V Burmi dogovor o premirju

Dogovor naj bi uradno podpisali po konferenci uporniških skupin, predvidoma maja.

Objavljeno
31. marec 2015 19.39
MYANMAR-PEACE/
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Naypyidaw − Burmanske oblasti so s predstavniki 16 različnih etničnih manjšin včeraj dosegle načelni dogovor o premirju, ki naj bi končalo več kot 60 let trajajočo krvavo državljansko vojno, piše Slovenska tiskovna agencija. Burmanski voditelj Thein Sein je dogovor, ki ga uradno sicer še niso podpisali, označil za »zgodovinskega«, takšnega pa ga vidijo tudi Združeni narodi.

Načelni dogovor med vlado in predstavniki 16 oboroženih etničnih skupin določa okvir za prekinitev ognja po vsej državi. Oblasti si to še posebej želijo doseči v času, ko se v državi približujejo ključne volitve. Te naj bi bile novembra, piše STA.

»To je prvi korak do podpisa dogovora o prekinitvi ognja po vsej državi in za premik k političnemu dialogu,« je ocenil Naing Han Tha, ki je vodil pogajalce etničnih skupin. »Zdaj imamo dogovor (...) O ničemer več nam ni treba razpravljati. Z naše strani smo pripravljeni na podpis,« pa je dejal Hla Maung Swe, eden glavnih vladnih pogajalcev.

Dogovor naj bi sicer uradno podpisali po konferenci uporniških skupin, datuma katere pa še niso določili, piše STA. Do podpisa bi naj tako prišlo v nekaj mesecih, govori se o maju.

Burmo nasilje pretresa že vse od razglasitve neodvisnosti od Velike Britanije leta 1948, saj so se številne etnične skupine, ki zahtevajo širšo avtonomijo, zatekle k oboroženemu uporu. Konflikte še dodatno spodbuja bitka za bogate naravne vire.

Vlada s Thein Seinom na čelu, ki je oblast iz rok vojaške hunte prevzela leta 2011, v mirovnem dogovoru vidi nekakšen temelj za vse ostale politične reforme, piše STA. Pogajanja so bila zelo težavna, zasenčilo pa jih je nadaljevanje nasilja v regijah Kachin in Shan na severu države.

Združeni narodi, ki že več mesecev na mirovnih pogovorih sodelujejo kot opazovalci, so ponedeljkov dogovor označili za »zgodovinski in pomemben« ter kot mejnik za državo.

Nepričakovano se je danes oglasil tudi Thein Sein, ki je dogovor prav tako ocenil kot zgodovinski ter poudaril, da »ljudje potrebujejo mir, si želijo miru in pričakujejo mir«. »Potem ko bo podpisan, bo pot za politični dialog odprta. To dejanje bo zagotovilo, da graditelji miru dobijo svoje mesto v zgodovini Burme,« je še dejal po pisanju STA.