf v mestecu Fudžikavagučiko v prefekturi Jamanaši, Park Geun Hje pa je uživala v bambusovem gozdu v bližini Ulsana. Na območje, kjer sta počitnikovala, sta si oba prizadevala privabiti turiste − v nasprotju s kitajskim partijskim voditeljem in severnokorejskim vodjo, ki sta se potihoma umaknila v svoje počitniške objekte, o katerih se javno ne sme govoriti.

Kitajski državni in partijski voditelj Xi Jinping bo avgust preživel v letovišču Beidaihe. Tam bo najbolj vroče dni preživela tudi večina drugih članov partijske elite, je pa težko reči, ali so to počitnice ali morda najbolj naporen delovni mesec v letu. Tokrat bo v vilah na obali Bohajskega morja najvišje partijsko vodstvo razpravljalo o zelo občutljivih vprašanjih, in to od gospodarske politike do nadaljnjih potez v Južnokitajskem morju.

Kolektivni avgustovski umik v gluhe sobe

Beidaihe po ničemer ne spada med letovišča, po katerih bi vzdihovali ljubitelji lepe narave, božanskih plaž ali ekstravagantne arhitekture. Z dolgočasno peščeno obalo in vilami, zgrajenimi v socialističnem slogu, to zagotovo ni privlačen kraj za počitnice. A že voditelj Mao Zedong je prav bohajsko obalo izbral za kolektivni avgustovski umik iz Pekinga, od katerega je Beidaihe oddaljen le 280 kilometrov. Tam se je razpravljalo o najkočljivejših temah in tam so se sprejemale odločitve, ki so se izmikale institucijam in zakonom.

Nekdanji predsednik Hu Jintao je poskušal prekiniti tradicijo tajnih pogajanj o pomembnih stvareh in v imenu institucionalizacije in vladavine zakonov ukazal, naj se Beidaihe preneha uporabljati kot »poletno Prepovedano mesto«. Vendar imajo tamkajšnje vile še nekaj pomembnejšega od razkošnega ugodja (ki jim ga prav tako ne manjka). Imajo »gluhe sobe«, v katerih lahko zaupni pogovori potekajo brez strahu pred satelitskim in običajnim prisluškovanjem, tako da se je partijsko vodstvo vrnilo v stare objekte strateškega počitnikovanja, še preden je prišel na oblast Xi Jinping.

Letos poleti bo Beidaihe kraj, kjer se bo po vsej verjetnosti odprla tema političnega spora med Xijem in premierom Li Keqiangom, katerih zasnove gospodarskega razvoja se vse bolj razlikujejo. Torej bo to del priprav za pomemben partijski plenum, ki bo potekal jeseni. O takšnih vprašanjih se redko razpravlja na uradnih srečanjih, na katerih je treba pokazati duh popolne enotnosti. Vile na bohajski obali pa ostajajo sivo območje, kjer se postavljajo nevidni temelji za neposredno prihodnost.

Plavajoča vila, odeta v plašč nevidnosti

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un počiva v plavajoči palači, odeti v plašč nevidnosti. Nikoli je ni omenil noben državni medij, jo je pa opisal italijanski kuhar Ermanno Furlanis, ki je delal kot strokovnjak za pice pri pokojnem vodji Kim Džong Ilu. Opremljena je z luksuznimi sobami, razporejenimi v treh nadstropjih, z večjim bazenom in spiralnim toboganom, po katerem se je mogoče z najvišje terase spustiti v sredino bazena. Satelitski posnetki so pokazali, da je še vedno zasidrana v pristanišču Vonsan, zato je mogoče domnevati, da so jo za mladega voditelja obnovili in obogatili z dodatnim razkošjem.

V nasprotju s Kimom si južnokorejska predsednica Park Geun Hje prizadeva, da bi bila videti čim bolj skromna. Prejšnji teden se je v Ulsanu pojavila v preprosti beli srajci in dolgem črnem krilu z majhno torbico, ki si jo je obesila čez ramo, in v spremstvu vodnice, ki ji je pojasnjevala ekološke ukrepe, s katerimi so zaščitili sloviti gozd bambusov v bližini tega mesta. Predsednica je že na seji svojega kabineta v začetku junija vsem visokim funkcionarjem priporočila, naj poletne počitnice preživijo na območjih, ki se srečujejo z gospodarskimi problemi in ki jim je treba ponuditi podporo. Čeprav južnokorejske predsednike držav vedno spremlja velika skupina telesnih stražarjev, se je Park Geun Hje ob navdušenju prodajalcev in mimoidočih sprehodila po tržnici Sindžeoung v Ulsanu. Nato pa se je po petih dneh delovnega dopusta vrnila v Seul. Toliko za letošnje poletje.

Posebna misija

Šinzo Abe je v Fudžikavagučiko prav tako pripotoval v okviru posebne misije. Tudi v tem mestecu pod goro Fudži so, kot se to dogaja po vsej Japonski, pred začetkom poletja imeli manj kitajskih turistov, ki so morali zaradi zvišanja vrednosti jena zategniti pas. Zdaj je treba spodbuditi domače ljudi, naj potujejo, trošijo denar in preprečijo, da bi gostinski sektor zapadel v recesijo. Zato si je Abe nadel bele kratke hlače in vzel v roke palico za golf. Poleg tega da je prevzel vlogo oglasnega spota, je v resnici potreboval nekaj dni počitka, preden se bo ta teden lotil zahtevnega dela: v torek bo objavil nove ukrepe gospodarskih spodbud, v sredo pa bo zamenjal večji del ministrov svoje vlade. V Aziji se državniki med dopustom vedno pripravljajo na novo delovno leto.