Baltimore med jezo in nasiljem

Rasni nemiri v ZDA: na vzhodni obali se ponavlja divjanje, ki je lani pretreslo Ferguson v zvezni državi Missouri.

Objavljeno
28. april 2015 09.19
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York - Žalost, jeza, krivice in kriminal so se v še enem ameriškem mestu zlili v eksplozivno mešanico. Lani je ­kipel Ferguson, v ponedeljek so ropanje in požigi zaznamovali Baltimore na vzhodni obali.­ Mesto so preplavili policisti iz vse države, na ulice so poslali tudi rezervne vojaške enote.

Od smrti 25-letnega Freddieja Graya - v začetku aprila so ga policisti aretirali in mu v še nejasnih okoliščinah tako hudo poškodovali­ hrbtenico, da je po enem tednu v komi umrl - so Baltimore pretresali protesti zaradi odnosa policije do temnopoltih moških. Ponedeljkov pogreb so pospremili novi množični protesti, ki so se zvečer sprevrgli v nasilno divjanje manjših skupin.

Roparske tolpe so plenile po trgovinah, zažigale zgradbe in avtomobile ter zasipale policiste s točo kamenja. Zažgali so petnajst stavb in več kot 140 avtomobilov, poškodovanih je bilo 19 policistov, nekateri resno, aretiranih več kot 200 ljudi. Gasilsko posredovanje so preprečevali napadi s kamenjem ali celo zabadanje noža v gasilske cevi.

Čiščenje razdejanja

Guverner države Maryland Larry Hogan je razglasil izredne razmere in aktiviral 5000 pripadnikov nacionalne garde, rezervnih vojaških enot, ki naj bi predvsem varovale zgradbe. Županja Baltimora Stephanie Rawlings-Blake je uvedla policijsko uro, ki velja od 22. do 5. ure zjutraj, policijske vrste pa so okrepili z več sto policistov iz drugih delov Marylanda ter okoli 5000 iz sosednjih zveznih držav.

Danes so prišli na ulice številni prebivalci z metlami, ki so pomagali čistiti razdejanje in poskušali preglasiti slab občutek po ponedeljkovih nemirih. Pridružila sta se jim županja in načelnik policije Anthony Batts, ki je obljubil, da se ponedeljkovi prizori ne bodo ponovili. Za razliko od Fergusona v zvezni državi Missouri, ki je imel pretežno belopolto mestno upravo in policijo, sta županja in načelnik Baltimora temnopolta in naj bi zato lažje razumela težave ­skupnosti.

»To je razbijanje skupnosti«

Stephanie Rawlings-Blake je po Grayevi aretaciji kritizirala postopke policistov in pohvalila takojšen odziv vodstva, ki je suspendiralo šest vpletenih policistov in uvedlo preiskavo. Danes je bila deležna nekaj kritik, da bi morala policija­ odločneje posredovati. »To, kar smo videli, ni jeza. To je razbijanje skupnosti. Razgrajači razbijajo skupnost, o kateri trdijo, da jo imajo radi,« je obsodila divjanje.

Oster je bil tudi predsednik Barack Obama, »ko ljudje vdrejo v trgovino, ne protestirajo, ampak kradejo, ko zažgejo hišo, so požigalci,« je sporočil iz Bele hiše. Po njegovih besedah bodo večdnevne mirne proteste, ki so opozarjali na legitimne skrbi (temnopolte) skupnosti, zdaj zaznamovale podobe zažganih stavb, ki se bodo nenehno vrtele na televizijskih zaslonih.

Hkrati je dejal, da so bile ZDA prevečkrat priča nasilja pri policijski obravnavi temnopoltih posameznikov, pri čemer to ni nov pojav, ampak dolgotrajna kriza, ki so jo družbeni mediji le pomagali potisniti v ospredje. »Zvezna vlada ne upravlja policije, lahko pa z njimi sodelujemo,« je predsednik napovedal spodbude lokalnim skupnostim, naj uvedejo predlagane ukrepe, kot so kamere na policistih ter programi dodatnega urjenja.

Poudaril je, da težav izvirajo iz revščine določenih skupnosti, v katerih otroci nimajo možnosti za dobro izobrazbo ter kasneje priložnosti in delovnih mest, ulice so polne drog, mladi prepogosto končajo v zaporu. »Policija ne more rešiti težav takšnih skupnosti, če jih mi kot država ne bomo spremenili,« je opozoril Američane, da si mora celotna država izprašati vest.