V boj proti lažnivim poročevalcem

Rusija se proti ponarejenim novicam bori tako z razgaljanjem in sramotenjem kot z »vojsko za informacijske operacije«.

Objavljeno
23. februar 2017 18.21
Boris Čibej
Boris Čibej
Ena od glavnih značilnosti obnovljene hladne vojne je razprava o tako imenovanih ponarejenih novicah (fake news), ki je po izvolitvi novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa postala hit sezone tudi na notranjepolitičnem ameriškem prizorišču. Kakor se za »vojno« spodobi, je opredelitev tega, kaj naj bi te »izmišljene vesti« sploh bile, odvisna od tega, s katere strani fronte prihaja. Na ruskem zunanjem ministrstvu so se odločili, da se bodo proti zavajajočim informacijam o njihovi državi borili z »razgaljanjem«.

»Ponaredek. Vsebuje lažne informacije,« piše na velikem rdečem pečatu, ki so ga na spletnih straneh ruskega zunanjega ministrstva pritisnili čez kopije člankov iz tujih medijev, ki so po njihovem mnenju najlepši primeri lažnih vesti o Rusiji. Pet jih je bilo včeraj »razstavljenih«, vsi pa so bili objavljeni v zadnjih dveh tednih. Na prvem mestu je torkova zgodba iz precej neznanega kalifornijskega brezplačnega tednika Santa Monica Observer, v kateri avtor trdi, da je bil pred dnevi nenadno umrli ruski veleposlanik pri Združenih narodih Vitalij Čurkin že peti ruski diplomat, ki je v zadnjih treh mesecih umrl v sumljivih okoliščinah. Na drugem mestu je deset dni staro poročilo ameriške agencije Bloomberg, ki govori o tem, da vodilni francoski predsedniški kandidat Emmanuel Macron prosi Evropsko unijo, naj ga zaščiti pred ruskimi hekerskimi napadi. Isti dan je bil v ameriškem dnevniku New York Times objavljen tudi članek o tem, da je Rusija začela tajno uporabljati po medsebojnih pogodbah prepovedane jedrske izstrelke, ki ga je rusko zunanje ministrstvo postavilo na tretje mesto. Na četrtem se je znašel britanski Telegraph, ki je v nedeljo objavil članek, da je Rusija lani načrtovala državni udar v Črni gori oziroma pripravljala atentat na premiera Mila Djukanovića. Kot peti primer lažnih novic pa so »razstavili« in »ožigosali« »ekskluzivno« poročilo ameriške televizije NBC, da so ameriški obveščevalci odkrili, kako v Moskvi resno razmišljajo, da bi ZDA vrnili žvižgača Edwarda Snowdna in se tako še bolj prikupili do njih prijaznemu predsedniku Trumpu, ki je bil v Moskvo prebeglega uslužbenca ameriške tajne vohunske službe NSA razglasil za »izdajalca«.

»Ne pričakujemo, da nam bo zmanjkalo gradiva za to spletno stran,« je porogljivo napovedala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Na njej bodo javno razgaljali tiste, ki lažno poročajo o njeni državi, postavitvi takšne »sramotilne« strani pa je po besedah Zaharove narekovala potreba. »Najprej objavijo lažne novice, brez dejstev. Potem se to razširi po spletu in oblikuje javno mnenje. Nato pa nekaj mesecev kasneje, ko je bila škoda že narejena, objavijo popravek,« je tiskovna predstavnica novinarjem razložila, kako deluje mehanizem širjenja ponarejenih novic.

To »objavljanje« pravzaprav ni nikakršno razgaljanje, saj na spletnih straneh ministrstva nikjer niti omenijo ne, zakaj naj bi bile te objavljene novice iz tujih medijev sploh lažne. A to ni edini način, kako se v Moskvi borijo proti širjenju »ponarejenih novic«, ki lahko po Trumpovih besedah privede celo do jedrske vojne med ZDA in Rusijo. Vedno jezičnemu populističnemu voditelju »opozicijskih« liberalnih demokratov Vladimirju Žirinovskemu je v sredo uspelo, da je s svojimi kritičnimi komentarji na letno »inventuro« obrambnega ministra Sergeja Šojguja od tega izvlekel, da znotraj njegovega ministrstva že štiri leta deluje posebni oddelek za »specpropagando«, hkrati pa so znotraj ruskih oboroženih sil ustanovili tudi posebno enoto, ki jo je minister imenoval »vojska za informacijske operacije«. »Ta je precej bolj učinkovita in močnejša od vsega tega, kar se je nekoč imenovalo kontrapropaganda,« je bilo vse, kar je poslancem spodnjega doma ruskega parlamenta o tej specialni vojski še razkril Šojgu.